Lisäkilpirauhasen liikatoiminta

mammamummu

MInulla on ilmeisesti lisäkilpirauhasen liikatoiminta. Kokeita otetaan vielä. Aluksi vaivojani hoidettiin masennuksena. Mikään msennuslääke vaan ei tuntunut auttavan. Olen edelleen hyvin ahdistunut, paleleva, väsynyt ja saan kai jonkinlaisia pankiikkikohtauksia.
Pelkään että nuo tutkimukset kilpirauhasen tilanteen selvittämiseksi vievät kuukausia enkä millään jaksaisi tätä pahaa oloa enää.
Mikä olisi hyvä psyykelääke noihin oireisiini, jos ne johtuvat kilpirauhasesta. Onko serotoniini sopiva? Vai mikä? voisin pyytää ensiavuksi terveyskeskuksesta.

4

409

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Cleo

      Hei mammamummu!

      Minulla todettiin lisäkilpirauhasen liikatoiminta verikokeissa muuta sairautta tutkittaessa ns. yllätyslöydöksenä. Olin ahdistunut, stressaantunut ja väsynyt, minulla oli paniikinomaisia kohtauksia ja vapinaa. Myös hiukset lähtivät tukkoina. En osannut yhdistää niitä kilpirauhassairauteen.

      Henkilökohtaisesti suhtaudun masennuslääkkeisiin kriittisesti kokeiltuani mm. serotoniinin takaisinoton estäjä -lääkettä. Minulle se ei sopinut haittavaikutusten vuoksi.
      Ehkä jokin paniikkihäiriöön tarkoitettu lääke voisi toimia. Kannattaa keskustella hoitavan lääkärin kanssa eri vaihtoehdoista, ja vaihtaa lääke tarvittaessa toiseen.

      Pääsin suhteellisen nopeasti endokrinologin vastaanotolle Meilahden sairaalaan. Siellä kilpirauhanen tutkittiin ultraäänellä. Löydöksenä oli kookas adenooma eli hyvälaatuinen kasvain. Lisäksi tehtiin isotooppitutkimus gammakameralla Jorvin sairaalassa.

      Pääsin leikkausjonoon kiireettömänä tapauksena, koska kalsiumarvot eivät lääkärin mielestä olleet riittävän korkeat kiireelliseen lähetteeseen. Olo kuitenkin oli huono, joten päätin tehdä kaikkeni saadakseni asiaa nopeutettua. Otin yhteyttä kirurgisen yksikön sairaanhoitajaan ja pari viikkoa odotettuani jonohoitajaan hänen palattuaan kesälomalta.
      Sairaanhoitaja välitti toiveeni lääkärille, joka asiaa tutkittuaan nopeutti leikkaukseen pääsyä kuukaudella.

      Yllättäen jonohoitaja soitti minulle noin viikon kuluttua ja tarjosi peruutusaikaa leikkaukseen seuraavalle päivälle, minkä otin vastaan.
      Yksi lisäkilpirauhanen leikattiin; leikkaus sujui hyvin. Kalkkiarvot olivat seuraavana aamuna normaalit ja pääsin saman tien kotiin. Nyt olen ollut toipilaana kohta kolme kuukautta. Useat lääkärit ovat sanoneet, että toipuminen voi kestää kuukausia. Ymmärtääkseni se on yksilöllistä; jotkut paranevat ns. saman tien, toisilla kestää kauemmin. Riippunee oireiden vaikeusasteesta ja muista tekijöistä.

      Tänään löysin artikkelin, joka liitteenä.

      https://kilpirauhasliitto.fi/lisakilpirauhaset/

      Siitä pieni pätkä: ”Leikkauksen jälkeen luuntiheys vahvistuu seuraavat 1-4 vuotta. Tautiin liittyneet mahdolliset oireet korjautuvat yleensä viimeistään seuraavan puolen vuoden aikana. Leikattujen elämänlaatu paranee leikkauksen jälkeen.”

      Aina kaikki ei kuitenkaan mene suunnitelmien mukaan, joten siihenkin voi perehtyä lukemalla muiden kokemuksista.

      Tässä yksi kokemus: http://vintti.yle.fi/yle.fi/teema/ohjelmat/juttuarkisto/veitsen-teralla-lisakilpirauhanen.html

      Toivotan sinulle pikaista apua ja paranemista!

    • mammamummu

      Kiitos asiallisesta ja hyvästä vastauksesta Cleo! Toivottavasti minäkin pääsen pikaisesti hoitoon. Olo alkaa olla jo sietämätön. Sairastin pari vuotta sitten rintasyövän, joten sekin pelko istuu olkapäällä. Mutta ilmeisesti sairaudet eivät liity toisiinsa. Toivottavasti vointisi on nykyään hyvä.

    • lajijasuris

      Älä vaan niitä depislääkkeitä ala syömään, sillä menee vain rahat ja terveys huonommaksi. Samaan tai parempaan lopputulokseen pääset puhumalla ystävän tai vertaisen yms. kanssa, Kyllä masennukseenkin voi liittyä erilaisia fyysisiä oireita, mutta kyllä monella lääkärillä on ajattelussa ja asenteissa vikaa, kun ensikäynnillä oitis vaan suoltavat pillereitä.

      Minulla on nestetasapainon takia mitattu kalsiumia, ehkä vähän turhan tarkkaa hifistelyä. Kerran se oli pienen ajan koholla vähän, mutta syytä ei sen kummemmin tutkittu ja eipä ollut tarvekaan.
      Mikä sinulla aloittaja on se syy lisäkilpirauhasen häiriöön? Onko ns. hyvänlaatuinen kasvain? Joskus ns. paraneoplastiseen oireistoon kuuluu myös liian suuri kalsiumin eritys.

    • mammamummu

      Minulla kalsiumarvot koholla, mutta d-vitamiini alhaalla. Jatkotutkimuksia tulossa. Kilpirauhasta ei ole vielä ultrattu. Lisäkilpirauhasen liikatoiminassa ainoa hoito kuulema leikkaus. No, kunhan sais jostain apua tähän pahaan vointiin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      83
      3014
    2. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      305
      2657
    3. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

      ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
      Maailman menoa
      189
      1486
    4. Voi kulta rakas

      Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �
      Ikävä
      62
      1182
    5. Martinan firma haastettiin käräjille

      Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      1078
    6. Miksi haluat satuttaa

      Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano
      Ikävä
      28
      1001
    7. Miksi ette halua kaivattuanne

      Yksi syy tai tekosyy.
      Ikävä
      70
      948
    8. Ketä sinä

      Odotat oikeasti. Miksen sulle totta olla saa.
      Ikävä
      117
      940
    9. Toivotko vielä et

      Päätyisimme yhteen?
      Ikävä
      76
      920
    10. Sano nyt mitä

      Sinä oikein haluat?
      Ikävä
      72
      904
    Aihe