Hei lisälyöntivaivaiset kohtalotoverit,
Itse kärsin noista ärsyttävistä lisälyönneistä vaihdellen. Toisinaan menee useempi kuukausi hyvin lievillä vaivoilla ja toisinaan useita viikkoja lähes koko ajan niistä kärsien.
Olen huomannut, että ilman kertyminen vatsaan niitä myös aiheuttaa tai toisinpäin eli lisälyönnit aiheuttaa ilmaa vatsaan.
Äsken kävi siis niin, että tuli noin 3-4 tosi voimakkaan muljahduksen putki ja olo tuntui kummalliselta. Ne kun loppui niin rintakehässä alkoi heti tuntua kova paine. Meni hetki niin tuli kaksi tosi röyhtäsyä paineella. En tiedä aiheuttiko lisälyönnit röyhtäisyt vai toistepäin?
Säikähdin tollasta kun koskaan ei oo noin voimakkaasti sydän muljahtanut niin tuntui jo tosi pahalta :(
Sydäntä on siis tutkittu vuosien aikana ja todettu teveeksi, mutta viime uä- tutkimuksesta on jo 8v aikaa ja sen jälkeen tehty vaan muutamat ekg:t. Olen siis 37v eli pumpun pitäisi jaksaa vielä useita vuosia, mutta näinä hetkinä pelkää, että voiko se seota lopullisesti tollasen kohtauksen aikana :(
Todella voimakas lisälyöntikohtaus
2
1202
Vastaukset 2
- Lisää-tutkimuksia
Käväise rasitus EKG:ssä. Siinä pitäisi vaaralliset lisälyönnit ilmaantua.
Iteselläni ollut vain näitä vaarattomia lisälyöntejä koko elämäni ajan (67 v). Nylkyään syön niihin Propral -lääkettä. Se pitää rytmin tasaisena eikä muuta haitta ole, kuin voimattomuus. Sekin menee muutamassa tunnissa ohi lääkkeen ottamisesta. - Kärsijä
Juu, toi rasitus-ekg on tehty myös joskus 11v sitten. Eikä siinä ollut mitään. Harvemmin rasituksessa tulee lisäreitä, mutta joskus kylläkin.
Tuo eilinen oli vaan niin isot pomput että pelotti. Toivottavasti ei tule jatkossa tollasia vaan sellasina mitä on normaalisti tullut.
Kiva, että sulle on ollut apua propralista. Itse kans tuota joskus kokeilin, mutta tuo voimaton olo oli tosiaa haittavaikutus ja syke tuntui laiskalta. Pitää sitäkin joskus harkita jos tilanne pahenee..
Kiitos sulle vastauksesta ja hyviä vointeja :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 921602
- 841085
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su3971033- 68995
Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t177944- 93867
- 64633
Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on60632Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta170613- 37608