Herrat tienaa sikana mammonaa

vääryyttä

Miten on mahdollista, että entiset toimitusjohtajat esim. paperi-sellualalla tienaavat eläkkeelläkin esim. 400te joka vuosi, vaikka oltu eläkkeellä jo 10v. Hallitusten jäsenten palkat firmoissa ovat poskettomia! Ei ihme, etteivät rahat riitä kaikille ( tavallinen kansa, opiskelijat, vammaiset jne..) Johtajien palkat ovat 3-4 kertaistuneet 20v aikana, kun taas duunarin palkat ovat korkeintaan 1,5 kertaistuneet, osalla jopa pysyneet samana tai pienentyneet kaiken maailman vuokrafirmojen takia.

6

300

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kastehelmet

      Herrat tienaa sikana. Olipa ilmaus.
      Rouvat tienaa kun herrat on tienaamassa.

    • raha.tulee.rahan.luo

      Eduskunnassakin KEPULAINEN edustaja Pekka Puska saa eläkettä 110,000 € vuodessa , enemmän kuin kansanedustajan normaali palkka . Kaiken huipuksi hänellä oli valtion virka THL:n johtaja eli veronmaksajat maksaa kaiken , eläkkeen ja nykyisen palkan . Kyllä suomen kansa on todella tyhmää , peruskoulun opetuskin mennyt turhaan , kun ei mitään tajuta .

      • tustenlukija

        Totta. Emme tajua. Mutta se johtuu vain siitä että emme osaa lukea ajatuksia.


    • saksimies

      Sen takia juuri monen tavallisen duunarin eläke on huono, koska herrojen eläkkeet kustannetaan osittain tavallisten ihmisten eläkkeistä ja vetonmaksajien rahoista.

      • vasenlaita

        Totta ! Kyllä Suomessakin tarvittaisiin eläkekatto ja säästyneet rahat voisi käyttää pienempien eläkkeiden korotuksiin . Kyllä porvareilla moraaliakin pitäisi olla , sillä niitähän ne kovatuloiset ovat , puoluekannasta riippimatta .


    • Paperi-Sepe

      Kukas eurajoel sit tienaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1271
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      888
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      794
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      632
    6. 32
      625
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      476
    Aihe