Pitkien käyttö

Häikii

Eikö ihmiset osaa käyttää niitä auton kaukovaloja kunnolla joko tullaan syliin pitkät päällä tai ajetaan perseessä kiinni että varmasti häikii

7

561

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heihaloooo

      Miksi et aja edes 70 kmt ja on 80 lupa ajaa.

    • Skipiduveinaa

      Se on aivan sama onko 80 vai 160 vauhtia niin vastaan tullaan silti pitkät päällä

    • pitkät_sille

      Oon taas huomannut sellasen että pitkiltä vaihdetaan lyhkäsille välillä ihan liian aikaisin. Mm viimeksi oli n 3km:n suora ja vastaantulija vaihtoi lyhkäsille heti suoran päässä. Mun oli siinä vähän noloo ajella reilu kilometri vielä pitkillä.

    • kauvvattalainen

      Mää ajan aina pitkillä Tulkkilassa. Oon ittekin aika pitkä.

    • Tyhjäkylä

      Tulkkilassahan voikin pitkillä ajaa kun ei siellä kukaan muu ikinä liiku.

    • kalsari

      Mää vaihdoin justiin pitkät. Pakko kun tuli kylmä.

    • Pitkätvalothäikii

      Olen myös huomanut, että vaihdetaan lyhyisiin liian aikaisin. Autossani "älyvalot" ja kun ne päällä ajelee niin valoja vilkutellaan jatkuvasti. Kiva huomauttaa asiasta laittamalla pitkät päälle. Luulen kuitenkin, etä autonvalmistaja on aika hyvällä asiantuntemuksella homman tehnyt. Ei tarvii vaihtaa lyhyille puoli kilsaa ennen kohtaamista:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      131
      10538
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5080
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2271
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2088
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      28
      1986
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1631
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1442
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1124
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1061
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      987
    Aihe