Pitkä työmatka 3 tuntia päivässä bendelöintiä

Onko muille tullut pitkästä työmatkasta masennus nyt 12 v takana ja aika ajoin koen valtavaa masennusta työmatkastani. Omalta paikkakunnalta ei löydy kuin pätkä töitä ja tämä syksy on ollut erityisen raskas. Hyvät työkaverit pitää vielä arjessa kiinni.
3263
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Oletko siis 12 vuotta kulkenut tuollaista matkaa? Itsellä noin tunnin matka ja tietenkin kotiin kun lähden töistä niin toinen tunti mutta itselle se ei ole ollut ongelma. Päinvastoin. Itse asun kaupungissa joka on niin pieni ja jossa ei myöskään ole töitä joten aamuisin sieltä on kiva päästä pois. Voisiko töiden perässä muuttaminen olla kohdallasi mahdollista? Minun kohdalla se ei ole vielä mutta ehkä tulevaisuudessa. Verotuksessa saa myös kilometit "anteeksi". Ainoa huono puoli on se, että auto kuluu tai kuluisihan se muutenkin. Kätettäväksihän se on tehty. Mutta meitä on siis muitakin jotka kulkee pitkää työmatkaa ja tuo tunti on itselle se raja ja pidempään en alkaisi kulkemaan. Kesällä menee noin 50 min. Välillä sitä miettii, että onko tässä rälläämisessä mitään järkeä loppupeleissä mutta onko elämässä ylipäätänsä.

Äänestä

Asunnon myyminen on hankalaa ja kaupungista asunnon hankkiminen liian kallista johon palkka ei riitä. Lasten koulut ja harrastukset pitävät vielä kiinni. Pari kertaa vuodessa lamaannun täysin, en pysty kotitöihin en sosiaalisiin kontakteihin. Nyt tarjoutui osapäivä työhön mahdollisuus joka on pieni palkkainen ei omaa alaa ei etenemis mahdollisuuksia, houkuttaa silti koska siinnä ei ole työmatkaa kuin muutamia minuutteja.

Äänestä

Itsekkään ei oikeen mitään jaksa ikinä töiden jälkeen mitään muuta kuin käydä kaupassa. Tämä talvi on kaamoksen aikaa itselle. Muutenkin työelämä on mennyt niin raadolliseksi, että työpäivä vie energiaa mutta ei auta kuin porskuttaa eteenpäin. Onneksi on viikonloput ja lomat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Bendlaaja2 kirjoitti:

Onko muille tullut pitkästä työmatkasta masennus nyt 12 v takana ja aika ajoin koen valtavaa masennusta työmatkastani. Omalta paikkakunnalta ei löydy kuin pätkä töitä ja tämä syksy on ollut erityisen raskas. Hyvät työkaverit pitää vielä arjessa kiinni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu