Pieni matkakertomukseni

Thaimaanystävät

Tulin Bangkokiin 7.11. Bussi lähti sopivasti Pattayalle lentoasemalta.Hinta oli 120B/matkustaja. Eikun suoraan hotellin ja pienet unet. Illalla vaimon sukulaiset hakivat meidät syömään Hot Pan buffet ravintolaan. Viisi henkilöä söi hintaan 996B.
Pitihän sitä syönnin jälkeen lähteäkatsomaan yö elämää Walking Streetille. Kävelyn jälkeen uni maistui.

8.11 lähdettiin. koko joukolla Koh Lan saarelle. Laivamatkan hinta oli 30B/suunta/henkilö. Ranta oli ihanhyvä, mutta pientä miinusta toivat vesijetit ja pörräävät pikaveneet.

9.11 lähdettiin joukolla retkelle ympäristöön. Ensimäinen kohde oli krokotiilifarmi. Sitten matka suuntautui Buddhan vuorelle. Vuoren vieressä on Silver Lake niminen viinitila. Pitihän sitä paikallista viinillinen maistaa ja hyväksi todeta. Tämän viinitila vieressä on lomakylä. Kaikki viinin ystävät ostamaan huoneistoja niin voi sanoa omistavansa osan viinitilasta
Tämän jälkeen käyntikohteena oli kiinalaisen miehen perustama museo . Oli meinaan sotaisen miehen näköisiä patsaita varmaan yli sata.

ps. Aamulla lähdetään Bangkokiin ja matka jatkuu kohti uusia kohteita

7

421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pakko kirjoitta toisella nimimerkillä kun muuten olisin menettänyt tekstini

      • MuutenHyväTarina

        kun paljon satuilee niin unohtaa ostarin ja autonäyttelyn olleen pallomahatarinassa


    • Thaimaanystävät

      Matka on jatkunut Bangkokiin ja bussilla Sukothaihin. Parin päivän päästä lento Bangkokiin ja sieltä lento Nakhom Phanomiin. Muutama päivä vaimon veljen luona. Hän kuskasi meidät tänne Bueng kaniin ja nyt olemme kotonamme. Suuntelmissa on käydä vastarannalla Palksan nimisessä kaupungissa


      Thaimaanmystävä

    • Thaimaanystävät

      Täällä oli kovat juhlat pari päivää. Thaimaalaiset ovat kovempia juhlijoita kuin Supmalaiset

      • Thaimaanystävät

        Pientä lisäyksenä. Koko Thaimaa juhlii 22 päivä tätä kuuta. Ketkä ovat silloin täällä niin tulkaa mukaan juhlimaan.


    • thaimaanystävät

      Yritin mennä vastarannalle Paksan kaupunkiin, muutta en päässyt rajan yli, koska tämä ylityspaikka on ainoastaan Aasialaisille tarkoitettu. Ei auttanut vaikka kuinka selitin, että en tarvitse viisumia.
      Kaikki Thaimaassa olijaa. Huomenna kaikki juhlimaan

    • thaimaanystävät

      Aamulla kello 6.10 temppelin kumistin herätt kaikki juhlimaan Buuddhan päivää. Työnteko on tänä päivänä kielletty. Illallla täytyy mennä Mekong joen rantaan katsomaasn kun veteen lasketaan valaistuja käsitöitä virran vietäväksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      102
      2605
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      101
      1647
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1505
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      14
      1226
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      21
      1017
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      963
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      45
      911
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      119
      886
    9. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      334
      814
    10. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      813
    Aihe