Veneen perässä on 2 samanlaista moottoria. Yhdellä koneella saan siirtonopeuden aikaiseksi mutta kun otan toisen koneen siihen rinnalle käyttöön, niin nopeus ei juurikaan nouse. Eli nopeus 5hv teholla on lähes sama kuin 2*5hv. Pitäisikö suurentaa potkureita josko syynä on liian pienten potkurien kavitointi?
Vauhti ei nouse
8
397
Vastaukset
- RopeliRopleema
Vene on siis painava eivätkä nuo 5 heppaiset ole siihen tarkoitettu muuta kuin pieniin siirtoihin. Ihmetyttää vaan siis kun toisen koneen startti ja kahva kaakkoon ei nosta juurikaan nopeutta.
- Yammu-setä
Jos jo ensimmäinen moottori jaksaa kuljettaa venettä runkonopeudella ja moottorien yhteenlaskettukaan teho ei riitä nostamaan venettä liukuun niin tilanne on juuri tuo. Tietysti potkurien vaihto loivempiin voi silti tuoda hieman lisää nopeutta kun moottorit ottavat paremmin kierroksia.
- 2x-enemmän-vääntöä
Kaksi konetta ei lisää nopeutta kevyellä kuormalla, mutta se tuo enemmän vääntöä. Huomaisit eron , jos lisäisit veneseen kuormaa. Kaksi konetta jaksaisi viedä venettä täydellä kuormalla kovempaa, kuin yksi kone.
- Fiksuja
Hyvä Suomi💡, lisää näitä ja vasta nousukausi alkaa!
Onneksi tulee turvapaikan hakijoita, niin keskimääräinen älykkyys nousee ainakin, jollei muuta.- Yammu-setä
Jollei sinulla ole mitään asiallista lisättävää ketjuun niin ole hiljaa, kiitos!
- Joakim1
Mikä on vene, paljon se kulkee yhdellä, paljonko kahdella, mitkä ovat moottorit (perämoottoreita?), niiden potkurit ja kierrokset. Nuo kaikki kertomalla voi jo saada hyödyllisen vastauksen.
Jos moottorit ovat identtisiä ja asennettu identtisesti toisiaan häiritsemättä, toisen lisääminen tietysti tuplaa työntövoiman samassa nopeudessa, jolloin vauhti tietysti lisääntyy. Mutta vauhdin lisääntyminen voi olla pieni, jos vastus lisääntyy voimakkaasti tai työntövoima laskee vauhdin kasvaessa.
Runkonopeuden lähettyvillä tehon tuplaaminen nostaa nopeutta tyypillisesti n. 10%. Selvästi alle sen voi päästä 20-30% nopeuslisiin. Liukunopeuksilla jopa 40-50%. - RopeliRopleema
Kyseessä n. 3t painoinen yli 10m pitkä sulavalinjainen proto. Putkurin halkaisija n.240mm lapoja 3 nousukulmaa tai kierrosnopeutta en osaa kertoa. Nopeus testeissä on ollut alle 50% runkonopeudesta.
- Joakim1
Siis sulavalinjainen 3 tn yli 10 m vene kulkee alle 50% runkonopeudesta 5 hv moottorilla? 10 m vesilinjalla runkonopeus olisi 7,7 solmua eli vauhtia on siis alle 4 solmua.
3 tn purjevene kulkee 5 hv perämoottorilla yli 5 solmua. Jos vesilinja on 10 m, vauhtia tulee jo n. 6 solmua.
Joko potkureissa tai moottoreissa on jotain vialla tai sitten protosi on kaukana sulavalinjaisesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?751448Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,13977Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79892Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.90848Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51714- 53664
Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv51621Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot134618Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs47613- 70576