Mondeo 2009 1.8 TDCI, SMF-kytkinpaketti?

monde73

Moro löytyykö vm2009 1.8 TDCI 92 KW mondeoon kytkinpakettia kiinteällä vauhtipyörällä (SMF)? 5-vaihteinen manuaaliaski kyljessä.

Löysin vain 6-vaihteiselle kiinteän vauhtipyörän kytkinpaketin... Ei taida sopia 5-loviseen askiin. Kytkinremontissa voisi vaihtaa kaksoismassan tilalle luotettavemman kiinteän vauhtipyörän, jos sellainen jostain löytyy. Aikomus tilata osat halvemmalla esim saksasta ja teettää työ korjaamolla Suomessa.

Apuja kaivataan eli onko kyseiseen kulkineeseen olemassa single mass flywheel conversion -kytkinpakettia?

2

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanhassa.vara

      Laita vaan se kaksoismassa niin ei tule voimansiirtoon jyrinöitä ja jurinoita. Sen jälkeen ajetaan autolla niinkuin kuuluukin että kierrokset on aina n.2000rpm eikä jyrrätä tyhjäkäynnillä. Kas kummaa, se paljon parjattu DMF kestääkin 400tkm.

      • monde73

        Ehkä kaksoismassa kestäisi paremmin tuolla n. 2000 rpm. Onhan tämä mukava ajaa kaksoismassalla, kunhan sen vain saa kestämään. Perinteistä kun en ole löytänyt niin ei tässä vaihtoehtoakaan ole.

        Netissä paljon juttua että Fordin 1.8 TDCissä näitä menee aina tietyin välein. Johtuuko siitä että on raskaat vaihteet, 80 vauhdissa 5-vaihteella moottorissa vain 1500 rpm. Joo säästyyhän siinä polttoainetta, voi sitten sillä säästöllä laittaa säännöllisesti uuden DMFn ja lopputulos on /-0 euroa >:(

        Alle 80 ei voi vitosella ajaa kun alkaa tuntumaan pahasti tukkoiselta. Käy jo varmasti DMFn päälle. Vasta yli 90 voi hyvin mielin heittää vitosta kehiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      104
      9334
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      47
      4529
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1966
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      1881
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1610
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1361
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      38
      1287
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      917
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      902
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      30
      893
    Aihe