Sijoittamisen ajoittamisen vaikeus

siinäpä_sitä

Niin... onko muilla ollut ongelmia sen kanssa, että koska oikeasti uskaltaa laittaa rahat pörssiin? Kun koskaan ei tiedä, onko se prosentin lasku indeksissä jonkin valtavan romahduksen alku... Ja toisaalta, kun nyt ollaan täällä Suomessa 10% tultu huipulta alas, niin onko tämä se ihan absoluuttinen pohja minne tässä maailmantilanteessa voidaan mennä eli onko suunta nyt vain ja ainoastaan ylös vai onko edelleenkin mahdollista, että laskee toiset 10% tai jopa paljon enemmän...

9

345

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AloitaNyt

      Vähän kerrallaan ja kuukausittain - siitä se lähtee.
      Kurssit voivat olla kk.n kuluttua esim. 10% korkeammalla tai alempana kuin nyt - tai vaikka täsmälleen samalla tasolla kuin juuri nyt..

    • Satunnainen_seikkailija

      Ei ole vielä pohja. Siihen on vielä matkaa. Kesällä 2012 Nokia kävi alle kahden euron. Alkuvuodesta 2016 Outokumpu kävi kahdessa eurossa. Alkuvuodesta 2009 Metsä Board kävi yhdessä eurossa. Alkuvuodesta 2016 Fortum kävi kahdessatoista eurossa. Kesällä 2012 Lassila&Tikanoja kävi yhdeksässä eurossa. Tässä muutama esimerkki. Pankkien nettisivujen kautta löytyy myös kurssihistoria. Niitä seuraamalla saa jonkinlaista vihiä, että kuinka alas kurssit voivat vajota. Mutta liikaa niihin ei kannata luottaa. Aina on mahdollista, että lyödään uudet pohjat.

    • 238947267

      Minulle on edellisen romahduksen jälkeen, jolloin minulla ei siis juurikaan ollut vielä varallisuutta (2009) kertynyt noin 370000 euroa. Olenkin ajatellut, että seuraavan kerran kun kurssit menevät reilusti alas, eli vielä tästäkin paljon alemmaksi, pistän tuosta noin 300ke pitkäaikaiseen sijoitukseen hajautuksineen ja sitten loput pidän käteisvarantona ja sitten jonkin verran aion tehdä päivä/viikkokauppaa muutamilla kymppitonneilla, joilla aika hyvin voi jo elämisensä kustantaa jos ''pelaa korttinsa oikein''. Siis suurempi osuus tarkoitus pitää siellä kasvamassa korkoa ja tuomassa osinkoja ja se pienempi sitten jatkuvassa liikkeessä pörssiin ja pois aina välillä. Tietenkin voi olla että romahdusta ei tule ja sitten elellään tylsästi pankkitalletuksilla, mutta eipä tuo raha ihan hetkessä hupene sielläkään. Mutta kyllä tässä jo joutaisi raskaista töistä pois... firman myynnistä varmaan ropsahtaisi jonkin verran lisää tuon päälle, uskoisin että puoli milliä voisi olla sitten sijoitettavaa ainakin.

      • onko Teillä vai kotimaiset paperit?


    • SuutarinLapsellaEiKenkiä

      Osta vain niiden yritysten osakkeita, joiden tilauskanta kasvaa. Harri Suutari sai potkut Tulikiveltä, joten nyt voimme katsoa, kumman tilauskanta kasvaa ja kumman laskee:
      Tulikiven tilauskanta Q3/18 14,7 %:a verrattuna edellisen vuoden vastaavaan kvartaliin (3,4 m€->3,9m€).
      Componentan tilauskanta Q3/18 -7,6%:a verrattuna edellisen vuoden vastaavaan kvartaliin (25,1 m€->23,2m€).

    • syväkurkku

      Tulikivi menee konkurssiin ennen kevättä 2019.

    • Basic

      Osta vaikka superrahasto Suomea ja Ruotsia joka kuukausi muutamilla kympeillä useamman vuoden ajan. Paras tapa, jos pelottaa. Kokemuksen karttuessa voi laajentaa osakeostoihin, minimi 10 laatuyhtiötä ja ostoja vaikka parin kuukauden välein.

    • fhjhjh

      Nythän Brexit on päätetty ja päivämääräkin tiedossa. On myös tiedossa, että Britannia on tehnyt hyvän diilin EU:n kanssa, eli ero ei välttämättä olekaan kovin dramaattinen. Miten tämä vaikuttaa sijoittajiin. Veikkaisin, että tämä hetkellisesti jopa nostaa kursseja täällä Euroopassa ensi viikosta alkaen.

      • fhjhjh

        Ja näinhän siinä näköjään kävi :)


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      278
      2593
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2443
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      51
      2182
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      67
      1844
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1618
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1544
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1396
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1288
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      87
      1099
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      76
      1089
    Aihe