Kun ajan lähekkäin olevien sähkölinjojen alta, herjaa auton rengaspaineanturit jotta paineet ei kohdillaan. Sitten tarkistus painemittarilla ( ovat olleet ok) ja systeemin kalibrointi. Sitten ajo linjojen slta uudestaan ja sama tulos.
Mitä h.......vetin virkaa on tuolla systeemillä. Luottaa ei voi pätkääkään. Aiheuttaa vain harmia.
Mitä h.......vetin virkaa on tuolla systeemillä. Luottaa ei voi pätkääkään. Aiheuttaa vain harmia.
Vastaukset 5
Vanhimmat
GPS signaali katoaa ja kohta on lentoliikenne vaarassa, tuhoutua!
Rengaspaineiden eroa mitataan Volvossa abs-antureilla, jotka mittaavat renkaan pyörimisnopeutta ja poikkeamaa normaalista.
Miksi sitten reagoivat sähkölinjoihin. Turha hilavitkutin. Taitaa olla kiinalaista valmistetta abs-anturit.
Juuh okei.... En tiedä millä Skodillacilla ajelet mutta eipä ainakaan -17 mallisen anturit noin reagoi. Toimivat ongelmitta ja ovat todellakin noita ABS-antureilla mittaavia.
No eipä ole skodassa moisia vikoja, eikä muitakaan. Mutta tohjossa niitä riittää alkaen kelvottomasta ajettavuudesta ja ohjauksesta, aina istuinlämmittimien toimimattomuuteen ja ikkunanostimien jumimisiin sekä muihin sähköpuolen häiriöihin. On kokemusta sekä skodasta, että tojosta. Mut hei, tää on volvon palsta.