Thaimaassa huumeita?

Käyttäjän avovaimo

Saako Thaimaasta Pattayalta apteekeista reseptivapaasti ihan mitä vain? Kuulin että laki olisi muuttunut? Jos jolla kulla tietoa niin kerro mitä sieltä saa. Saako esim. morfiinijohdannaisia, temgesikkiä, subua,bentsoja, yms.? Mitään vastaavaa?
Entä katukauppa? Onko sielä myynnissä subua? onko turvallista ostaa mitään sellaista ... kadulta?

22

2532

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä

      onko tuollaisten aineiden käyttäminen/ostaminen koskaan järkevää, ellei sitten ole ihan oikeesti jotain vaivaa, johon niitä tarvitsee?

    • Kalle

      Onko ne aineet pehmittänyt pään kokonaan, siinä kuule tulee äitiä ikävä kun thaivankilan ovi pamahtaa kiinni. Siellä se paikka on nimenomaan HELVETTI, ei suomalainen lepokoti vaan paikka josta sinä et selviä!!!!!!!!!

    • philly

      eli apteekeista ei saa mitään mikä luokitellaan huumausaiineksi ja käsittkseni thaimaakin ottaa luokituksensa YK:n virallisesta listasta joten siellä on kaikki aivan samat kielleety kuin täälläkin, mitä nyt tieto hieman tulee perässä päin. ennen vanhaan thai-apteekeista sai valiumia ilman reseptiä, mutta nyt ei saa sitäkään...

      ja kuten jo muut kirjoittivatkin niin pysykäähän vaan erossa niistä laittomista aineista siellä, vaikka saanti olisi helppoa se ei takaa että loppu loman viettäisitte bangkok hilton nimisessä hotellissa. lyhyt esimerkki: poliisi saa rahaa per pidätys periaatteella. ostat huumeita, poliisi on sopinut myyjän kanssa että hän luopuu pidätyksestä tehdystä palkkiosta 20% myyjälle, eli heti kun olet huumesi ostanut ja selkäsi kääntänyt soittaa myyjä poliisille ja kertoo että mistä sinut tavoittaa ja että sinulla on huumeita hallussasi, eli voittoajia tilanteessa on poliisi joka saa pidätyksestä palkkion, sekä diileri joka sai rahat myymistään huumeista sekä osan poliisin palkkiosta, eli aunut häviäjä olet sinä itse ja se tappio on karvas, usko pois äläkä itse kokeile.

      • Pamipula

        Itte toin just Pattayalta noin 500 Alpoa ja samanverran 10:n pameja. Niitä sai joka apteekista. Kysyin vain "sleeping pills:a" ja huitasivat Alpoja käteen. Lääkkeet on useimmiten pakattu minigrip-pusseihin, joita on eri kokoisia. Hiukka ihmettelivät, kun ostin noin 100 kpl:n erissä, mutta kerroin viettäväni siellä puoli vuotta, joten se siitä. Vaikutus tuntuu olevan sama, kun täkälaisillä valmisteilla. Kympin pamille tuli hinnaksi noin 25 senttiä/kpl.


      • Sääääääälittäääää
        Pamipula kirjoitti:

        Itte toin just Pattayalta noin 500 Alpoa ja samanverran 10:n pameja. Niitä sai joka apteekista. Kysyin vain "sleeping pills:a" ja huitasivat Alpoja käteen. Lääkkeet on useimmiten pakattu minigrip-pusseihin, joita on eri kokoisia. Hiukka ihmettelivät, kun ostin noin 100 kpl:n erissä, mutta kerroin viettäväni siellä puoli vuotta, joten se siitä. Vaikutus tuntuu olevan sama, kun täkälaisillä valmisteilla. Kympin pamille tuli hinnaksi noin 25 senttiä/kpl.

        Höpö Höpö....mitään saanut oikeasta apteekista...sua on niiiiin kusetettu.
        Ihan sama mihin ne napit vedät...vaikka wc-pyttyyn. Yhtä hyvä fiilis :)


    • osta kadulta

      Niin saat 25 vuotta "lomailla" thaimaan vankilassa. Kuvittele ei talvea ei lumessa rämpimistä ´25 vuotta pelkkää aurinkoa.

      • pamipula

        Jos ostat Farmaciasta "hyvässä uskossa" unilääkkeitä, ei suo Hiltoniin voi laittaa. Itte ostin kerralla sen 100 kpl ja seuraavana päivänä eri farmaciasta lisää...


    • varokaa nyt

      Thaimaassa on tiukemmat huumemääräykset kuin Suomessa ja muutaman gramman hallussapidosta saa vuosia vankeutta...ja ne vankilat ei ole lepokoteja kuin täällä ....

      • pamipula

        Ei Taikussa bentsoja huumeiksi katsota....


      • ei varmaan joo
        pamipula kirjoitti:

        Ei Taikussa bentsoja huumeiksi katsota....

        Ja käyttäjälleen taikkuhuoratkin on "ladyja", buhahahahahahahaaaaaa.


      • Exvanki

        Niin ei suomessakaan lepokoteja ole ainakaan vankilat. Vapauden menetys se rangaistus on eikä mitään muuta.


    • metamfetamiinia joo

      Sitä saa melko vapaasti.

      • saa siis käyttää ?

        Mutta mitään maasta ulosvientiä ei kannata harkitakaan.


    • järki_mukaan

      Ei tietenkään saa käyttää, käyttörikos on siellä myös erittäin ankara. Thaimaassa on käytössä myös kuolemantuomioa ja, kuten jo sanottua, rangaistukset hyvin pitkiä. Mutta kaikkihan me tämä jo tiedetään.

      Jos itsellä on kovempia lääkityksiä, saa niidenkin viemisen ja tuomisen kanssa olla tarkkana. Ainakin englanninkieliset reseptit ja itse pyysin vielä englanninkielisen sairastodistuksenkin lääkäriltä. Sanoi, että se on ihan järkevää Thaimaahan mennessä.
      Silti oli vähän hermostunut olo Thaimaahan mennessä, vaikka siis minulla ihan lääkärin määräämiä lääkkeitä, jotenkin ajattelin, että ei niitä ole kiva alkaa esittelemään ja selostamaan tullissa jos niinkseen tulee.

      Muistaakseni ulkoministeriön (korjatkaa jos olen väärässä) on luettelo mitä lääkkeitä saa viedä vapaasti, mihin tarvitaan todistuksia ja mitä ei missään nimessä saa viedä. Siellä oli ainakin morfiinijohdannaisia ja subutex, eli jos niitä ei saa viedä, niin ei niitä silloin saa tuodakaan...Eikä tietenkään kenenkään pitäisi koskea niihin pitkällä tikullakaan huumaustarkoituksessa :(

      • silti viagraa saa

        Hieman on ristiriitaista, koska viagraa saa kuitenkin reseptittä jauhaa kuin purkkaa, vaikka sillä on todettu olevan pumpun kanssa ongelmia.


    • viagra_huume?

      Viagraa ei lasketa huumeeksi, eikä siitä täten voi tulla riippuvaiseksi. Sen ei katsoa aiheuttavan vahinkoa ympäristölle, sosiaaliselle rakenteelle tai lähipiirille. Se aiheuttaa eniten vahinkoa käyttäjälle.

      Viagra on lääke ja väärin käytettynä (ihminen esi. sairas), se on vaarallinen.

    • Stindebinde

      Riippuu ihan apteekista mitä on myynnissä, aika monesta löytyy valiumit ja alprot. Kodeiinia ja tramadolia myös löytyy monista.
      Nämä kaikki siis on nykyään kiellettyjä myydä mutta tiskin alta löytyy ja joskus vielä kahta eri hintaluokkaa, originaali tai vaikka intian versio, toimivia molemmat. Joistan voi jopa buprea löytyä vaikkei sitä pitäis edes virallisesti olla myynnissä thaimaassa.

      Menkää johonkin kalliiseen yksityissairaalaan niin sieltä saatte ensin ensiapua IVeenä ja sitten loppulomaksi lailliset lääkitykset. Maksaa aika paljon mutta jos on matkavakuutus niin no hätä

    • TestattuOn

      Thaimaassa on monenlaisia "Apteekkeja" .Oikeista apteekeista,missä on oikeat farmaseutit,on vaikeampi saada resepti lääkkeitä ilman reseptiä.Kun taas rohtokaupoista saa mitä vain kunhan ei ihan julkisesti kysele muitten kuullen.

      • Vedähöpöheinääs

        Höpö höpö


    • Aloitus on yli 13 vuotta vanha.

      Ajat olivat ennen toiset. Kyllä silloin sai kulma- apteekeista melkein mitä tahansa jos oli tiukka setelikäärö taskussa kumpparilla rullattuna.

      Toista on nyt.
      Ette saa paikallisista apteekeista mitään kovia kamoja jollei teillä ole siihen respitiä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      56
      7805
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      67
      5901
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      61
      5380
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5283
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      108
      4622
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      107
      2333
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      3
      1216
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      4
      1175
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      37
      1026
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      43
      974
    Aihe