Mites se jetron vene?

Tietääkö kukaan miten asia on edennyt?
24400
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

eikös uponut?

Äänestä

Onko hylkyyn sukellettu tarkistamaan ettei jetro ole sisällä ilmataskussa?

Äänestä
  • ei katsottu aiheelliseksi

    Äänestä

Tuollaisia veneitä ei pitäisi valmistaa, jossa ei ole perälautaa. Jokainen oikea veneilijä joutuu peruuttamaan myrskyssä ja silloin on kylmä vesi veneessä, joka kastelee jalat.
En lähtisi kovaan myrskyynkään tuollaisen kanssa.

Äänestä

Taitaa yhden Suomalaisen venefirman taru olla taas loppu. Melkoisen suuri vaara on, että XO Boats Oy menee konkurssiin tämän venemallin suunnitteluvikojen takia. Jos ei oikeuden (Suomi ulkomaat) määräämät korvaukset kaada tätä 3,2 miljoonaa euroa tappiota 5 vuoden aikana tehnyttä venesuunnitellutoimistoa, niin viimeistään mainemenetyksen tuoma myynnin hyytyminen.

https://www.asiakastieto.fi/yritykset/fi/xo-boats-oy/20573017/taloustiedot

Retron keissi olisi pitänyt hoitaa markkinointi mielessä. Sen verran suuri mainemenetys on kyseessä kotimaan markkinoiden osalta. Toki jos tällä ei ole merkitystä, niin sitten kitsastelevat.

Äänestä
  • "Retron keissi olisi pitänyt hoitaa markkinointi mielessä"

    Ja niinku miten??? Kun omistajana on tuollainen retosteleva valtakunnanpelle joka selvästi vaan nauttii kaikesta huomiosta, niin viisas yhtiö pitää matalaa profiilia.

    Se vitun pelle vaan jossain iltalehtien lööpeissä virnuili että hehe nyt mun ökyvene uppos. Jee jee. "No ei se mitään, mä ostan uuden".

    Äänestä

  • Pellesaapellenkohtelun kirjoitti:

    "Retron keissi olisi pitänyt hoitaa markkinointi mielessä"

    Ja niinku miten??? Kun omistajana on tuollainen retosteleva valtakunnanpelle joka selvästi vaan nauttii kaikesta huomiosta, niin viisas yhtiö pitää matalaa profiilia.

    Se vitun pelle vaan jossain iltalehtien lööpeissä virnuili että hehe nyt mun ökyvene uppos. Jee jee. "No ei se mitään, mä ostan uuden".

    Kun paskaa myyvät, vastaavat siitä vaikka omistaja olisi kuin pelle. Persiilleenhän tuo valmistaja menee, mutta niin joutaakin, jos ei veneen rakennus luonnistu.

    Äänestä

Kun virhe on tehty, oli ala mikä tahansa ja asiakas kuka tahansa,on reilusti myönnettävä mokansa ja aidosti pyrittävä pitämään asiakas tyytyväisenä. Vaikka sitten maksaisikin jonkunverran guudwilliä.
Viisasta olisi välttää julkista mittelöä tai jopa oikeudenkäyntiä, että korvaisiko omaa mokaansa. Jääräpäinen poterosota johtaa vain lopullisen hinnan/korvauksen kasvuun tai jopa konkurssiin.

Äänestä

Jeti on ihan oikeassa siinä että kuka XO boats cruiseria (tai dfndr) malleja haluaa jatkossa käytettynä. Noiden historiaa ei kukaan kerro joten mikä on käynyt pohjassa ja 'pikakorjattu' ja mikä ei. Mahtaa omistajia harmittaa, jos heillä nyt muutama satatonnia tuntuu missään.

Onko aiemmissa XO-malleissa ilmennyt vastaavia kukkasia? XO taitaa olla nykysin italialaista design-paskaa: näyttää kauniilta mutta mitään sillä ei tee. Ajan jatkossakin Anytecillä, ei murheita.

Äänestä

Vakuutusko ei korvaa tässä tapauksessa, ja jos Jos valmistaja menee konkurssiin niin ei tule korvauksia sieltäkään eikä sitä saa enää korjattuakaan sitten heidän piikkiinsä jota he ovat ilmeisesti tarjonneet, ja oikeudenkäyntikulujakaan ei saa perittyä konkkaan menneeltä firmalta? Valtakunnanpellen ei varmaan kannattaisi kuitenkaan kutsua tuota venettä katiskaksi mikäli ei halua että valmistaja menee nyt konkkaan.

Äänestä

Olen ymmärtänyt joistakin iltapäivälehtien otsikoista, että jonkun turkulaisen Jetro-nimisen tosi-tv-tähden moottorivene upposi Aurajokeen. Vene ei kuitenkaan mennyt pohjaan, koska oli kiinni laiturissa ja köydet kestivät. Ei vaikuta erityisen merkittävältä tapahtumalta. Vai onko kyse jostakin suuremmasta ilmiöstä?

Äänestä

Haljas joka ilmeiseti erinäisissä "järjestelyissä" myy siis kalliin venee Jetille.. joka puolestaan tuskin ajeleekaan sillä. ja hups vene vajoo laiturissa upoksiin..hmm.. no korvausta ja rahaahan on saatava..toki, toki ja toki...

kuinkahan naivina moni ei muka osaa lainkaan ajatella yhtikäs mitään. no sattumaa varmaan koko episodi jne..

Äänestä

Siinä oli kyllä napakkaa ja kaikkia puhuttelevaa tekstiä!!

Äänestä

Olihan tuo tapaus viimeinen niitti XO:n yritykselle.
Näin " matti meikäläisenä" Firman historia jää takaraivoon ja veneiden jälleenmyynti arvo putosi nollaan.
Näin se vaan menee......

Äänestä
  • Toivottavasti tämän tyyppisten veneiden ostajat eivät osta niitä velaksi, sillä siellä saattaa olla vaarana se vanhan sanonnan mukainen tilanne, jossa maksetaan kuolleesta lehmästä - maksut juoksee - maito ei.
    Kun ensimmäisen kerran näin näitä perästä avoimia veneitä, niin heti tuli mieleeni ajatuksia, että näiden kanssa ei taida hyvin käydä.
    Ensimmäisenä ajattelin, että joku vielä lentää sieltä ulos ja pahimmillaan hukkuu kun joku työntää vivut eteen.
    Ei tullut kyllä mieleeni, että itse vene on se joka hukkuu, huh, huh.

    Äänestä

  • AD31 kirjoitti:

    Toivottavasti tämän tyyppisten veneiden ostajat eivät osta niitä velaksi, sillä siellä saattaa olla vaarana se vanhan sanonnan mukainen tilanne, jossa maksetaan kuolleesta lehmästä - maksut juoksee - maito ei.
    Kun ensimmäisen kerran näin näitä perästä avoimia veneitä, niin heti tuli mieleeni ajatuksia, että näiden kanssa ei taida hyvin käydä.
    Ensimmäisenä ajattelin, että joku vielä lentää sieltä ulos ja pahimmillaan hukkuu kun joku työntää vivut eteen.
    Ei tullut kyllä mieleeni, että itse vene on se joka hukkuu, huh, huh.

    Perän avonaisuus ei se ongelma ole, vaan saumas, kannen ja rungon saumaus, ja paska laatu kaiken kaikkiaan.

    Äänestä

  • U-boats.Is.X-boats kirjoitti:

    Perän avonaisuus ei se ongelma ole, vaan saumas, kannen ja rungon saumaus, ja paska laatu kaiken kaikkiaan.

    Mitä muuta voi odottaa kun vene on tehty Puolassa? Tietokoneella on helppo piirtää näyttäviä muotoja ja polakki karsii sen sitten kasaan.

    Äänestä

  • Madeinpoland kirjoitti:

    Mitä muuta voi odottaa kun vene on tehty Puolassa? Tietokoneella on helppo piirtää näyttäviä muotoja ja polakki karsii sen sitten kasaan.

    Ja mihinkäs perustat tämän kommentin? Oletko käynyt Puolassa tutustumassa veneiden tekoon ja verrannut sitä vaikkapa Härmässä tehtyihin veneisiin? Millä kompetenssilla arvioit siten veneiden teon laatua Puola vs Suomi? Oletko tietoinen siitä että Puolan tehtaat vain tekevät sitä mitä tilaaja haluaa ja on valmis maksamaan? Mitä enemmän maksat, sitä enemmän aikaa esim. veneen tekoon ja laadunvalvontaan käytetään.

    Äänestä

Markkinoikaa Saksaan.
Niillähän on ennenkin ollut U-paatteja.

Äänestä

Mallissa on löytynyt rakennevika joka korjataan tehtaan piikkiin. Suomen kallein katiska ei ollut ainoa uponnut.

Äänestä

Onpas taas "asiantuntijat" paikalla.

"Perälaudattomasta tippuu"
Näitä perälaudattomia on ollut jenkkilässä jo pitkään ja useammalla merkillä. Raskaassa merikäytössä myös. Itselläni siellä kokemusta kyytiläisenä ja tuttavan xo:lla ajanut n. 60h . Tavarat voi tippua, jos siihen perään jätät, ihmiset pysyy aivan samanlailla kuin laidallisissa. En tiedä onko kenelläkään tapana nojailla takalaitaan vaikka 40knots nopeuksissa ?

Harmi sinänsä Xo:lle nämä muutamat tapaukset, kuulemma korjaavat nämä "riskiyksilöt" . Hieno vene ja hyvä runko kaikenkaikkiaan . Ei niiden arvo romahda, käyttäjä voi tehdä myös paljon, ettei vastaavaa pääse tapahtumaan .

Äänestä
  • > käyttäjä voi tehdä myös paljon, ettei vastaavaa pääse tapahtumaan .

    Kuten olla laskematta kyseinen kippo veteen?

    Äänestä

mitä kävi niille lonkerotölkeille mitkä lähti kelluen karkuun kun vene upposi!?!??!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


veneetön kirjoitti:

Tietääkö kukaan miten asia on edennyt?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu