Onko tuoreita kokemuksia aktivointihaastatteluista? Kutsua ei ole tullut mutta tietynlainen pelko takaraivossa, että mahtaako jossain vaiheessa tulla kertyneistä työmarkkinatukipäivistä johtuen, vaikka aika paljon olen koulutuksissa tai osa-aikatyössä työttömyysjaksojen yhteydessä ollut. Ilmeisesti tuossa päivät ratkaisee ja laskuri nollautuu työssäoloehdon täytyttyä. Eihän itse haastattelukaan välttämättä itsessään paha mutta lähinnä ne "kauhukertomukset", joissa kunnan sakkomaksun välttämiseksi on karenssin uhalla pakotettu työkykyisiä ihmisiä kuntouttavaan työtyötoimintaan.
Onko tästä parempia kokemuksia eli että kaikki muut mahdollisuudet (palkkatuki, työkokeilu, osa-aikatyöt jne) on kartoitettu ensin ja työttömän tarjoamia vaihtoehtoja kuunneltu kuten pitäisi vai onko kokemuksia juuri kuntouttavaan pakottamisesta? Varmaankin nämä jonkin verran kuntakohtaisia asioitakin ovat. Kovin paljon ei enää työssäoloehdon täyttymisestä puuttuisi, johon tällä hetkellä kertyy osa-aikatöissä viikkoja ja mahdollisuus saattaisi olla ensi vuonna saada viikot täyteen, mikäli asiat loksahtaisi sopivasti. Silloinhan tippuisi sakkolistalta pois ja tietysti työ hyödyttää myös osa-aikatyönä jos kokoaikatyötä ei tarjolla.
Onko tästä parempia kokemuksia eli että kaikki muut mahdollisuudet (palkkatuki, työkokeilu, osa-aikatyöt jne) on kartoitettu ensin ja työttömän tarjoamia vaihtoehtoja kuunneltu kuten pitäisi vai onko kokemuksia juuri kuntouttavaan pakottamisesta? Varmaankin nämä jonkin verran kuntakohtaisia asioitakin ovat. Kovin paljon ei enää työssäoloehdon täyttymisestä puuttuisi, johon tällä hetkellä kertyy osa-aikatöissä viikkoja ja mahdollisuus saattaisi olla ensi vuonna saada viikot täyteen, mikäli asiat loksahtaisi sopivasti. Silloinhan tippuisi sakkolistalta pois ja tietysti työ hyödyttää myös osa-aikatyönä jos kokoaikatyötä ei tarjolla.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Minkä ihmeen takia sinua pakotettaisiin mihinkään kuntouttavaan työtoimintaan, jos kerran olet itse ollut osa-aikatyössä. Käsittääkseni nämä kuntouttavat ovat sellaisille joilla ei ole ammatillista koulutusta ja toisaalta ei ole ollut koskaan mitään työtäkään.
'Kuntouttavasta työtoiminnasta' luullaan, että sitä käytetään vain moniongelmaisien rankaisemiseen. On tarkoituskin, että ihmiset ymmärtävät asian väärin. Faktahan on, että normaaleja työkykyisiä työhaluisia kokeneita ja koulutettuja ihmisiä alistetaan tuohon puuhasteluun karenssin uhalla. Tai ainakin niin on viime vuosina tehty. Nyt alkavat ihmiset herätä vaatimaan oikeutta, eli edes sitä vähimmäisstandardia, että jos sossu ja työttömyystoimisto haluavat sinut 'kuntouttavaan työtoimintaan', heidän on ainakin laadittava kirjallinen viranomaispäätöls, jossa erittelevät, mikä sinussa heidän mielestään on 'vikana' ja miten pakkopuuhastelu 'auttaisi' sinua työllistymään.
Itse ei kannata allekirjoittaa paperia, joka on muka 'sopimus' työtoiminnan tarpeestasi. Jos olet yhteiskunnalle niin vaarallinen, että sinut on pakko'kuntoutettava', vaadi siitä kirjallinen viranomaispäätös äläkä allekirjoita itse mitään. Ja tosiaan äänitä kaikki pakkotapaamiset, jos ollenkaan niihin päätät osallistua.
Tokikaan ei allekirjoittaa kannattaisi. Sehän noissa ongelmana onkin kun saatetaan käytännössä pakkottaa karenssin uhalla. Lain mukaan muut mahdollisuudet kuten palkkatuki ja muut tulisi selvittää ensin mutta moniko kunta näin oikeasti tekee? Mieluusti siitä kokemuksia kuulisi mikäli niitä on.
Lisäksi itseasiassa tilaisuuden väliin jättämisestä jo tulisi karenssi ilman hyväksyttävää syytä. Täytyy toivoa, että tuon välttää.
tosissaan esittävät kyllä karennsilla uhkauksia ,ainakin typ:iin osallistumisen puitteissa. Se sitten tuleeko karenssia todellisuudessa vai perääntyvätkö vaateessaan on toinen juttu,mutta nuo uhkailut on täyttä totta.Omassa tapauksessa vetivät uhkauksen takaisin.
Aivan+oikeassa+olet+periaatteessa.+Kuntouttava+työtoiminta+on+tarkoitettu+lain+mukaan+niille,+ketkä+sitä+tarvitsevat+mutta+Suomessa+kai+on+(valitettavasti)+tapana,+että+lakia+rikotaan+tuossa+räikeästi+useissa+kunnissa+ja+myös+täysin+työkykyisiä+ihmisiä+pakotetaan+karenssin+uhalla+kuntouttavaan,+koska+kunta+välttää+silloin+ns.+sakkomaksun+eli+50%+osuuden+työmarkkinatuesta+yli+300+päivää+työmarkkinatukea+saaneiden+kohdalla+tai+70%+yli+1000+päivää+saaneiden+kohdalla.+Bloggari+Uuninpankkopoika+on+kirjoittanut+tästä+aiheesta+kattavasti+ja+useita+juttuja+vuosien+varrella+mutta+muistelisin+myös+täälläkin+lukeneeni+tarinoita+kuntouttavaan+pakottamisesta.
https://blogit.apu.fi/uuninpankkopoikasakutimonen/2018/08/16/orjatyota-kaupan/
Onko+muuten+aktivointihaastatteluihin+osallistuneilla+tietoa+siitä,+että+vaikuttaako+haastatteluun+tulevaan+kutsuun+pelkästään+kertyneet+työmarkkinatukipäivät?+Sellainen+käsitys+itselleni+on+jäänyt.+Tosin+jos+esimerkkinä+henkilö+saisi+työmarkkinatukea+aluksi+vaikkapa+250+päivää+ja+pääsisi+100+maksupäivää+kestävään+työvoimakoulutukseen.+Silloinhan+henkilö+poistuisi+100+maksupäivän+ajaksi+kunnan+sakkolistalle+mutta+laskuri+ei+nollautuisi+eli+koulutuksen+päättyessä+laskuri+näyttäisi+350+päivää.+Tulkitaanko+tuota+suoraan+niin,+että+"tällä+henkilöllähän+on+nyt+yli+300+maksupäivää+täyttynyt+ja+kuuluu+aktivoitaviin"+vai+otetaanko+tuossa+käytännössä+yhtään+huomioon+noita+jaksoja+kun+on+ollut+työllistymistä+edistävässä+toimenpiteessä+tms+eli+ollut+sakkolistalta+väliaikaisesti+pois?+Toisinsanoen+merkitseekö+aktiivisuus+tuossa+mitään?+Työmarkkinatukipäivien+laskurin+nollautuminenhan+tapahtuu+vasta+työssäoloehdon+täytyttyä.+Siitäkin+olen+lukenut,+että+kuntouttavaa+on+tarjottu+myös+osa-aikatyöntekijöille,+vaikka+se+on+jo+täysin+käsittämätöntä.+Ilmeisesti+osa-aikatyön+teko+itsessään+ei+vielä+tuota+kunnan+ns.+sakkomaksua+poista+ennen+työssäoloehdon+täyttymistä.+Osa-aikatyön+toki+sinänsä+pitäisi+työkyky+todistaa+mainiosti.
"Onko muuten aktivointihaastatteluihin osallistuneilla tietoa siitä, että vaikuttaako haastatteluun tulevaan kutsuun pelkästään kertyneet työmarkkinatukipäivät?"
Siis, jos teidät kutsutaan aktivointihaastatteluun, niin teidän katsotaankin olevan vielä ihan työkykyisiä ja -kelpoisia ihmisiä. Sillä on niitä, joita ei ole kertaakaan kutsuttu mihinkään aktivointihaastatteluun ja päivät juoksee.
Millähän konstilla toi arviointi on tehty?
Siksi toisekseen jos sinä olet niitä osa-aikatöitä tehnyt, niin miksei niistä ole poikinut sulle pitempää pestiä tai vaikka kokoaikaisuutta. Olisi parempi pyrkiä koko työkkäristä pois kuin miettiä että millä kriteereillä aktivointitoimiin kutsutaan!
Olet kuitenkin siis A-luokan kansalainen, sua vielä kutsutaan aktivointihaastatteluihin!
"Kun työtön sijoitetaan kuntouttavaan työtoimintaan, niin kunta vapautuu hänen osaltaan työmarkkinatuen maksuosuudesta eli ns. sakkomaksusta, saa hänestä 10,09 euroa päivässä työllistämisrahaa ja saa palkattoman työntekijän. Kuntatalous kiittää, ja kunnan päättäjät ja virkamiehet voivat rehvastella medialle työllistämisihmeellä."
https://blogit.apu.fi/uuninpankkopoikasakutimonen/2018/11/02/tyokyvyttomat-toissa/
Itseasiassa nykyisen työjakson päättyessä jatkoa saattaisi olla luvassa joko kokoaikaisena tai osa-aikaisena hyvällä tuntimäärällä. Varmuutta tuosta ei ole mutta toiveikkuutta ilmassa. Aiemmin jatko ei ole ollut mahdollinen yrityksen tarpeen vuoksi mutta nyt olen tehnyt enempi heidän "ydintoimintaan" liittyviä tehtäviä ja ainakin annettiin ymmärtää, että jopa kokoaikatyö saattaisi mahdollisuudena nyt olla. Siihen tarjoukseen tarttuisin välittömästi.
Muitakin polkuja vireillä on ja toivon mukaan ensi vuonna ennemmin tai myöhemmin sopivassa paikassa kokoaikatyösopimuksella. Olen kyllä kokoaikatöissäkin hetken ollut tässä työttömyysjaksojen aikana eri yrityksessä mutta työssoloehto ei ole ehtinyt täyttymään. Stressaamaanhan se kuitenkin laittaa, että jos kutsu aktivointihaastatteluun tulisi pelkkien työmarkkinatukipäivien perusteella ja tyylinä olisi tuo tyly kuntouttavaan pakottaminen karenssin uhalla, niin siitä voisi ollakkin vaikea päästä irti. Itse tietysti tarjoaisin kaikki mahdolliset perusteet ja vaihtoehdot, sekä nauhoittaisin haastattelun. Tästä lähdinkin kokemuksia kysymään, että onko nuo haastattelut viime aikoina olleet asiallisia ja kokonaistilanteen huomioon ottavia vai ajatteleeko kunnat sumeilematta pelkkää taloutta sakkomaksujen muodossa ja kuntouttavaan ohjataan suurin piirtein ensimmäisenä. Toivon mukaan tietysti asia ei ajankohtaiseksi tulekaan ja töissä pääsee mukavasti jatkamaan.
Poimintoja (ensimmäinen on itse kirjoituksen sijaan kirjoituksesta löytyvä kommentti):
"noin kaksi vuotta sitten sipilä sääti lain : Työllistymistä edistävä monialainen yhteispalvelu TYP. yli 300 päivää työttömyyttä johtaa pakolliseen TYP aktivointihaastatteluun.
TYP aktivointihaastatteluissa ihmiset lähes poikkeuksetta pakotetaan karenssin uhalla ilmaistyöhön nimeltä kuntouttava työtoiminta. Kelan tilastoja kun katselee kuntouttavassa työtoiminnassa olevien määrä on lisääntynyt kahdessa vuodessa ainakin tuolla 35 500 hengellä !"
https://blogit.apu.fi/uuninpankkopoikasakutimonen/2018/03/30/ihmelaake/
"Aktivointisuunnitelman tekevät työtön, Te-toimisto ja kunta yhdessä. Kaikkien kolmen osapuolen on siis yhteisymmärryksessä todettava, että työtön ei kykene palkkatyöhön tai muihin palveluihin. Kuntouttava työtoiminta on viimesijainen palvelumuoto. Kuitenkin monet kunnat käyttävät sitä ensisijaisena saadakseen työttömän ilmaisen työpanoksen ja säästäkseen työmarkkinatuen kuntaosuutta eli ns. sakkomaksua."
https://blogit.apu.fi/uuninpankkopoikasakutimonen/2017/11/09/miksi-se-on-laitonta-2/
"Nykyisin alkaa olla ihan tavallista, että kunnat käyttävät kuntouttavaa työtoimintaa vastoin lakia korvaamaan palkkatyötä ja säästääkseen maksuosuuttaan työmarkkinatuesta. Ihan tavallista se on ollut koko olemassaolonsa ajan, mutta nykyisin asialla suorastaan rehvastellaan. Röyhkeys kasvaa, koska valvovat viranomaiset sulkevat silmänsä."
https://blogit.apu.fi/uuninpankkopoikasakutimonen/2017/11/08/harvinaisen-laitonta/
"En ole missään nähnyt kerrottavan tarkemmin millaisiin töihin tai toimenpiteisin työttömät on saatu sijoitettua. Yhden tapauksen tiedän, sillä hän kertoi asiasta itse. Pitkäaikaistyötön sai palkkatuetun työpaikan puoleksi vuodeksi ja pääsi kuntakokeilun mannekiiniksi samaiseen Aamulehteen. Sen jälkeen seurasi kahden kuukauden palkaton työkokeilu. Seuraavaksi on lyhyen työttömyysjakson jälkeen luvassa kuntouttavan työtoiminnan pesti.
Näin rikotaan lakia. Kun henkilö on kyennyt palkkatuettuun työhön ja työkokeiluun, niin hänen työkyvyssään ei ole mitään vikaa eikä häntä lain mukaan saa sijoittaa kuntouttavaan työtoimintaan."
https://blogit.apu.fi/uuninpankkopoikasakutimonen/2018/09/18/tyottomat-pelinappuloina/
Typissä sanottiin että laitetaan kuntouttavaan vaikka väkisi.
Erittäin harmillista kuulla. Saako kysyä, että oletko ollut välissä töissä kokoaikaisena tai osa-ajalla vai tuliko tuo uhkaus "täyden työttömyyden" jälkeen? Tosin eihän kuntouttavaan uhkaamisen kai silloinkaan päteä pitäisi suoraan lain mukaan, mikäli vain työkyky on kunnossa. On se kumma, että Suomessa on tapana nämä pakottamiset. Ennemmin pitäisi tarjota vaikkapa osa-aikatöitä.
Tässä on erittäin hyvää asiapuhetta, vaikka kirjoitus onkin 2016 vuodelta peräisin. Samoilla linjoilla miettinyt itsekin, että miksei kunnat voisi edes osa-aikatyöllistää kuntouttavaan pakottamisen sijaan, jolloin työssäoloehto täyttyisi ja siten poistuisi sakkolistalta pitkäksi aikaa? Puhumattakaan osa-aikatyön tarjoamista jatkomahdollisuuksista työmarkkinoilla. Tietysti palkkatukeakin pitäisi käyttää kuntouttavan sijaan.
"Kuntouttavassa työtoiminnassa tai työkokeilussa oleminen poistaa henkilön ”sakkolistalta” vain toimenpiteen ajaksi. Kuntouttavan työtoiminnan tai työkokeilun päätyttyä henkilö palautuu välittömästi takaisin ”sakkolistalle”. Vain työssäoloehdon täyttyminen poistaa henkilön ”sakkolistalta” kokonaan. Työssäoloehdon täyttymiseen riittää, että henkilö on 6 kuukautta (26 viikkoa) palkkatyössä, jossa työaika on vähintään 18 tuntia viikossa.
Jos ”Kelan sakkolistalla” oleva henkilö työllistetään 6 kuukaudeksi vähintään 18 viikkotunnin palkkatyöhön, henkilö poistuu kunnan maksuvelvollisuuden piiristä jopa 800 maksupäiväksi. Eli henkilön liittyessä työttömyyskassan jäseneksi hän saa ensimmäiseltä 500 päivältä ansiosidonnaista päivärahaa ja tämän päälle vielä 300 päivää työmarkkinatukea, ennen kuin hän voi uudelleen tulla kunnan maksuvelvollisuuden piiriin."
http://janneolsen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/211562-valtuustoaloite-pitkaaikaistyottomien-tyollistymisen-edistamiseksi
joku mies on ollut 18 vuotta kuntouttavassa työtoiminnassa. olis luullut että tulee kuntoon siinä ajassa.
Minä olin karenssia 10v.
Mielivalta karenssiin, ja ei saanu sitä poikki....
Voisimmeko miettiä menettelykeinoja noissa passivointi- ja nöyryyttämistilaisuuksissa selviämiseen? Tässä muutamia omia ajatuksiani.
Äänittäkää tilaisuus, ottakaa kuvia tai videoikaa, tehkää muistiinpanoja ja viekää mukananne ainakin yksi todistaja, mieluummin useita.
Valmistautukaa tarkkailemaan, miten kahden (tai jopa useamman!) virkaloisen käyttäytymistä tehostaa heidän joukkovoimansa ja se, että kukin heistä pitää toisiaan silmällä, jotte kukaan lipsuisi kohtelemaan uhriaan kuin normaalia Suomen kansalaista.
Kirjoittakaa havaintojanne netissä ja jakakaa videoita tilaisuudesta, editoituina, jos tarpeen. Niistä voi myös kirjoittaa sketsejä, pilakuvia, pakinoita, romaaneja, asiakirjoja, kehitellä lautapelejä, hauskoja mottoja autojen puskureihin ja t-paitoihin painettaviksi.
Vaatikaa kirjallinen viranomaispäätös siitä, mistä syystä (ilmeisesti sinussa näkemästään viasta, vammasta tai puutteesta) sinut halutaan pakottaa sosiaali'palveluun', josta on sinulle haittaa ja johon et suostu. Jos ja kun he kieltäytyvät sellaista päätöstä antamasta tai se on puutteellinen (ei sisällä koulutustanne, osaamistanne, kokemustanne, ominaisuuksianne), valittakaa siitä. Tähän voisi listata ne tahot, jonne valitus tehdään. Valitusohjeet tietysti on löydyttävä myös siitä kirjallisesta viranomaispäätöksestä.
Älkää allekirjoittako mitään, mitä ette halua allekirjoittaa. Älkää allekirjoituksellanne antako suostumusta siihen, että teidät pakotettaisiin ilmaistyöhön tai 'sosiaalipalveluun', joka tuhlaa aikaanne ja aiheuttaa teille jotenkin vammaisen maineen paikkakunnallanne. Sanokaa, että jos 'palvelu' on yhteiskunnan hyvinvoinnin kannalta 'välttämätöntä', heidän on pakotettava sinut, ja löydettävä ne syyt sinussa, jotka oikeuttaisivat heidät pakottamaan sinut johonkin, josta näet olevan sinulle vain vahinkoa.
Älkää allekirjoittako mitään 'vaitiolosopimusta', jos suostut (ja ethän suostu, ethän) orjaksi tai nöyryytettäväksi. Päinvastoin sen laitoksen henkilökunta, johon sinut ollaan pakottamassa, pitää allekirjoittaa vaitiololupaus sinua koskevista havainnoistaan. Ei 'sosiaalitapaus' kirjoita vaitiololupausta, vaan ne, jotka häntä 'auttavat' tai pakottavat.
Laatikaa oma listanne asioista, joita olette tehneet työllistymisenne eteen ja mitä aiotte jatkossa tehdä. Työn saanti on tässä tilanteessa epätodennäköistä, mutta aina voi yrittää jotain.
Hakekaa työkyvyttömyyseläkettä. Sieltä tulee aikanaan kieltävä päätös, ja niitä terveen papereita sitten voitte käyttää yhtenä syynä kieltäytymiseenne pakkopalveluista, jotka on tarkoitettu vammaisille, juopoille ja mielenvikaisille.
Mitä muuta tulee mieleen?
On myös hyvä vaatia, että sosiaalitoimiston ja Kelan ja TE-toimiston kirjeissä noudatetaan muodollisia vähimmäisvaatimuksia. Heidän on osoitettava kirjeensä sinulle, eli käytettävä nimeäsi ja sosiaaliturvatunnustasi, ja heidän on annettava asiaa käsittelevän virkailijan nimi ja allekirjoitus. Ei pidä hyväksyä kirjeitä, joita he tulostelevat ilman nimiä ja joista he eivät ota mitään vastuuta jälkeenpäin.
Mitä muuten tarkoittaa lause: "Kutsumme sinut ajanvaraukselle aktivointisuunnitelman päivittämiseksi."? Pyytävätkö he ottamaan yhteyttä puhelimitse ja varaamaan ajan, vai mitä? Onko se vaan nyt taas uusi termi, jolla yrittävät hämätä?
Älkää hyväksykö sitä automaattioletusta, että Suomen suurtyöttömyystilanne on teidän syytänne. Jos virkailijat syyttävät teitä siitä, että avoimia paikkoja ei paljon ole, pyytäkää heitä tekemään rikostutkimuspyyntö poliisille, koska sehän olisi valtava rikos ja sabotaasi puoleltanne!
Tiedustelkaa palkkatukitöistä. On esiintynyt väitteitä, että virkailijoita on irtisanottu TE-toimistosta ja Kelasta, kun he ovat kertoneet kansalaiselle 'liikaa' esimerkiksi palkkatuesta ja muista oikeuksistaan. Kysykää, ja vaatikaa vastauksia kirjallisena.
No vttu tuota syyttelyä harrastaa joku tavallinen toopekin eikä vain älyä että työttömiä todellakin piisaa. Joka paikkakunnalla !!!!
"Mitä muuta tulee mieleen?" Ei kokemusta mutta itselleni tulee mieleen ainakin:
- Tulostaa mukaan kaikki mahdolliset todistukset, CV, palkkakuitit jne mitä vain mahdollisesti löytyy. Mikäli työssäoloehtoon kertynyt viikkoja, mainita että viikkoja puuttuu x määrä ja tiedustella palkkatukityöstä/osa-aikatyöstä, jolla ehto saataisiin täyteen ja poistuisi kunnan sakkolistalta.
- Tehdä CV:stä visuaalinen esimerkiksi netistä löytyvällä ilmaisella Canva-editorilla. Tämä todentaa, että vaivaa on käytetty tuohon.
- Tulostaa mukaan Uuninpankkopojan blogista kirjoituksia kuntouttavan väärinkäyttöön liittyen ja tiedostaa se perusseikka, että kuntouttavaan ohjataan sakkomaksujen välttämiseksi vaikka se ei ole riittävä peruste itsessään työkyvyn ollessa kunnossa.
- Mikäli mitä tahansa töitä/työkokeilua ollut mainita, että eikö ne todista työkykyä aivan selvänä asiana?
- Mainita se, että sen lisäksi, jotta kuntouttavaan ohjaamisen ensisijaisena toimenpiteenä ollessa laitonta, poistaisi se henkilön sakkolistalta vain toimenpiteen ajaksi. Työssäoloehdon kerryttäminen täyteen poistaa pidemmäksi aikaa (myös riittävä osa-aikatyö) ja avaa jatkomahdollisuuksia työmarkkinoilla.
- Mikäli olette verkostoituneet Linked:in:ssä, tulostakaa lista kontakteista. Tämä antanee kuvaa aktiivisuudesta.
- Kysyä perustelut, miksi olisin kuntouttavan tarpeessa?
- Mikäli harrastaa liikuntaa (esimerkiksi pitkiä lenkkejä) voisi tämän myös mainita. Vaikka sillä suoranaisesti ei olekkaan työllistymiseen yhteyttä, niin antaa myös aktiivisen kuvan jos mainitsee vaikkapa juoksevansa 8 km lenkkejä viikoittain.
- Mainita suosittelijat yrityksistä, mikäli niitä on. Pyytää heitä soittamaan suosittelijalle?
- Mainita, miten "jalka on ollut oven välissä yritykseen" jos on ollut edes työkokeilussa aiemmin.
- Ohjata siis aktiivisesti keskustelua kaikin mahdollisin keinoin työllistymisen tarpeeseen ja pois kuntoutuksen suunnasta.
Laittakaahan ihmeessä lisää jos tulee mieleen tai korjatkaa näitä ajatuksia jos huomautettavaa löytyy.
Mahtaako tuo 'ajanvaraukselle kutsuminen' tarkoittaa sitä, että nyt tyrannialle ei riitä, että lähettävät kirjeen, jossa määräävät tulemaan passivointitilaisuuteen työttömyyskorvauksen katkaisun uhalla: alkavatko he nyt vaatia, että itse soitat heidän ajanvaraukseensa ja varaat ajan omalle kyykytyksellesi?!
Se myös ihmetyttää, miksi muka sossupummiksi pakotetulta vaaditaan jotain vaitiolosopimusta, kun hänet lähetetään ilmaisiin pakkotöihin. Päinvastoin työpaikan palkkatyöntekijöiltähän pitäisi uhrin vaatia vaitiololupaus HÄNEN asioistaan. Ehkä myös vierailijoilta. Mutta että ihminen kiristämällä pakotetaan leikkimään sosiaalipalvelua 'saavaa' surkimusta ja kuitenkin toisaalta läimäistään eteen vaitiolosopimuspaperi. Kai se kertoo siitä, että he tietävät sinun olevan normaali työkykyinen ihminen tai sitten he unohtavat leikkiä, että oletkin sossun uhri.
Niidenhän piti sulkea työttömyystoimisto jo ensi vuoden alusta. Onkohan sekin nyt jo peruttu? Eipä silti, eiväthän he meitä rauhaan siltikään jättäisi. Koko tämä kuvio on niin monelle tässä maassa niin iljettävä ja hirvittävä, että minun kai pitäisi jaksaa kirjoittaa siitä vaikka tragikoominen juttu, jolla saisi vielä palkkatyössä olevatkin tajuamaan, millaista vääryyttä Suomessa harjoitetaan. "Et kai sinä luule olevasi ainoa, jota kohdellaan noin", sanoi kaveri. No en, mutta entä sitten? Olisitko sanonut juutalaiselle aatun valtiossa, että turhaan valittaa, koska onhan niitä kuusi miljoonaa muutakin, joten mene vain virran mukana. He joutuivat menemään. Annammeko me tässä ennen niin kauniissa maassa suuren osan kansaa sortua tällä tavalla? Olemmeko vahingoniloisia, tai ainakin tyytyväisiä, kun itse vielä nautimme palkkaa - vaikka sitten juuri työttömien kyykyttämisestä.
Muistaako teistä kukaan, tai osaatteko ohjata oikealle sivulle, miten pitkä valitusaika kuntouttavaan työtoimintaan määräämisellä on? Onko se ehkä kaksi vuotta, vai vain vuosi? Onko joku teistä tehnyt valituksen siksi, että on pakotettu, tai yritetty pakottaa, tuohon sossupalveluun (niinsanottuun) ja pakottaja on itse myöntänyt, että syynä oli kunnan sakkomaksujen karttelu. Hänen sanoistaan on äänite. Mitään kirjallista viranomaispäätöstä ei ole, jossa olisi eritelty 'pakollisen työtoiminnan' tarve, on vain muka-sopimus, jonka uhri allekirjoitti karenssin vaihtoehtona, vastoin tahtoaan ja vastoin parempaa ymmärrystään. Moneenko asteeseen on valitettava ennen kuin on edes teoreettinen mahdollisuus saada valitus läpi?
Työttömän on helpompaa olla se tutkittu tavoiteltu työtön hullu, vammainen syrjäytynyt, yms, mitä kuvaa julkisuudessa kehitellään ja voivotellaa.
Tällöin hallinto toimii ja työtön selviää pienemmällä simputuksella.
Mitä nyt tavalliset ihmiset vähän koittaa painostaa ja puhuu sinusta paskaa siinä sivussa. Mitäs näistä kohta on jäistä.
Juu, niin on mentävä, ja jos julkisesti leimataan hulluksi ja syrjäytyneiden, jne. Niin ollaan sitten.
Olisihan se varmaan mielenkiintoinen kokemus leikkiä vähän aikaa sellaista luuseria joksi meitä yritetään pakottaa. Mutta siitähän jää kaikesta loppuelämäksemme sepustukset jonnekin meistä pidettyihin rekistereihin. Kuka jaksaa hullun leimaa loppuiäkseen? Tuskin se loppujen lopuksi edes olisi helpompaa meille. Heille se saattaisi helpottaa tulevia simputuksiamme. Päädyttäisiinkö siihen, että koko kansa työskentelee ilmaiseksi?
Vaikka miten tuntuu vaikealta kestää sitä, että viranomaiset näyttelevät vihollistamme ja käskyttäjäämme sen sijaan että olisivat maksamiamme palvelijoita, yritetään jaksaa pitää omanarvontunnostamme ja laillisuudesta kiinni. Ja jos lakikin on epäoikeudenmukainen, pyritään yhdessä korjaamaan laki. Siihen suuntaan voi asioita auttaa se, että huonoista laeista valitetaan. Ja virkailijan toimintaa voitaisiin ehkä suitsia sillä, että hänen tekemisiään raportoidaan nimeltä mainiten netissä ja häneltä vaaditaan kunnon palvelua, ja vain palvelua, jota kansalainen haluaa, ei mitään pakkopalveluja. Virkavirheitä ovat esimerkiksi työkykyisen ihmisen pakottaminen 'kuntouttavaan' työtoimintaan vain siksi, että kunta siinä säästää rahaa, ja valehtelu, kansalaista koskevien lainkohtien salaaminen silloin, kun niistä olisi kansalaiselle apua.
"Kuntouttava työtoiminta ei ole työllistämistä, vaan se on sosiaalipalvelua. Siihen ei saa sijoittaa tervettä ja työkykyistä henkilöä. Se on viimesijainen toimenpide, joten ensin on kartoitettava kaikki muut mahdollisuudet ja tarjottava niitä. Ensisijaisia toimenpiteitä ovat palkkatyön ja muun työvoimapoliittisen toimenpiteen tarjoaminen. Kuntouttavan työtoiminnan tavoitteena on oltava palkkatyöhön sijoittuminen. Siihen on sisällyttävä sosiaalisen kuntoutuksen elementti, eikä sen tarkoitus missään tapauksessa saa olla työmarkkinatuen maksuosuuksista säästäminen."
Lisäksi Kittilän kunnan kuntouttavan soveltamisesta uusimmassa Timosen blogitekstissä. Posiivisena asiana Kittilästä tulee mieleen Levin hiihtokeskus mutta tässä asiassa sen sijaan mennäänkin niin metsään, että puut kaatuu.
https://blogit.apu.fi/uuninpankkopoikasakutimonen/
Tuntuu kuin painava taakka on ollut harteilla siitä asti, kun taas määrättiin tulemaan kuulusteltavaksi. Tuntuu ettei mitenkään jaksa tätä inhottavaa painostusta.
Kuvitelkaapa, että loisimme Suomen, jossa voisi mennä vapaaehtoisesti erinäisiin virastoihin ja tietäisi saavansa sieltä asiantuntevia neuvoja laeista, koulutuksista, mahdollisuuksista. Pystymmekö edes kuvittelemaan, miten upeaa se olisi, jos virastokoneisto toimisikin meidän hyväksemme, ei meitä vastaan? Millainen olisi työttömyystoimisto, jos siitä tehtäisiinkin työnvälitys- ja neuvontatoimisto? Nythän se on urkkimis-rankaisu-uhkailulaitos. Ei siellä varmaan ole kenenkään hyvä olla töissäkään, jos on yhtään inhimillisyyden rippeitä. Miksi he suostuvat toimimaan muuta kansaa vastaan, vaikka olemme lopulta ihan samalla puolella. Heidätkin voidaan helposti kipata samaan jamaan kanssamme.
Ihan uskomatonta. Osa-aikatöissä käyvä henkilö laitettu kuntouttavaan vasten tahtoaan. Artikkelin lopussa myös ohjeita miten toimia jos joutuu kuntouttavaan vasten tahtoaan.
https://seura.fi/asiat/ajankohtaista/tyoton-velvoitettiin-ilman-perusteluja-kuntouttavaan-tyotoimintaan-kannamme-metsassa-painavia-pitkospuita-vailla-toimintasuunnitelmaa/
terveydenhoitaja huusi mulle typin haastattelussa siellä oli sossun ämmä työkkärin ämmä ja terveydenhoitaja paikalla.
TE-toimisto yritti soittaa (vaikka olen pyytänyt käyttämään kirjeitä tai sähköpostia) ja laittoi sitten tekstiviestin, jossa puhui työllistymissuunnitelman päivittämisestä. Ilmeisesti postitti heti siltä istumalta kirjeen, joka tuli parissa päivässä, ja siinä kerrottiin, että aikovat kutsua (määrätä karenssin uhalla) minut aktivointisuunnitelman tekoon. Siis ovatko nämä sama asia, ja jos eivät, mikä ero niillä on?
Olen ollut osa-aikatöissä, olen täysin terve ja työkykyinen, ja ilmeisesti pätevä olemaan syyllinen Suomen palkkatyöpaikkapulaan;). Mihin nyt pitäisi valmistautua?
Olenko oikeassa, että tuo 'aktivointisuunnitelma' on astetta nöyryyttävämpi ja alistavampi kuin työllistymissuunnitelma? Eli seurasiko puhelimeen vastaamattomuudesta rangaistuksena se, että virkailija sai päähänpiston siirtää minut työnhakijoiden joukosta johonkin alempaan kastiin?
Niitkin hulluja piisaa että pitäis muuttaa johkin eri paikkaan jos ei ole työtä vaan sama laulupa se olis muuallakin, ei työtön mihinkään enää muuta jos on jo toimeentulotuen asiakas. Eikä kukaan mitään paikkakuntaa kyllä omistakaan.
"Käyn yhtenä päivänä viikossa töissä ja ansaitsen sen, minkä työtön saa ansaita sen vaikuttamatta työmarkkinatukeen. Sain kutsun sosiaalitoimistoon aktivointisuunnitelman tekoon. Kerroin käyväni töissä, mutta minut velvoitettiin osallistumaan kuntouttavaan työtoimintaan yhtenä päivänä viikossa neljän tunnin ajan. Kun kysyin tulinko työpaikalta tänne kävellessäni työhön tai muihin työvoimapoliittisiin toimenpiteisiin kykenemättömäksi, niin minulle sanottiin suoraan, että kyse on kunnan halusta välttää Kelan sakkomaksu. "
https://blogit.apu.fi/uuninpankkopoikasakutimonen/2016/04/07/sosiaalipalvelua-pakolla/