Onko tullut ns uusia uskontoja islamin jälkeen? Onko tullut uusia profeettoja Muhammedin jälkeen?
Uskonnot islamin jälkeen?
16
278
Vastaukset
Islamin uskontunnustukseen sisältyy merkitys, että Muhammad (rauha hänelle) on viimeinen profeetta. Uutta profeetta ei enää voi tulla. Muhammadille (rh) paljastettu Koraani on viimeinen ilmoitus ihmiskunnalle, ja se on voimassa ihmiskunnan historian loppuun saakka.
- sorikunsanoin
höpö höpö, uusia uskontoja tulee ja menee, niitä keksitään jatkossakin. Islam on nuori uskonto kun ihmisä on oillut satoja tuhansia vuosia sitä ennen. Ja tulee olemaan jatkossakin.
- Höpöhöpökö
sorikunsanoin kirjoitti:
höpö höpö, uusia uskontoja tulee ja menee, niitä keksitään jatkossakin. Islam on nuori uskonto kun ihmisä on oillut satoja tuhansia vuosia sitä ennen. Ja tulee olemaan jatkossakin.
Liittyy miten tohon edelliseen...
- sorikunsanoin
Höpöhöpökö kirjoitti:
Liittyy miten tohon edelliseen...
no kun en tykkää leuhkimisesta
- Sorikunsanoin
Onko KEKSITTY. Pitäisi kysyä eikä ^onko tullut^ Uskonnothan ovat keksittyjä.
- ehkpä
Ehkäpä hän haluaa kysyä tässä islamin näkökulmaa.
Väitän, että Jumalalla on monta rautaa tulessa. Ja että sadoista pienistä puroista tulee lopulta yksi suuri virta. Jopa Kalevala on omalla tavallaan uusi uskonto. Siinä tunnustetaan : Juutalaisuuden kulta, Islamin Hopea ja Kristinuskon Pronssi etc. mutta lähdetään omalle tielle, jopa mennään ajassa pitkälle eteenpäin ehkä jopa vuoteen 50000 jaa. Itse ajattelen Kalevalasta, että se saattaa olla Egyptin ja Intian yhteistyön tulosta. Jostain sain jopa ajatuksen , että Väinämöinen saattoi olla lähes Egyptin Osiris.
Mutta mikä on päävirta? Itse pidän päävirtana : Antiikin filosofia , Intian Hindulaisuus, Juutalaisuus , Islam, Kristinusko, Avesta-Confutselaisuus, Taolaisuus-Buddhalaisuus uomaa. Mikä niistä on korkein? Islam tunnustaa uskovansa kaikkiin enkeleihin, pyhiin kirjoihin, viimeiseen päivään jne. Lisäksi islam saa 100 vuoden välein Mujaddid uudistajan.
Myös Kristinusko on kova sana ja PERUSTANA lähes lyömätön. Nykyisin Kristus taivaassa saa ottaa Isältä melkein väkisin tietoa ja sanaa sekä selitystä kirjoihin.
Kaikki on Jumalan luomaa ; niin myös kaikki uskonnot.- Probblemi
Mutta onko jumala persoonallinen vanhan miehen näköinen lihaa, verta ja luuta niinkuin me ihmiset? Ja mistä jumala tuli?
- Muslim
Probblemi kirjoitti:
Mutta onko jumala persoonallinen vanhan miehen näköinen lihaa, verta ja luuta niinkuin me ihmiset? Ja mistä jumala tuli?
Islamin mukan ainakaan ei muistuta mitään ihmistä ja ei ole fyysinen.
- Probleemi
Onko sitten näin että uskovaiset palvelevat ^tyhjää^?
Mooseksen lain ensimmäinen käsky sanoo: Älä tee itsellesi Jumalankuvaa; Älä siitä mikä on ylhäällä taivaalla, älä siitä, joka on alhaalla maan päällä jne.........
Jumala ei tuon lain mukaan ole tarkoittanut itsestään tehtävän mitään muotoa, kaltaisuutta tai kuvaa. Hän on tuon lain mukaan siis ikuisesti salattu muodoltaan ja olemukseltaan.
Hän on myös sanonut nimekseen: Ehjee Ashera Ehjee, Minä olen se mikä minä olen. Tai kuten eräät kääntävät : Minä osottaudun siksi miksi osottaudun.
Käsittääkseni ei ole tapana islamissa sallia edes profeetasta tehtäviä kuvia.- Prpbleemi
Jos hän on sanonut jotain silloinhan hänellä on suu ja kieli, eli ei voi sanoa mitään jos ei ole kehoa, elimiä, päätä, ym. Siis on liharuumis tai tuonpuoleisessa henkiruumis, sielu.
- john.d.high
On tullut.Sellainen kuin suvakismi.
- eiKirj
On ja on.
Kiitos aloittajalle kysymyksestä. Kaikki uudet uskonnot ja lahkot perustuvat Islamiin sillä Koraanin mukaan kun esim. joku Kristitty kääntyy Islamiin niin on tapana, että Islam itse kääntyy Jumalan uuden nimen puoleen. Eli Koraani sanoo:
Sano: Siihen mihin te uskotte me emme varmasti tule uskomaan ja siihen johon me uskomme te ette tule uskomaan.
Eli islam tavallaan luovuttaa uudelle käännynnäiselle oman vanhan olemuksensa sekä kääntyy itse uuden muun olemuksen tai nimen piirteen puoleen. Kun islam saavuttaa täyttymyksen siinä, että paljon kansoja kääntyy islamiin niin voidaan todeta, että myös islam on EVANKELIOIVA USKONTO. Se tuo ilosanoman ja sallii kääntyneen jäädä iloitsemaan löytämästään ilosta.
Itse olen Allahin armosta saanut vihjeen uudesta uskonnnosta, joka on UNIPOLYMONOTEISMI. Sen Allah on saanut aikaan osoituksena armonsa syvyydestä. Niin kuin aikanaan uskon hänen tuoneen eism. Manikealaisuutta ja Gnostilaisuutta ja olleen mukana kaikessa Pyhän Hengen toiminnassa. Esim. uskoisin että Apostoli Paavali oli myös Allahin palvelija.- katamarini
Jeeus sanoi:Minä olen tie, totuus ja elämä. Mihin tarkoitukseen tämä ns. uskonto islam luotiin?
Mieti sitä.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku305063Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova671940HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a1131827Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel291744- 1111690
Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa
Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p235984- 71921
Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.44897Leikitään tavuleikkiä
Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen54843- 53792