Neuvoja jääkaapin vesivuoto ongelmaan

Kaappiongelmia

Osaisiko kukaan neuvoa keinoa, millä saisi korkean jääkaapin vesikaukalon pysymään sen verran tyhjänä, että se ei pääsisi valuttamaan vettä lattialle. Kaappi on alle vuoden vanha ja myyjän ohjeet ovat että ovea ei avattaisi liian usein ja että ruokia ei laiteta liian lämpimänä jääkaappiin. Kaappi on nyt ollut kaksi viikkoa kakkoskaappina ja sitä on availtu todella harvoin, eikä sisään ole laitettu mitään sinä aikana, ainoastaan otettu sisällä olevia tuotteita pois. Vesikaukalo koneen takana on lähes ääriäään myöten taas täynnä ja kippaisi vedet lattialle muutaman päivän kuluttua jos olisi omassa kolossaan. Nyt siis avoinaisessa tilassa tarkkailun vuoksi. Oven tiivisteet ovat ehjät, koneen tausta on täysin puhdas pölystä ym ym.

4

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näin_se_on

      Ainakin vesikaukalon tulisi olla siihen tarkoitetussa kolossaan. Juuri kompressorin tuottaman lämmön tarkoituksena on haihduttaa vesi kaukalosta.

    • pofd

      Jos vesi on ongelma , ruuat ja muutkin elintarvikket kannattaa laittaa sellaisiin astioihin, että niistä ei pääse haihtumaan kosteutta.

    • Tehokasta

      Hiukan pienemmälle teholle kylmennystoiminto, ettei aiheuta niin valtavaa vesimäärää kondensaatio? Oletko kokeillut, riittääkö kylmennykseen minimiteho, maksimin asemesta?

    • Oskuvanhempi

      Jos kaappisi käyntiaika on pitkä, jolloin muodostuu paksu huurrekerros. Käyntiaika useita tunteja yhtämittaa. Kun sulatus tapahtuu, tulee vettä paljon ja allas tulvii, Tarkasta kaapin käynti. Pitäisi olla noin pari kolme kertaa tummissa. Jos harvemmin niin vika todennäköisesti termostaatissa. Voi myös olla kylmäkierrossa (jäähdykettä liian vähän). Jäähdykevika näkyy kaapin kylmäpinnassa isona jääpattina, jonka sulaminen aiheuttaa tulvimisen. Korjaus on huollon hommia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      146
      4824
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      184
      3923
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      116
      3604
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      43
      2911
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      138
      1876
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      41
      1673
    7. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      59
      1330
    8. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1299
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1271
    10. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      23
      1213
    Aihe