Allahin lähettiläs sanoi: "Jokainen, jolla on kolme tytärtä tai siskoa ja joka on hyvä heille, pääsee Paratiisiin."
(Al-Adab Al-Mufrad, kirja 4, hadith 79)
Kuka pääsee Paratiisiin
8
324
Vastaukset 8
- Jumalapalkitsee
Mitä tapahtuu Tuomiopäivänä...
69: 18
Sinä päivänä teidät tuodaan oikeuden eteen, ja yksikään salaisuutenne ei voi jäädä kätköön.
69: 19
Se, jolle kirja on annettu hänen oikeaan käteensä, sanoo: »Tulkaa ja lukekaa kirjani!
69: 20
Totisesti uskon, että koittaa tilinteon päivä.»
69: 21
Ja hän on saava mieluisan elämän,
69: 22
ihanassa puutarhassa,
69: 23
jossa hedelmät ovat käden ulottuvilla.
69: 24
»Syökää ja juokaa mielenne mukaan palkaksi siitä, mitä olette tehneet menneinä päivinä!»- okokokokok
Ja raamattu sanoo:
Mutta lihan teot ovat ilmeiset, ja ne ovat: haureus, saastaisuus, irstaus,
epäjumalanpalvelus, noituus, vihamielisyys, riita, kateellisuus, vihat, juonet, eriseurat, lahkot,
kateus, juomingit, mässäykset ja muut senkaltaiset, joista teille edeltäpäin sanon, niinkuin jo ennenkin olen sanonut, että ne, jotka semmoista harjoittavat, eivät peri Jumalan valtakuntaa.
Se, joka tekee pahan teon, saa sen mukaisen palkan; mutta ne, jotka tekevät hyvää ja uskovat, olkoot he sitten miehiä tai naisia, pääsevät paratiisiin, jossa heitä yltäkyllin ravitaan.
40:40- Anonyymi
Useilta imaamiksi halunneilta jäi saamatta työpaikka seksuaalisen suuntautumisensa vuoksi – Miksi vieläkään mikään ei muutu?
Miksi meillä muslimeilla ei ole edelleenkään kirjoja seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen yhdenvertaisuuspyrkimyksistä moskeijoissa?Moni homo tai lesbo joutuu moskeijan töissä salaamaan identiteettinsä.
Pääsevätkö homoseksuaalit paratiisiin?
- Alhamdulillah
Uqbah bin Amir sanoi: "Kuulin Allahin lähettilään (rauha hänelle) sanovan: 'Se, jolla on kolme tytärtä, ja joka on kärsivällinen heitä kohtaan ja ruokkii heitä, antaa heille juotavaa ja vaatettaa heitä varoistaan; tyttäret ovat hänen suojansa Tulelta Ylösnousemuksen päivänä.'"
(Sunan Ibn Majah, kirja 33, hadith 13, autenttinen) - Jumalanviisaussuuri
Paratiisi on niille, jotka tunnustavat Jumalan Herraksi ja Muhammadin viimeiseksi profeetaksi!! Jumala on Armelias Armahtaja niin kuin Koraanin luvut alkaa, Hän rakastaa meitä ja haluaa suoda meille syntimme anteeksi, kun pyydämme niin, ja hyvitämme tekemällä sitä hyvää, kuten huolehtimalla lapsistamme hyvin. Lapset ovat lahja Allahilta.
- Anonyymi
Paratiisi on niille, jotka USKOVAT ja RAKASTAVAT
Muslimin sydämessä on RAKKAUS Luojaan
joka meidät loi hyytynestä verestä
ja jotka TOTTELEVAT Jumalan käskyjä, ei himoja, haluja - Anonyymi
Jumala on suuri
Paratiisi on oikeauskoisille köyhiä auttaville hyväntahtoisille
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1051790
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS491460Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä451260Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk231010Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita176868Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13810- 48752
Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja201723Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?16723Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.40656