Rukoileminen muiden puolesta

Sashan..1982

Tapasin tänään nuoren kristityn naisen joka sairastaa parantumatonta aivosyöpää. Mainitsin tästä ex miehelleni joka muslimi ja pyysin häntä myös rukoilemaan naisen puolesta mutta hän sanoi että ei voi rukoilla naisen puolesta koska tämä on kristitty.

Onko oikeasti kielletty muslimeiden rukoilla kristittyjen puolesta? En voi uskoa.

3

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Susumay

      No jossain kohtaa koraania sanotaan että "Älä ota kristittyjä ystäviksesi, he ovat vain ystäviä toisilleen". Tai ehkä duaa menee hukkaan? Tai se että Koraani tekee selvän rajan islamin ja kaikkien muiden uskontojen väliin..
      "..Teillä on uskontonne ja minulla on uskontoni". Öh. Tai että kristittyjen duaa ei ole samanvertoinen kun uskovanmuslimin ja ei siksi ole sen arvoista? Miehellä on varmaan hyvin uskonnollista tietoa tai nähnyt tarpeeksi omassa maassaan muslimeiden ja kristittyjen välistä elämää miksi ei voi.. nyt itsekin pohtiessani taidan ymmärtää miksi ei tee duaa kun vertaa käytöksiä toisiinsa. Suomessa on vaikea tehdä havaintoja ja tehdä erottelua ilman tietoa kuka on mikäkin uskoinen kun kaikki on aika lailla sekaisin keskenään paitsi muslimit.
      Mutta Tiedän muslimeita jotka tekevät kristityille duaa. Yhden ainakin enkä näe siinä mitään väärää vaan että se jää Jumalan ja uskovan väliseksi salaisuudeksi ilman että kenenkään tarvitsee sitä tietää.

    • Susumay

      Tai vielä parempi tulkinta :) koska nainen on nuori ja vielä kuuleman mukaan kristitty niin todennäköisesti on pysynyt kaukana isoista synneistä ja jos kuolee ilman että tekisi jotain epätoivoista syntiä pääsee heti paratiisiin! Ja Tämä mies ei tee siksi duaa koska pitää sitä itsestäänselvänä ja jättää asian täysin Jumalan ja tytön väliseksi asiaksi ja mies säästää duaan katuville muslimeille jotka tarvitsee sitä maallisessa ja uskonnollisessa elämässä! ^^

    • Muslim

      Ehdottomasti saa rukoilla kristityn tai kenen tahansa puolesta niin kauan kun he ovat elossa. Aitten kun he ovat kuolleet, niin on ymmärrettävä, että Jumala on antanut vain yhden oikean polun ja me emme voi auttaa sitten enää, meidän dua ei auta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      150
      2019
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      324
      1220
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      83
      1038
    4. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      908
    5. 96
      864
    6. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      839
    7. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      52
      829
    8. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      21
      775
    9. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      56
      729
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      711
    Aihe