Veneen perässä on 2 samanlaista moottoria. Yhdellä koneella saan siirtonopeuden aikaiseksi mutta kun otan toisen koneen siihen rinnalle käyttöön, niin nopeus ei juurikaan nouse. Eli nopeus 5hv teholla on lähes sama kuin 2*5hv. Pitäisikö suurentaa potkureita josko syynä on liian pienten potkurien kavitointi?
Vauhti ei nouse
8
389
Vastaukset
- RopeliRopleema
Vene on siis painava eivätkä nuo 5 heppaiset ole siihen tarkoitettu muuta kuin pieniin siirtoihin. Ihmetyttää vaan siis kun toisen koneen startti ja kahva kaakkoon ei nosta juurikaan nopeutta.
- Yammu-setä
Jos jo ensimmäinen moottori jaksaa kuljettaa venettä runkonopeudella ja moottorien yhteenlaskettukaan teho ei riitä nostamaan venettä liukuun niin tilanne on juuri tuo. Tietysti potkurien vaihto loivempiin voi silti tuoda hieman lisää nopeutta kun moottorit ottavat paremmin kierroksia.
- 2x-enemmän-vääntöä
Kaksi konetta ei lisää nopeutta kevyellä kuormalla, mutta se tuo enemmän vääntöä. Huomaisit eron , jos lisäisit veneseen kuormaa. Kaksi konetta jaksaisi viedä venettä täydellä kuormalla kovempaa, kuin yksi kone.
- Fiksuja
Hyvä Suomi💡, lisää näitä ja vasta nousukausi alkaa!
Onneksi tulee turvapaikan hakijoita, niin keskimääräinen älykkyys nousee ainakin, jollei muuta.- Yammu-setä
Jollei sinulla ole mitään asiallista lisättävää ketjuun niin ole hiljaa, kiitos!
- Joakim1
Mikä on vene, paljon se kulkee yhdellä, paljonko kahdella, mitkä ovat moottorit (perämoottoreita?), niiden potkurit ja kierrokset. Nuo kaikki kertomalla voi jo saada hyödyllisen vastauksen.
Jos moottorit ovat identtisiä ja asennettu identtisesti toisiaan häiritsemättä, toisen lisääminen tietysti tuplaa työntövoiman samassa nopeudessa, jolloin vauhti tietysti lisääntyy. Mutta vauhdin lisääntyminen voi olla pieni, jos vastus lisääntyy voimakkaasti tai työntövoima laskee vauhdin kasvaessa.
Runkonopeuden lähettyvillä tehon tuplaaminen nostaa nopeutta tyypillisesti n. 10%. Selvästi alle sen voi päästä 20-30% nopeuslisiin. Liukunopeuksilla jopa 40-50%. - RopeliRopleema
Kyseessä n. 3t painoinen yli 10m pitkä sulavalinjainen proto. Putkurin halkaisija n.240mm lapoja 3 nousukulmaa tai kierrosnopeutta en osaa kertoa. Nopeus testeissä on ollut alle 50% runkonopeudesta.
- Joakim1
Siis sulavalinjainen 3 tn yli 10 m vene kulkee alle 50% runkonopeudesta 5 hv moottorilla? 10 m vesilinjalla runkonopeus olisi 7,7 solmua eli vauhtia on siis alle 4 solmua.
3 tn purjevene kulkee 5 hv perämoottorilla yli 5 solmua. Jos vesilinja on 10 m, vauhtia tulee jo n. 6 solmua.
Joko potkureissa tai moottoreissa on jotain vialla tai sitten protosi on kaukana sulavalinjaisesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1692607Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a19737Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait212722Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86720Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22678