Tietojen poisto tietokoneelta?

Pakkojulkaisuako

Mistä se johtuu ettei esim. Nikon tai Sony anna poistaa tietoja kuvasta, joka on ladattu tietokoneelle?
Olen tätä kokeillut ja todennut että kaikki pysyy, mitään ei lähde.
Sen sijaan joidenkin muiden kameroiden kuvista tiedot häviää, kun ottaa kuvasta ominaisuudet-->tiedot--> siitä ikkunasta sen alimmaisen kohdan, jossa on sinisellä lukee; Poista ominaisuudet ja henkilökohtaiset tiedot.

5

189

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos näin on, oletan, että tuolla suojataan käyttäjää siltä, että ei luule tietojen poistuvan jo koneelle ladatusta kuvasta. Tietokoneella tiedot voi poistaa jhead-ohjelmalla. Kamerahan on vain välivaihe enne tietokoneille siirtoa. Jos siirrät sen sijaan kännykkään, niin siinä siirrossa tai sitten kännykällä voi poistaa noita.

    • kokeilinmutta

      Kokeilin Nikonilla ja Canonilla otetuilla kuvilla. Molemmista lähti osa tiedoista, lieneekö ne nyt niitä "henkilökohtaisia" tietoja olevinaan, muttaa osa jäi, esim: kuvauspäivä, valotusaika, aukko, suurin aukko, ev-säätö, polttoväli, salaman tila. ISO arvo on ilmeisesti jotenkin "henkilökohtaisempi", kun se lähti pois.

      Miten sitten voinee olla mahdollista että mitään ei lähde? Ei kai EXIF-tiedoissa mitään poistosuojausta ole. Olisko niissä kuvissa sitten ollut vain jotain eri formaatin metadataa jota Windows ei osannut poistaa.

    • Kokeilin Nikon jpg kuvan tietojen poistoa FastStone Image Viewer ohjelmalla ja exif hävisi kuin tuhka tuuleen. Sinne jäivät kuvan koko ja erottelu sekä kuvausaika mutta senkin saattoi muuttaa huomiselle jos halusi tai jonnekin vedenpaisumuksen ajoille.

      En ihan tarkkaan tiedä mihin tarvitset moista mutta minulle ainakaan ei exif tiedoista ole mitään haittaa ollut enkä usko edes tulevan jos pelaa rehellisen kuvaajan pelejä.

      • Ihan_miten_vain

        Osaan minäkin poistaa kaikki tiedot siten, että otan valokuvasta kuvakaappauksen, mutta siinä kärsii ne pikselit.
        Muut tiedot, ilman että pikselit kärsii, poistan PhotoFiltre ohjelmalla, antamalla kuvalle uuden nimen; Työkalut-->kuvien hallinta-->nimeä uudelleen


      • Ihan_miten_vain kirjoitti:

        Osaan minäkin poistaa kaikki tiedot siten, että otan valokuvasta kuvakaappauksen, mutta siinä kärsii ne pikselit.
        Muut tiedot, ilman että pikselit kärsii, poistan PhotoFiltre ohjelmalla, antamalla kuvalle uuden nimen; Työkalut-->kuvien hallinta-->nimeä uudelleen

        Ei siihen FastStonella mitään kuvankaappausta tarvita vaan valitaan "poista tiedot"!

        Yksikään pikseli ei siitä muuksi muutu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      855
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      619
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      558
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      533
    5. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      522
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      468
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      442
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      407
    Aihe