Onko mitään tietoa, mikä merkitys naisten hormoneilla on kilpirauhasen vajaatoiminnan kehittymiseen vaihdevuosien aikaan? Monillahan juuri keski-iässä alkaa olla häiriöitä kilpirauhasen toiminnassa. Voiko olla, että tilanne korjaantuu itsestään, kun vaihtarit ovat ohi?
kilpirauhanen ja vaihdevuodet
4
1433
Vastaukset
- Hashimoto
Onko kyseessä lopulta kilpirauhasen vajaatoiminta vai vaihdevuosioireet? Monella tosiaan alkaa kilpirauhasen oikkuileen vanhemmalla iällä vaihdevuosien jälkeen, ja ei ei ihan sattumaa voi olla. On ymmärtääkseni tutkimuksen alla voisiko naishormoneilla olla joku rooli tässä. Toisinpäin kyllä on eli kilpirauhanen vaikuttaa mm. estrogeeniin ja mieshormoni testosteroniin (jota siis myös naisissa).
- kiinnostaa_tämä_asia
Osaatko sanoa tarkemmin, miten kilpirauhanen vaikuttaa näihin hormoneihin vaihdevuosi-iässä? Nostaako kilpirauhaslääke hormonitasoja ja helpottaisi näin oireita?
- Hashimoto
kiinnostaa_tämä_asia kirjoitti:
Osaatko sanoa tarkemmin, miten kilpirauhanen vaikuttaa näihin hormoneihin vaihdevuosi-iässä? Nostaako kilpirauhaslääke hormonitasoja ja helpottaisi näin oireita?
Muistaakseni on juuri niin päin, että vajaatoiminta laskee estrogeenin ja testosteronin pitoisuuksia naisilla (anteeksi laiskuuteni tarkistaa). Pitää muistaa vielä , että syy voi olla ihan muukin kuin kilppari tai edes vaihdevuodet.
En ole perehtynyt gynekologiseen endokrinologiaan niin hyvin, että pystyisin kovin täsmällisiä ohjeita antamaan. Joskus tuntuu, että ehkä kannattaisi, tai ainakin homma pelaisi paremmin kuin monella lääkärillä. Mutta kilpirauhasen vajaatoimintaa olen itse sairastanut kauan, joten kilpparin merkityksen sinänsä tiedän. Voi vaikuttaa naisilla myös hyvin suuresti mm. kuukautiskiertoon. Vakava anemia jopa mahdollista ja samoin rytmihäiriö ja nämä on iso riski aivoille.
Ihmeellistä! Moni lääkäri ei oikein välitä potilaasta ja oireista, vaan keksitään hatusta jotain varsinkin jos anamneesissa vähänkin jotain ns. sopivaa. Kyllä ottaa päähän, kun toiset lääkärit on niin pihalla, että jatkuvasti vahingoittavat ja tappavat potilaita ja saavat siitä vielä palkkaa.
- TLeppis
Tuu facebookin Menopaussi ryhmään mukaan keskustelemaan. monilla tuntuu olevan kilpirauhasen sairauden kanssa ongelmia sielläkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21615Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1051560- 141403
Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2211048- 124871
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2826Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29807Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks43776- 9770