Voisiko joku Xsaran omistaja ystävällisesti kertoa, minkälaisia pikkuvikoja tai isompia murheita on odotettavissa, jos ostan 97-99 vm Xsaran 1.6 -1.8 koneella kohtuullisilla kilometreillä. Olen tähän asti ajellut japsilla ja ennakkoluuloja ranskalaisia kohtaan on ollut, mutta malli kiinnostaisi ja olen kuullut, että sähköviat ym. ovat jääneet kauas 80-luvulle. Pitäneekö paikkansa. Entäs ruosteenkesto?
Xsaraa ostamassa...
ennakkoluuloinen
61423
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
romukoppaan. Olen ajanut 12 vuotta nyt eri ranskalaisilla ja hyvin on pelanneet. Katsos auton käyttäjälläkin on vaikutus kestävyyteen. Ja minun autoilla se edellinen käyttäjä on aina ollut suomalainen.
Olen ollut nyt vuoden ja 24 000km 1.6 Xsaran omistaja. Kertaakaan ei ole reissun päälle jääty. Ainoana vikana voisi sanoa, että sumuvaloihin tulee hiukan kosteutta mutta on kuulemma tyyppivika ja ei voi korjata. No pikku pulma minun mielestäni. Rustesuojauksen teetin heti uutena.
Oli minullakin joskus kauheita ennakkoluuloja Citroeniin, mutta nyt on jo toinen Citroen alla ja seuraavaksi tulee vuoden kahden päästä varmaan C5.
Tutustu myös lisävarustehintoihin. Ovat aika kalliita, kun vertaa esim. Peugeottiin tai nissaniin. (Esim. Roiskeläpät, matot ja tavaratilan kaukalomatto)
Nuo edellämainitut lisävarusteet sain samaan rahaan ja lisäksi koiraverkon ja sisätilan haaroituspistokkeen.
Sitikathan on vakiona jo hyvin varusteltuja, nykyisin xsaraankin taitaa saada täysautomaattisen ilmastointilaitteen kaupanpäälle.
Hinnoittele samanmerkkinenkin auto kahdessa eri liikkeessä suomessa. Kilpailuta sitten liikkeitä keskenään, kun toisessa myyjä nostaa kädet pystyyn, niin ihmettele myyjälle, että miten se tuolla voi saman auton myydä paremmilla eduilla? Kun autot on kyselty samoilla varusteilla (esim. metalliväri, lohkolämmitin, ilmastointi), voit viimeksi tehdä tarjouksen autosta, että lisäät autoon vetokoukun, talvirenkaat, jos myyjä hyväksyy sinun tarjouksen heti, niin tiedät, että perkules siihen jäi ilmaa hintaan. Käy varusteluettelo läpi ja huomaat, että perkele unohdit sisäpistokkeen ja koiraverkon. Tarjoa niistä satanen pari, 'että pakko saada muuten meni puihin', no myyjä hyväksyy. Sitten käyt vielä läpi, että eikö 'perkele sitikassa ole eturoiskeläppiä'? Nehän on tultava kauppaan muutenhan helmat on aivan ruvella, no myyjä suostuu.
Tietenkin käyt kaikki mahdolliset merkit läpi, mitä et aio edes ostaa ja vilauttele tarjouksia myyjälle ja 'valehtele loput'. Ja jos saat helvetin hyvän tarjouksen, niin elä näytä sitä myyjälle naamallasi, vaan em. lisukkeet päälle. Myyjät tykkää eniten kovista kaupanhierojista, jotka on tietopuolisia ja asiallisia.
Kerro vielä kauppaa hieroessasi, että olet kyllä itse kiinnostunut merkistä, mutta eukko tykkäisi enemmän vw:stä ja olisihan se sentään saksalainen.
Elä koskaan osta aivan uusinta mallia, sillä niissä pelivara on nolla, koska myyjällä ei ole lisähiluja vielä hyllyssä pölyttymässä.
Itse sain esittelyauton talvirenkaat aluvanteilla 0 markalla, kun myyjä erehtyi sanomaan, ettei heillä ole vanteita hyllyssä.
Kaikella ystävyydellä,
Mieti vielä muitakin vaihtoehtoja. Jos olet tottunut ajamaan yleensä viattomilla japseilla, niin muutos voi tulla yllätyksenä. Minulla on nyt takana 15 tkm vm. 2000 1.8 Xsaralla ja Veholla on joutunut poikkeamaan keskimäärin parin viikon välein milloin mistäkin syystä. Tielle ei ole vielä jääty, mutta ei ne sähköviat sinne 80-luvulle jääneet, ikävä kyllä.
Ajoltaan auto on toki hieno, hyvin varusteltu ja konekin pirteä (joskin janoinen ja syö öljyä), mutta laadusta en pysty antamaan korkeaa arvosanaa. Samoin vakuutusmaksut ovat luokassaan korkeat.
Maanantaiyksilöitä sattuu toki joka merkille, mutta Sitikan kohdalla maanantai taitaa olla kiireisin tuotantopäivä... :-(
...kävinkin jo ajamassa ja tykkäsin kovasti, mutta kun tuo arvonalennus näyttää olevan kohtuullisen vauhdikasta ja muitakin hyviä vaihtoehtoja on löytynyt...