Dissosiaatiohäiriö

hukkaputkilinjasto

Miten psykiatri diagnosoi dissosiatiivisen persoonallisuushäiriön?? Miten se voidaan erottaa klassisesta skitsofreniasta ja miten tämä autenttinen dissosiatiivinen persoonallisuushäiriö sitten hoidetaan nykyään?? Haluaisin, että minut viimeinkin diagnosoidaan oikeasti oikein, eikä vaan tuputeta sitä skitsofrenian alatyyppihäiriökirjoa. kuka on suomessa erikoistunut dissosiaatioon?? Kuka voisi tehdä minulle dissosiaatiohäiriötestit?? mulla on merkittävä trauma lapsuudessa juuri siinä 5-8 vuotiaana ja se on ollut käänteentekevä koko mun elämässä. mulla on hävinnyt kokonainen yksi vuosi pois mielestä ja olen koittanut keksiä siihen jonkun tarinan, että mitä silloin tapahtui ja mulla on kerran jo dissosiaatiohäiriö diagnosoitu, mutta myöhemmin lääkäri on todennut, että se on skitsofrenian kirjoon kuuluva häiriö mulla. raja on kuitenkin häilyvä ja pitää olla erittäin erinomainen psykiatri, jotta näkee tämän dissosiaatiohäiriön eron verrattuna esim skitso-affektiiviseen häiriöön. Mun lapsuudentrauma käsittelee sitä, että 7- vuotiaana gynekologisen leikkauksen yhteydessä sain tietää, etten tule sen perusteella saamaan lapsia ja että minut saatetaan myös huostaanottaa, koska lääkäri epäili väkivaltaa. No mä kumminkin vammauduin balettitunnilla silloin ja mun kertomusta ei uskottu. Siitä trauma, joka jatkuu aina vaan... läheiseni saavat vieressä lapsia, mä en!!

3

720

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dissoa

      Dissosiaatiossa persoonallisuus on jollakin tapaa hajonnut tai jakaantunut.. Henkilöllä voi olla useita ns.osia. Oirekuvaan kuuluu myös muistamattomuus yleensä traumaattiseen tapahtumaan. Tässä on vinha ero normaaliin unohteluun verrattuna. Kirjotitkin että on muistikatkoja lapsuuden ajoilta joka viittaa vahvasti dissosiaatioon. Skitsofreniaan ei kannata tätä verrata, sikäli kun skitsofreniakaan ei taida nykytietämyksen mukaan olla sellainen aivosairaus kuin on annettu ymmärtää. Lääkäri epäili siis väkivaltaa, mutta oliko tätä todella? Koetko traumatisoituneesi siis tästä gynekologisesta operaatiosta vai nimenomaan uutisesta jonka mukaan et voi lisääntyä? Onko asiaa käsitelty miten kun sait tämän tiedon? Päivi Maaranen Kuopiosta on perehtynyt tähän asiaan. Olen käynyt vastaanotolla.

    • JokuJostain

      On siihen joitakin dissosiaatio kyselylomakkeita ainakin, ja scid-d haastattelu mutta en tiedä onko kyseinen haastattelu käytössä Suomessa. Diagnoosi varmaan perustuu paljolti seurantaan. Skitsofrenia ja DID kyllä muistuttavat toisiaan. Miten psykoosilääkkeet ovat tehonneet? Yleensä eivät tehoa dissosiaatiohäiriöihin.
      Englanniksi muuten löytyy paljon enemmän tietoa mielenterveyden häiriöistä kuin suomeksi, myös tuosta DID:stä josta löytyy suomeksi aika heikosti. :)

    • Nytmeneeparemmin

      Minulla on diagnosoitu persoonallisuuden jakauma psykiatrin toimesta kun olin päiväsairaalassa muista ongelmista johtuen. Vaikea traumaattinen menneisyys on aiheuttanut paljon erilaisia ongelmia.
      Minulla on toinen persoona jonka tekemisistä en tiedä mitään. Paitsi sen mitä muut kertovat. Ei ole mukava tyyppi.
      Tekee siis ihmissuhteista välillä haastavia.

      Onko sinulla selkeästi toinen persoona, vai meneekö sinulta vain muisti..? Erillinen persoona tulee kyllä yleensä ilmi muiden ihmisten puheista jos sellainen on. Ensimmäinen seurustelusuhteeni kärsi pahasti toisen persoonani julmuudesta. En tiennyt silloin mistä oli kysymys. Epäilivät jotkut jopa että olen riivattu. Itse häpesin enkä ymmärtänyt mikä minua vaivaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      89
      1849
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      277
      1703
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      298
      1496
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      177
      1388
    5. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      967
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      78
      962
    7. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      957
    8. 66
      914
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      901
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      52
      888
    Aihe