-03 mallin mondeo on menossa kittivika remonttiin.
Kumpi on parempi, pelkkä maalaus, vai ovien vaihto ja maalaus ??
Mitenkähän tuo maalaus mahtaa onnistua Tampereen Ford-huollossa ? Tuleeko väristä saman sävynen ?
Väri on Oster Silver.
Kumpi on parempi, pelkkä maalaus, vai ovien vaihto ja maalaus ??
Mitenkähän tuo maalaus mahtaa onnistua Tampereen Ford-huollossa ? Tuleeko väristä saman sävynen ?
Väri on Oster Silver.
Vastaukset 6
Vanhimmat
vaihto.
Muuten taitaa ruoste hyökätä uudestaan.
Moi
Taitavat maalata. Eivät suostu vaihtamaan ovia, jos ei ole rikki ruostunut.
koska vuoden kuluttua viimeistään ruoste iskee läpi. Ruoste muhii kitin alla, ja päällemaalauksella vika ei korjaannu. Saat kyllä auton myyntikuntoon mutta et korjattua. ovet vaan vaihtoon. Jos eivät heti suostu, odottele 6-12 kk niin on niin pahasti ruosteessa että on vaihtavat suoraan. Ja vältyt yhdeltä muutaman päivän korjaamokäynniltä.
Höpöhöpö noille aiemmille viesteille. Kunnon maalari tekee kyllä kestävää jälkeä. Ainoa miinus on näissä vesiohenteisissa maaleissa oikean värisävyn aikaansaaminen. Kyllä ovet kestävät maalauksen jälkeen hyvin!!!!!
Höpöhöpö edelliselle viestille. Tässä ei auta maalarin taidot ja huolellisuus yhtään. Kun ruoste on päässyt iskemään kahden limittäin olevan pellin väliin, niin sitä ei saada korjattua vaikka pintaa hiottaisiin/puhallettaisiin/happomaalattaisiin vaikka kuinka.
Minä saan ne kyllä korjattua, mutta olen niin kallis mies, että uudet tulee halvemmaksi! :-)