Järjestelmässäsi on 3 rikkinäistä pakettia!
https://i.postimg.cc/h4Vx56JH/15-11-2018-04-03-32.png
Linux Mint 19 Xfce 64-bit
Tuollaista viestiä heittää mintUpdate. Mitä suomi24 gurut neuvoo tekemään, olen valmis kokeilemaan, kunhan ette käske asentamaan Ubuntua.
Mitähän pitäisi tehdä
11
313
Vastaukset
- Turbo-Urpo1
Näillä paketeilla on tyydyttämättömiä riippuvuuksia:
libreoffice-core :
Riippuvuudet: libreoffice-common (> 1:6.0.6) mutta ei ole asennettu
libreoffice-style-galaxy :
Riippuvuudet: libreoffice-common (= 1:6.0.6-0ubuntu0.18.04.1) mutta ei ole asennettu
libreoffice-style-tango :
Riippuvuudet: libreoffice-common (= 1:6.0.6-0ubuntu0.18.04.1) mutta ei ole asennettu
E: Kaikkia riippuvuuksia ei ole tyydytetty.
Kokeile "apt --fix-broken install" ilmanpaketteja (tai ratkaise itse).
-
Myös tuollaista viestiä antaa komentokehotteessa. Vilkaisin tuonne Murolle päin, sieltäkin näytti gurut puuttuvan. Siis tämä virhe estää järjestelmän päivittämisen, joten kaikki "sudo apt-get update" jutut voi unohtaa, noita voi ajaa vasta sitten kun virhe on korjattu. - näin-menettelisin
Eikö onnistuisi niin että poistaa ensin Libreofficen kokonaan, ja asentaa sitten uudestaan?
Eikös se uudelleenasentaessaan huomaa jos paketteja puuttuu ja laittaa ne?
Itse kyllä asentaisin systeemin eli Mint 19:n uudestaan, jos ym. ei onnistuisi, kokonaan, koska olen laiska, tai sitten antaisin olla enkä välittäisi.- Turbo-Urpo1
Tässä liikutaan niin lähellä sitä ratkaisua, jolla minä sain tuon asian kohdilleen, eli
apt reinstall libreoffice-style-tango libreoffice-style-galaxy libreoffice-core
Tuon rivin suorittamisen tuloksena apt tarjosi ensin jotain ratkaisua, johon piti vastata y - jos hyväksyy ja n - jos ei hyväksy tarjottua ratkaisua — minä vastasin n - eli hylkäsin tarjouksen, jonka jälkeen apt tarjosi samanlaista, mutta laajempana, eli ehdotti 6 eri paketin poistamista, ja tämän minä hyväksyin, asia korjaantu sillä, päivitykset rupesi toimimaan normaalisti.
Tämä tiedoksi, jos joku muukin törmää vastaavaan.
Ja asiasta toiseen, tein bash scriptin, jolla voidaan mitata kuinka pitkään kestää kun LibreOfficen taulukkolaskenta ohjelma käynnistyy ja sammuu.
https://i.postimg.cc/VLq9HRLL/15-11-2018-16-47-38.png
Pienillä muutoksilla tätä voi soveltaa kartoittamaan kuinka pitkään verkkoselain käynnistyy ja sammuu. Jos tuon koodin tallentaa vaikka speedtest nimellä niin ajanotto tapahtuu komennolla
time speedtest
Tehty ja testattu Linux Mint 19 Xfce 64-bit ympäristössä.
Teen tuohon muutokset jonka jälkeen voi vertailla käynnistymis eroja FireFox ja Chromium selainten välillä. Tämän scriptin avulla saa selvin numeroin erot Fedoran ja Mintin hyvin erinlaisesta kyvystä käynnistää ohjelma ensimmäistä kertaa järjestelmän käynistymisen jälkeen. Kerron sitten tarkemin miten tuota voi kukin ihan itse soveltaa omiin tarpeisiin. Scripti on unikki, sille ette löydä soveltamis ohjeita mistään, ellette ihan itse pääse jyvälle sen toiminnasta.
- hum-bukker
Synaptic:
-> muokkaa
-korjaa rikkinäiset paketit- Turbo-Urpo1
Harmillisesti tämä jäi testaamatta, en juuri ole koskaan käyttänyt tätä Synaptic pakettihallintaa,
Perusloitsut on
sudo apt-get update –fix-missing
sudo dpkg –configure -a
sudo apt-get install -f
/var/lib/dpkg/status voi vaatia editointia tai paketinhallinnan lock pitää poistaa.
Paketinhallinta on siitä ärsyttävä, että sitä ei voi käyttää monella ohjelmalla samanaikaisesti.- Turbo-Urpo1
Näitä tuli koiteltua, niistä ei apu löytynyt.
Onko joku epävirallinen ppa käytössä. Oletko koettanut poistaa
sudo apt-get remove --purge libreoffice*
sudo apt-get clean
sudo apt-get autoremove- Turbo-Urpo1
sudo apt-get remove --purge libreoffice*
Tuota en halunnut suorittaa, kävi kyllä mielessä, halusin löytää jonkun kevyemmän ratkaisun.
Itse asiassa sain tuon virheen aikaan kun yritin luoda ympäristön sille että voin käsitellä libreofficen taulukkolaskennan tiedostoja suoraan python- ja bash scriptin avulla.
Itsellä välillä ongelmia q-tkirjastojen riippuvuuksien kanssa. Ratkaisu ollut poistaminen ja sitten ne asentuu uudestaan. Kyseessä ei kyllä Mint.
scriptit ei kyllä sotke systeemiä jos ne kotihakemistossa ja et aja root oikeuksilla.- rikki.meni.täälläkin
Minulla meni äsken läppärin Linux Mint 18.3 XFCE 32-bittinen sekaisin yrittäessäni päivittää sitä versioon 19. Kone jäi 18.3 moodiin, mutta updatet ei mene läpi. Timeshiftillä saisi tietysti palautettua, mutta alkoi tympimään koko Mint ja nyt on Fedora XFCE 32-bittinen latauksessa.
Ei siis auttanut tässä ketjussa kerrotut loitsutkaan tuohon rikki menneseen Mintiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1617553Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1305189Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y432680- 2692305
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu812218Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont672078Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5672065Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.571116Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2911077Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.661065