MF 500 sarjalaiset.

MFOstamassa

Moro! oisin ostamassa jonkinlaista 500 sarjan TAKAVETO massikkaa. Ois pari kysymystä.

- Paljonko syö polttoainetta tunnissa esim. maantie ajussa?
- Paljonko huippunopeus?
- Kulkeeko MP vai ilman kovempaa vai saman verran?
- Onko mitään tyyppivikoja?
- Kestääkö turboa tai ruuvausta?

Kiitän etukäteen jo vastanneille.

10

574

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juitri

      perkins on pieniruokaisen maineessa,tuskinpa sw tie ajossakaan mahdottomia vie,huippunopeus on kahtapuolen kolmeakymppiä,mallista riippuen,multi yleensä hieman nopeampi,vioista sanoisinkomultin pumppu,hieman muita työläämpi tehdä hydr remonttia,lahoava hytti,väljät etuakselit ohjauslaitteineen,harraste käytössä kestää turbon,ja lievän virin,mutta raskaassa työkäytössä perkinsiä ei oikein voi suositella turbotettavaksi,alkaa ilmetä öljyvuotoja,ja moottori alkaa väljistyessään huohotella yllättävän nopeaan,koska ei ole alun perin suunniteltu ahdettavaksi,mutta jos löydät hyvin pidetyn,ja huolletun yksilön,saat mieluisan kaverin vuosiksi.

    • glx

      MF 565, 575 ja 590 ovat pieni ruokaisia kestäviä traktoreita. Varminta olisi hankkia multi- power vaihteiston sijaan vakio vaihteinen 81-82 mallinen jotka ovat yhtä nopeita kuin mp mallitkin. Jälki asennettua turbo konetta ei kannata hankkia koska 500 sarjan moottorit ei ole suunniteltu turbokoneiksi, tulee kestävyyden kanssa ongelmia.

      • MFOstamassa

        Ok. Paljonko se 81-82 kovalaatikko kulkee?


    • rattori

      Ei kulje paljoakaan ! 29-30 km/ h....2000 r/ min...vakio renkailla 13.6R38 / 16.9R34.... MF575 / 590 , vm -80-83.
      Etu-akselin väljyydet on kohtuu helppo ja huokea kohentaa...olka-akseli helojen vaihdolla ja raidetangon päillä...Mutta keskiakselin "pysty" heloitus ja akselin vaihto on jo vaikeampi ja menee hintaa...mutta jos nuo värkkäilee...pysyy kaistalla...paitsi, jos ei ole ohjaussylinterin tapit kovin väljentyneet. Pistehitsaamalla pellistä läjätty mökki...tahtoo alkaa ruostumaan...liian helposti.

      • Raatosoikoon

        Ja vanhana huoltamattomana lopuksi surkea raato.


    • Nuukaerkki

      Nopeutta ei tarvitse tuon ikäisessä traktorissa enää miettiä, kolmekymppiäkin tuntuu jo ihan riittävätä menolta. Enempää ei tarvitse.

    • Voortillakinajeltu

      Ainakin 590 MF on tiellä hidas kuin mikä, Viistonninen Voortikin jätti sen kuin nallin kalliolle, eikä se Voortikaan mikään pikakiituri ollut.

      • glx

        Ainoastaan vm. 77-80 vuosimallin 590 vakiomalli on hidas. Siitä eteenpäin vm.81-83 on nopeampia. Itsellä on 590 vm 82 vakio kulkee noin 35 km. kierroksilla 2400.


      • MFOstamassa
        glx kirjoitti:

        Ainoastaan vm. 77-80 vuosimallin 590 vakiomalli on hidas. Siitä eteenpäin vm.81-83 on nopeampia. Itsellä on 590 vm 82 vakio kulkee noin 35 km. kierroksilla 2400.

        Onko multipoweri vai 8 2 laatikolla?
        Ja eikös nuo kierrä 2200 vakiona?


      • rattori

        Kiertää enemmänki...2400 r/min...mutta taulukko ilmoitti max nopeudet 2000 r/min.
        MP askilla lähes aina nopeudet ollut 30-31 km/h...vakio 8 2 laatikolla aiemmin 25-26 km/ h...myöhemmin 29-30 km/h.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      2992
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2631
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2584
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      102
      2258
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      48
      2094
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      342
      1893
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1546
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1408
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1188
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1175
    Aihe