Riittääkö vain sairaudet elämänsisällöksi?

Mihin suohon olen vajonnutkaan, sairauden suohon...

Mutta riittääkö se elämänsisällöksi, määrääkö se tahdin?

Se tympeä olo, että pitää sairastaa niin paljon, se ei riitä elämänsisällöksi.

Vaikka särkee ja sattuu, mieli kurkottaa johonkin muuhun koko ajan.

Tarvitaan niin paljon enemmän, materia ei riitä sammuttamaan sitä janoa eikä edes Jumalan kaipuuta. Kirkkoa ei voi korvata uimahallilla tänäkään päivänä.

Etsin netistä kalojen seuraa löytämättä juuri mitään.

Lähes pystyynkuollutta kaikki.

Viinitarha.netistä löydän jotain.

Alan katsoa videota https://goo.gl/b77T73 kahdeksan vuoden takaa ajalta, jolloin Pirkko oli menettänyt juuri miehensä enkä itsekään ollut homejyrän alla enää terve.

2

243

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VHH-kannatajat

      Jos joutuu lääkäreiden kynsiin, niin yleisesti voidaan todeta terveyden luisuneen käsistä. Lääkärit mielellään tyrkyttävät lääkkeitä. Lääkkeet aiheuttavat usein sivuvaikutuksia, joita taas joudutaan lääkitsemään. Kierre on valmis, eli terveys on menetetty. Muistakaa oikea ruokavalio, joka ei sisällä liikaa hiilihydraatteja.

      • Miten tää liittyy kaikkeen muuhun, sitä voi miettiä, jos huvittaa, tai olla miettimättä. Jotain tekemistä täytyy olla sairauksien kanssa, jotka pitkittyessään mutkistuvat https://goo.gl/dGmipE ja täyttävät koko elämän. Onhan se nyt ihan sairasta, että meikän rintakehäkin palelee sisällä niin, että joudun pienentämään teepaidan kaula-aukkoa klipsillä. Nee oli ne punkinpuremat 2012 ja 2014, joista tää tila homesairauden ja kroonisen poskiontelotulehduksen päälle paheni. Päivä pari sitten kirjoittamaani:

        "Meinasin jatkaa sukan kutomista, mutten jatkakaan nyt, vaan toisen kerran. Tämä neulomisharrastushan on vasta noin vuoden vanha pähkäiltyäni ennen aloittamistani, että käytän niveleni loppuun, ettei hautaan kannata säästellä niveliään; suojeltuani niitä liikarasitukselta varsinkin patin leikkaamisen jälkeen oikean etusormen nivelestä https://goo.gl/aTV7Qg vuonna 2007, ettei se kasvaisi uudestaan, niin kuin lääkäri kertoi olevan mahdollista. Minulla oli paljon lankoja ja puikkoja, joita en rohjennut käyttää ajatellen nivelieni kuluvan entisestään. Salaa kuitenkin haaveilin hetkestä, jolloin voisin uppoutua neulomiseen.

        Sitten kylmänsärkyjen pahetessa syksyllä 2017 päättelin, ettei niveliään kannata hautaan säästellä, että voin käyttää ne loppuun - ja aloitin neulomisen. Jos muistiini on luottamista, mikä on epävarmaa, en ole kertonut äidillekään siitä, mitä ajattelin. Ainoastaan jokin aika sitten kummitädilleni, jonka kanssa välimme olivat pari vuotta poikki viime episodin https://goo.gl/J1TLbU jälkeen, vaikka hän asuu tässä aika lähellä. Sanoin neulovani hänelle villasukat, mutta neuloinkin kahdet ja vielä pienen alpakkalämmittimen koneella, alun ja lopun käsin neulottuja resoreita lukuun ottamatta. Itselleni olen neulonut monta paria sukkia, samoin pojalleni, sekä pipoja ja kaikkea muutakin käyttäen apuna Englannista tilaamaani Singerin neulekonetta, josta vanha nainen luopui sairauden tähden tarvitessani itse sitä samasta syystä neuloakseni jotain lämmittävää pahentunutta Raynaudia vastaan opeteltuani viime vuodenvaihteen jälkeen käyttämään konetta, jossa meni hikiset kolmisen kuukautta vain, ymmärtämättä sitä ennen neulekoneista mitään ohjeidenkin oltua englanninkieliset. Äidillekin olen neulonut pari alpakkalämmitintä ja -yösukat, ja entiselle anopillekin odottaa alpakkalämmitin lähettämistään käytettyäni neulomiaan villasukkia koko ajan. Villasta ja alpakasta saa niin paljon lämpöä, ettei ole tarvinnut käyttää lämpötyynyä tai -pulloa enää ollenkaan.

        Borrelioosin yrittäessä koko ajan iskeä niveliin olen nauttinut myös booria, joka on valmistettu https://goo.gl/pP8Nyh kalsiumboroglukonaatista ja pitänyt ainakin omaa niveltulehdustani kurissa."

        No mutta, tässähän sielu oikein lepää:
        https://goo.gl/roUsDJ

        Hyvä harrastus kenelle vaan:
        https://goo.gl/kaV5rS

        - Jäin heti koukkuun:
        https://goo.gl/CpnsLZ


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      301
      1253
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1027
    3. 64
      857
    4. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      68
      824
    5. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      418
      681
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      47
      619
    7. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      77
      574
    8. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      572
    9. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      64
      563
    10. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      449
      554
    Aihe