Selkäsairaus

Ärsyttää

Olen tässä pariviikkoa maannut sairaslomalla selkäsairauden takia. Todettu 2 välilevyn pullistumaa ja hermopinne. Vasen jalka ja selkä niin helvetin kipeä. Kävely ei onnistu kuin n. 10min ja pakko päästä istumaan. Onko muilla kokemusta sama moisesta sairaudesta? Kauanko joutuu olemaan saikulla?

2

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voimiapalautumiseen

      Pahin kipuhuippu kestää xxxx aikaa. Lääkäreillä on tapana paeta paikalta kun sanoo pullistuma tai prolapsi.

      Kyllä, se vie voimat ja väsyttää. Mut kivut ei anna sun nukkua, se on yhtä helvettiä. Jos syöt kipulääkkeitä sun nikamat lähettää silti kipuviestiä aivoille ja se teettää pitkittyessä hyperfiilikset. Ei kiva.

      Lepoa ja rasitusta jaksamisen sallimissa suhteessa. Voimat palautuu hitaasti.

      Suojakramppi saattaa pitää sut jäykkänä vähän aikaa, eikä autonominen hermosto päästä irti, ennenkuin se katsoo parhaaksi. Sitä ei saa auki relaxanteilla eikä millään - eikä pidäkään, se on suojareaktio.

      Lue aiheesta engalnninkielisiä ohjeita, suomalaiset parhaat ohjeet saat toiselta vertaiselta.

      Siihen ei auta oikeasti muu kuin lepo - mutta ne ei meinaa antaa edes saikkaria. Niinkö se olis niiltä pois. SULLA on YKSI SELKÄ ja ANNA SILLE AIKAA PARANTUA.

      Parantuminen kestää viikoista vuoteen. Sain ohjeen, että "kotipuuhastelu" on alkuun parasta liikuntaa. Kuntoutuminen on kestävyyslaji - jos jaksat kävellä tänään 10 minuuttia- jaksat ensiviikolla 12 minuuttia. Siitä se lähtee.

      Saitko mitään jumppa ym. liikuntaan liittyviä ohjeita? Toisille lyhyet kävelylenkit auttaa pahimpaan kipuun, mutta yritä kävellä ryhdikkäästi "oikein".

      Jos menet Kalevalaiselle tai fyssarille, kerro sun diagnoosi - niin ne osaa auttaa esim. kivunlievittämisessä ja lihaksia palautumaan krampeista.

    • Tojjota

      Tojjota voitti rallin merkkimestaruuden. Jii EM latvala voitti Australian rallin tänä vuonna. Tojjota on mestari ja Tommi mäkinen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      20
      1761
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      144
      1738
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      318
      1413
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1108
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      209
      1102
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      139
      1048
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      975
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      945
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      945
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      898
    Aihe