Länsi-Savo ja MPY ja Savonlinja

Mitä ihmettä noille tapahtuu?

Entisenä mikkeliläisenä tulee aina joskus seurattua vanhan kotipaikkakunnan uutisia. Nyt on ollut kovasti lehdissä nämä kolme, Länsi-Savo ja MPY ja Savonlinja. Kaikilla YT:t päällä. Länsi-Savolla taitaa olla kolmet menossa samaan aikaan, yksi osa ajetaan alas siellä ja toinen täällä ja loput siirretään johonkin jne. MPY:llä sama juttu ja osakkeen arvokin on romahtanut. Omastani sain sentään rahaa, nyt niillä ei ole markkinoita kai ollenkaan. Savonlinja hävisi Mikkelin paikallisliikenteen ja nyt lopettaa puolet kaukoliikenteen vuoroista.

Mikä siellä mättää?
241291
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Porvarilla ei ole kuin kaksi vihollista, kommunismi ja vapaa kilpailu.

Äänestä

Se mättää että nuo mainitut ovat kotosin Mikkelistä.SE on paikka jossa kadehditaan jopa sitä että puusta on pudonnut naapurin puolelle enemmän lehtiä.Kyseisen surkean "maalaiskaupungin" saisi kyllä ajaa alas!

Äänestä

Lisätään tuohon listaan vielä Karjaportti. Oli varmaan yksi kaupungin vakavaraisemmista firmoista parikymmentä vuotta sitten.

Äänestä

Olisiko tässä käynyt niin että kaikki edellämainitut yllättyivät kun ympäröivä maailma muuttui yhtäkkiä ja kilpailutilanne heilahti äkkiarvaamatta. Varsinkin LS on syvässä suossa ja pahasti takamatkalla nykyajasta vrt paikalliset kilpailijansa.

Äänestä

Mikkeliläinen menee huonosti, ihmiset lähtee, väestö vanhenee ja bisnes ei vedä. Mpy:llä ei riitä asiakkaita, bussifirma kärsii onnibussista ja kuihtuu, lehdelle ei riitä lukijoita, koska laatu on nollassa ja väestö siirtyy digiaikaan eivätkä ole kiinnostuneita lipareesta joka on muka "sanomalehti".
Täällä on menossa viimeinen Huraa ennen sukellusta. Rakennetaan älyttömästi kaikkea, ja tuhlataan omat ja lainatut rahat ennen vääjäämätöntä tappiota elinvoimaisille kaupungeille.

Äänestä
  • Mpy toistaa itseään. Aivan samoin kävi edellisen yritysoston jälkeen. Ostetaan rahantekokone, saadaan paperisilppuri. Väkeä vähentämällä kaunistellaan ostosta.

    Äänestä

Ainakin MPY:n ongelmien takana on huono johtaminen. Ei ymmärretä liiketoiminnan muutosta ja kuvitellaan, että ostamalla firmoja saadaan homma toimimaan paremmin. Yleensä saadaan vain sekaannusta aikaiseksi ja unohdetaan hyvä esimiestyö. Pelkällä agressiivisella mainonnalla ilman mitään kunnollista kehittämistä ei pitkälle pötkitä. Nyt YT ovat päättyneet ja 25 sai lähteä. Saas nähdä milloin seuraava kierros tulee. Sääliksi käy osuuskunnan omistajia kun tuottoa ei tule ja yrityksen arvo vain laskee.

Äänestä
  • Mpy on ongelmissa myös siksi, että kaikki pitäisi saada valmiina. Ei ole halua rekrytoida uusia ammattilaisia ja kouluttaa, vaan kaikki pitää saada valmiina! Tulee ihan älyttömän kalliiksi firmalle, joka on muutenkin ongelmissa. Valmiit ammattimiehet ei muuta Mikkeliin mielellään, joten hinta on hyvin suolainen!

    Äänestä

  • HuonoJohto kirjoitti:

    Mpy on ongelmissa myös siksi, että kaikki pitäisi saada valmiina. Ei ole halua rekrytoida uusia ammattilaisia ja kouluttaa, vaan kaikki pitää saada valmiina! Tulee ihan älyttömän kalliiksi firmalle, joka on muutenkin ongelmissa. Valmiit ammattimiehet ei muuta Mikkeliin mielellään, joten hinta on hyvin suolainen!

    Suurin osa MPY:n työntekijöistä on muualla kuin Mikkelissä. Johtokin istunee Vantaalla. Johdolla ei ole hajuakaan mitä tulisi tehdä.

    Äänestä

Todellisuudessa juntit johtaa tota firmaa ja vedättäävät minkä kerkeevät..

Äänestä

Mö luulen että mpyssä on keväällä uudet yyteet firma ihan kuralla,

Äänestä
  • Vai entinen mikkeliläinen, potkut saanut mikkeliläinen yrittää erilaisilla tyyleillä vaan valittaa. Kyllä paistaa läpi tuo väkisin valittaminen. Yt:t on Suomessa tavis juttu.

    Äänestä

Jälleen oli päässyt yksi kolmikosta uutisiin, tällä kertaa Savonlinja Taloussanomiin:

Savonlinja irtisanoo 55 kuljettajaa ja 19 toimihenkilöä, yhteensä 74 henkilöä. Kaukoliikenteen tulevaisuus selviää vuoden kuluessa.
Savonlinjan liikevaihto on ollut tappiollista vuodesta 2014 asti.

Onko se sitten niin että nämä suljettuihin markkinoihin tottuneet yritykset eivät pärjää vapaassa kilpailussa?

Äänestä

Onkohan Savonlinjalla säästetty myös atk-kuluista? Kerron syyni tähän epäilyyn: Savonlinjan tietojärjestelmästä ei su 23.6.2019 löytynyt tasan 2 kk aiemmin (siis 23.4.2019) netistä ostamaani lippua välille Kuo-JNS vuoroon S957? Kuljettajan käytöksestä ilmeni muutenkin, että olen vähintään rikollinen ja pummilla matkaaja (olen toistaiseksi vielä kanta-asiakas).
Savonlinja: ”Haluamme olla Suomen hyväntuulisin, mukaansatempaavin, tuttavallisin, mutkattomin ja työtä pelkäämättömin bussiyhtiö, jolla on yksi tehtävä: palvella sinua.” (suora lainaus Savonlinjan kotisivuilta netissä).
Jos kerran näin on, niin miksi kyseinen käytös em. kuljettajalta?

Äänestä
  • Mitä Savonlinjalta vastattiin, kun kysyit heiltä asiasta?

    Äänestä

Savonlinjalla ainakin ongelma on se, että Koiviston Auto osti Onnibussin, joten KA:lla on nyt aivan järjettömän suuri osuus Suomen kaukoliikenteestä (Kuopion liikenteet, Satakunnan liikenteet sun muut)
Mikkelin paikallisliikenteen häviäminen oli kyllä Savonlinjalle hieman noloa. Senhän voitti Varkautelainen Soisalo, kun taas mikkeliläinen SL sai sopimuksen Varkaudesta... "Hei, tehdäänkö vaihtokauppa?"
Paikallisliikenteessä Savonlinjalla sen sijaan menee suht kivasti, sillä se on saanut sopimuksia Helsingistä ja Turusta. Mut tosiaan, tuossa kaukoliikenteessä auta armias jos yrität Koiviston kanssa kilpailla. Ei edes valtio uskalla (Pohjolan Liikenne antoi luovutusvoiton)

Äänestä
  • Savonlinja otti Varkauden paikallisliikenteen kostoksi itselleen ja ajoi sitä monta vuotta tappiolla. Honkaset ei ole tottuneet kilpailemaan mistään, vaan on saaneet sanella mitä ajellaan. Ei siis älytty uudistua nykyaikaan toimintatavoissa...

    Äänestä

Millon MPY siirtyy nykyaikaan eli surkean museo HD-kuvan tilalla mahtava UHD?
Ihmiset ovat ostaneet 4K(UHD) televisioita ainakin viitisen vuotta. Miksi MPY vaeltaa keskiajassa? Siksikö että manit saa helpommin ja halvemmalla? Heh, asiakkailtahan se kuitenkin kupataan. Telian UHD on kuvan laadultaan niin mahtava että HD:n katselu on todella kärsimystä. Uskoltaakohan MPY:ltä kukaan ottaa kantaa asiaan?

Äänestä

Länsi-Savo (Kaakon viestintä) myytiin ennen kuin kaatui. Nyt jännätään MPY:n ja Savonlinjan puolesta. Kumpi kaatuu ensin? Vai ehditäänkö myymään ennen konkkaa? Löytyykö ostaja, ja jos löytyy, niin ennen vai jälkeen konkan?

Vahvat huhut vihjaavat MPY:n ehtivän ensin. Mutta löytyykö Savonlinjalta ässä hihasta!

Äänestä
  • Veikkaan että DNA tai Elisa ostaa kuluttajat ja kuidun , yrityspalvelut pannaan kiinni, asiakkuudet myydään Telia InmicsNebulalle ja työntekijät kilometritehtaille

    Äänestä

"Mikä siellä mättää?"

Olisko osaamisvaje? Sen alussa mainitun vapaan kilpailun lisäksi. Tänään uutisoitiin että Savonlinja lakkauttaa Otavankadun varikon. Eipä täällä päin ole ne Savonlinjan bussitkaan juuri liikkuneet että mitäpä sitä enää varikollakaan.

Ai niin, se vapaa kilpailu...

Äänestä
  • Mikkelissä ei kannata yrittäminen ?! Tässä kaupungissa ei ole kaupallista potentiaalia.

    Äänestä

  • Kyllä täällä osataan. Nimittäin verottaa...Se on tutkittu ja toivottavasti siihei ei kuulu yritys verotus. Tsekeissä aikanaa tehtiin verovapaa teollisuuskylä, niin voisiko sellaista ajatella. Tai sisävesien verovapautta. Ei tartteis Talliinaan asti mennä viinoja hakemaan.
    Ai niin. Tää koko prkl kansantalous ei uskalla mitään muuttaa ja loppu pelissä politikot vetoovat lakiin. Noilla ratkaisuilla saataisiin paljon työpaikkoja teollisuuteen ja palvelualoille.

    Äänestä

Fi rmat jotka tekee bisnestä yhteiskunnan rahavirtojen ääressä pärjää kyllä.

Hyvävelisisko-firmoja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


50100 kirjoitti:

Mitä ihmettä noille tapahtuu?

Entisenä mikkeliläisenä tulee aina joskus seurattua vanhan kotipaikkakunnan uutisia. Nyt on ollut kovasti lehdissä nämä kolme, Länsi-Savo ja MPY ja Savonlinja. Kaikilla YT:t päällä. Länsi-Savolla taitaa olla kolmet menossa samaan aikaan, yksi osa ajetaan alas siellä ja toinen täällä ja loput siirretään johonkin jne. MPY:llä sama juttu ja osakkeen arvokin on romahtanut. Omastani sain sentään rahaa, nyt niillä ei ole markkinoita kai ollenkaan. Savonlinja hävisi Mikkelin paikallisliikenteen ja nyt lopettaa puolet kaukoliikenteen vuoroista.

Mikä siellä mättää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu