Moro löytyykö vm2009 1.8 TDCI 92 KW mondeoon kytkinpakettia kiinteällä vauhtipyörällä (SMF)? 5-vaihteinen manuaaliaski kyljessä.
Löysin vain 6-vaihteiselle kiinteän vauhtipyörän kytkinpaketin... Ei taida sopia 5-loviseen askiin. Kytkinremontissa voisi vaihtaa kaksoismassan tilalle luotettavemman kiinteän vauhtipyörän, jos sellainen jostain löytyy. Aikomus tilata osat halvemmalla esim saksasta ja teettää työ korjaamolla Suomessa.
Apuja kaivataan eli onko kyseiseen kulkineeseen olemassa single mass flywheel conversion -kytkinpakettia?
Mondeo 2009 1.8 TDCI, SMF-kytkinpaketti?
2
239
Vastaukset 2
- Vanhassa.vara
Laita vaan se kaksoismassa niin ei tule voimansiirtoon jyrinöitä ja jurinoita. Sen jälkeen ajetaan autolla niinkuin kuuluukin että kierrokset on aina n.2000rpm eikä jyrrätä tyhjäkäynnillä. Kas kummaa, se paljon parjattu DMF kestääkin 400tkm.
- monde73
Ehkä kaksoismassa kestäisi paremmin tuolla n. 2000 rpm. Onhan tämä mukava ajaa kaksoismassalla, kunhan sen vain saa kestämään. Perinteistä kun en ole löytänyt niin ei tässä vaihtoehtoakaan ole.
Netissä paljon juttua että Fordin 1.8 TDCissä näitä menee aina tietyin välein. Johtuuko siitä että on raskaat vaihteet, 80 vauhdissa 5-vaihteella moottorissa vain 1500 rpm. Joo säästyyhän siinä polttoainetta, voi sitten sillä säästöllä laittaa säännöllisesti uuden DMFn ja lopputulos on /-0 euroa >:(
Alle 80 ei voi vitosella ajaa kun alkaa tuntumaan pahasti tukkoiselta. Käy jo varmasti DMFn päälle. Vasta yli 90 voi hyvin mielin heittää vitosta kehiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901348
- 45727
- 20659
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit49640- 53618
- 79614
- 47591
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o132568- 50563
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan190551