Hei. Olen kärsinyt jo pitkään kaikenlaisista oudoista tuntemuksista päässä.
Tässä muutamia oireita/tuntemuksia parin vuoden ajalta:
- Päässä naksahtelee. Välillä ihan kunnolla napsahtaa jonka myös tuntee ja kuulee.
Uudempia oireita on nyt ollu viimesen kuukauden ajan:
Toisen puolen raajojen outo tuntemus... tavallaan tuntuu siltä kuin ne ei kuuluis kroppaan. Sitten on myös valuvaa tunnetta päässä ja yhtäkkiset huimaukset jossa tuntuu lopulta kuin taju lähtis. Tämän jälkeen verenmaku suussa.
Kaikki nämä katoaa aina tietyn ajan päästä kuin mitään ei olisi.
Olen soittanu 2 kertaa päivystykseen, 2 kertaa käynny lääkärillä vaivojen takia. Kukaan ei epäile aivoverenkiertohäiriötä yms, mitkä nyt ekana aina tulee mieleen näis kohtauksissa.
Olen vasta 21v ja alkaa mennä hermo näitten oireiden takia :(
Oudot neurologiset oireet
2
567
Vastaukset
"Hei. Olen kärsinyt jo pitkään kaikenlaisista oudoista tuntemuksista päässä.
Tässä muutamia oireita/tuntemuksia parin vuoden ajalta:
- Päässä naksahtelee. Välillä ihan kunnolla napsahtaa jonka myös tuntee ja kuulee.
Uudempia oireita on nyt ollu viimesen kuukauden ajan:
Toisen puolen raajojen outo tuntemus... tavallaan tuntuu siltä kuin ne ei kuuluis kroppaan. Sitten on myös valuvaa tunnetta päässä ja yhtäkkiset huimaukset jossa tuntuu lopulta kuin taju lähtis. Tämän jälkeen verenmaku suussa.
Kaikki nämä katoaa aina tietyn ajan päästä kuin mitään ei olisi."
- Sinunhan pitäisi päästä oikein kunnon neurologisiin tutkimuksiin niin, että myös pääsi magneettikuvattaisiin.
Ota äiti tai isä tai joku muu tukihenkilö vastaanotolle mukaan pitämään puoliasi ja vaatimaan tutkimuksia. Kohtausten aikana yritä säilyttää rauhallisuutesi, vaikka se onkin vaikeaa ja neurologiset oireet nuorelle ja kokemattomalle pelottavia.
Muistan aina, kuinka karseaa oli, kun lihakseni alkoivat pomppia ja nytkähdellä niin, etten meinannut päästä paria askelta takaisin sänkyyn sairastuttuani poliotalvena 1984-1985. Olin vasta 24-vuotias tuolloin https://goo.gl/ekdXC1 ja lääkärit kävelivät mennen tullen päältäni ja pitivät minua luulosairaana kärsiessäni neurologisista oireista edelleen.
Tsemppiä ja voimasia Sulle :)- Monisairas
Todellakin hetkellinen aivoverenkierron häiriö eli TIA täysin mahdollinen. Kyllä tällaiset pitäisi tutkia kunnolla, mutta hyvä kun on toistaiseksi ollut ohimeneviä. Psyykkisiin oireisiin joskus liittyy vastaavia tuntemuksia. Kyllä tässä myös migreenit, MS sun muut on mahdollisia.
On tämä meno ihmeellistä, kun päivystyksessäkin liikaa keksitään potilaan oireiden johtuvan psyykkisistä syistä, vaikka kyseessä olisi vakava trauma, endokriininen häiriö, sairauskohtaus! Tämmöset keksijät ei kuulu ko. tehtäviin, vaan siellä pitää olla ammatistaan ylpeät ja potilaista välittävät analyyttiseen ajatteluun kykenevät ammattilaiset.
Millainen terveys ja kunto muuten on? Onko suvussa paljon sydän-ja verisuonitauteja. Nuorella iälläkin voi jo olla vaikka mitä, joskin onneksi harvinaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse2486878Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r534903Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1004451Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli94256Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s393753Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1173648Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan683626Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava233521SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha713303Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739532435