Yhä useampi maa on Euroopassa ilmoittanut kieltävänsä uusien dieselautojen myynnin. Tanska aikoo kieltää dieselit vuodesta 2030 lähtien ja Iso-Britannia ja Ranska kymmenen vuotta myöhemmin. Norjassa on jopa väläytelty vuotta 2025 kaikkien uusien polttomoottoriautojen myynnin kiellolle.
https://www.is.fi/autot/art-2000005905278.html
Oikein. Ei mitään käyttömaksun poistoa vaan myyntikielto. Noin se pitää olla.
https://www.is.fi/autot/art-2000005905278.html
Oikein. Ei mitään käyttömaksun poistoa vaan myyntikielto. Noin se pitää olla.
Vastaukset 76
Vanhimmat
Nastarengaskielto jo sitä ennen, vaikka heti huomenna.
"Renkaat ja jarrut suurempi hiukkaspäästöongelma kuin pakokaasu"
https://yle.fi/uutiset/3-9470466
Juurikin niin helpointa ja halvempaa olisi kieltää nastarenkaat, pois lukien hälytysajoneuvot, olisi jo alku ilmastoteolle, no ainakin eilen ilma Tampereella maistui asfaltti pölylle ja suurin syy on kuitenkin nastarenkaat joilla on ajeltu asfaltti ruvelle.
Pitäisi kieltää myös suolankäyttö ja ei kun vaan jos ne kitkarenkaat on niin hyvät. Niin eihän ne silloin suolaakaan tarvitse ja tämä yhteiskunta olisi silloin täydellinen paikka näiltä osin. Eikö niin?
Suolan käyttö johtuu siitä, ettei kuorma-ja linja-autoissa käytetä juuri nastarenkaita.
Suolasta pitäisi päästä eroon, se on monensortin riesa ajoneuvoille ja ympäristölle.
Kuulun niihin ketkä käyttää kitkarenkaita talvisin, ei mitään ongelmia normikeleillä, jos kosteilla ,mutta jäisillä tienpinnoilla "rajakeleissä" liikennöi, pitää olla malttia ja sovittaa nopeutta sen mukaan varsinkin kaarteissa ja kallistuksissa.
Ei niihin nastarenkaisiinkaan kannata luottaa kuin "pukki suureen sarveen", nastarenkailla varustettuja autoja näkee enimmäkseen talvisin ojissa ja kolaripaikoilla.
Joo kokemuksesta itsekin tiedän minkälainen kitkarengas jäällä on. Siinä puolessa välissä missä ns.hyvä kitkarengas on jo menettänyt sen varsinaisen parhaan kitkapidon, vaikka urasyvyyttä olisikin niin hyvä nastarengas jatkaa matkaa vielä helposti sen toisen mokoman.
Kielletään koko autoilu. Siirrytään hevos ajoneuvoihin nyt kun pääsivät sopuun että hevosen paskaa voi käyttää lämmitykseen. Pellot kauraa ja heinää kasvamaan.
Ilmastotekoja? Lentoliikennettä pitäisi rajoittaa ennen näitä typeriä autoilun uhkakuvia.
MILLÄ sitten ajetaan JOS POLTTOMOOTTORIKÄYTTÖISET AJONEUVOT KIELLETÄÄN - hevosellako, ai mutta ne piereskelee kuten lehmätkin, ne pitää kieltää ?
Oletteko yhtään perillä kuinkä nämä "talvivaarat" saastuttaa,kun akkujen materiaalia louhitaan !
Berner toteaa kuitenkin, ettei Suomessa ole tarvetta rajoittaa dieselien käyttöä kiireellisesti.
Täytyykin ajella pelkällä kuorma-auton nupilla. Vai kieltääkö Berner senkin käytön huomenna?
"Henkilöautojen päästöistä on viime aikoina puhetta riittänyt. Ja hyvä niin, sillä ilmastotalkoisiin sopii osallistua ihan jokaisen iikan.
Delawaren yliopiston tutkijaryhmä on kuitenkin julkistanut tutkimuksen, josta kannattaisi myös puhua päättäjien talousfoorumeissa ja huippukokouksissa. Tutkijoiden mukaan 15 maailman eniten saastuttavan rahtialuksen päästöt vastaavat 760 miljoonan henkilöauton päästöjä. Yksi suuri rahtilaiva vastaa siis päästöiltään yli 50 miljoonaa henkilöautoa."
Kielletään rahtilaivat!
https://www.ksml.fi/teemat/autot/Rahtilaivan-päästöt-vastaavat-50-miljoonaa-autoa/484387
Se rahtilaiva pöllyttää saasteensa sinne merelle eikä kadulla kävelevien ihmisten keuhkoihin.
Niin kait. Ei ne saasteet siitä laivan ympäriltä minnekkään leviä. Kulkevat kuulemma kannella mukana satamaan, jossa lakaistaan roskikseen.
Tämä tojokeksintö on totta.
Mutta kuinka käy fossiilisten bensatojojen?
Tuossa kymmenen vuoden takaisessa jutussa puhuttiin kyllä rikkipäästöistä, eikä mistään muusta, ja sekin tieto oli jo julkaisuhetkellä vanhenemassa.
http://www.oil.fi/fi/ymparisto/rikkidirektiivi-ja-laivapolttoaineet
Voihan sitä ajatella, että kielletään asuintalot Suomessa, koska näin päästäisiin eroon radon -riskeistä asumisen suhteen. Teltoissa ei ole havaittu vaarallisia radonpitoisuuksia.
Ei ole kauankaan kun sai lukea tutkimuksesta, jossa todettiin, että laivojen päästöt ulottuvat sisämaan puolelle niin Suomessa, kuin Ruotsissakin ja varmasti aina kun seilaavat lähempänä rannikoita.
Ja mitäpä kertoi viime elokuinen Ilmatieteen laitoksen ilmoitus: Kesällisten Kalifornian metsäpalojen savusaasteet olivat purjehtineet yläilmoissa tuolloin Suomen kohdalle.
Kaikki saasteet kiertää pitkin poikin maapalloa ja lopulta pohjoiselle pallonpuoliskolle myös ja pysyvästi.
Autot tai vihervassarit pitää kieltää ! Siinäpä meille vaikea VALINTA !
Kun tämä nyt on Tojota-palstalle laitettu, niin ajattelen, että aloittaja on huolissaan Tojotan dieseleiden arvon alentumisesta. Paljonkos Tojotalla on dieselkoneella varustettuja henkilöautoja Suomessa? Afrikkaanko ne sitten roudataan jos Tojotan dieselillä ei saa enää ajaa täällä?
Sinähän holisti olet täydessä sekopäisyyden tilassa kun näet penttejä joka puolella, etkä keskity aihealueeseen vaan hölötät jotain vainoharhaisia juttuja.
VW-konsernin autoista ei kuulu keskustella tällä palstalla. Keskustellaan Tohjolooran malleista. Kyllä niidenkin dieseleiden arvo putoaa.
Täyttä puppua, että VW dieselit ja hybridit olisivat myyntikiellossa. Kyllähän uuden normin mukaisia dieseleitä on normaalisti saatavissa, voi olla että jonkun koneen kohdalla WLTP-normia ei ole vielä testattu, mutta esim. Skodalla on 1.6 ja 2.0 TDI moottorit ovat täysin myyntikelpoisia.
Mutta täytyyhän fanaattisen Tojotan kehujan aina "vähän" valehdella.
Se+nyt+vaan+on+täysi+tosi,+että+iso+osa+Vokswagenin+autoista+on+myyntikiellossa.+Ne+eivät+ole+kyenneet+täyttämään+uusia+WLTP-normeja.+Maailman+lehdistössä+on+aivan+selkeää+tekstiä+tästä.+Esim.+Volkswagenin+lataushybridit+eivät+ole+täyttäneet+raja-arvoa+ja+niitä+ei+nyt+myydä.
"Kaikkien+Euroopassa+lauantaista+alkaen+myytyjen+uusien+autojen+pitää+täyttää+uudet+tiukemmat+normit.+Volkswagenin+Saksan+myynti-+ja+markkinointijohtaja+Thomas+Zahn+myöntää,+että+vain+seitsemän+VW:n+14:stä+Euroopassa+myynnissä+olevasta+automallista+on+saanut+tyyppihyväksynnän."
https://www.apu.fi/artikkelit/wltp-iski-vain-50-volkswagenin-malleista-saanut-uuden-tyyppihyvaksynnan
VW+kertoi+jokin+aika+sitten,+että+se+on+jo+alkanut+varastoida+uusia+autojaan+vuokraamalleen+parkkipaikalle+vielä+avaamattoman+Berliinin+lentokentän+alueella.+Niistä+autoista+80+%+on+jo+myyty,+mutta+tyyppihyväksyntä+puuttuu.
Yrittää+selittää,+etä+ei+ole+ehditty+testauttaa,+mutta+tosiasia+on+toinen.
Tämähän olisi pitänyt tehdä jo 1990-luvulla, kuten Toyta teki, eikä vasta nyt. Volkswagen on keskittynyt vain huijausohjelmistoihin eikä ympäristön suojeluun.
"Volkswagen taas arvioi muutoksen aiheuttavan automerkille jopa noin miljardin euron kulut."
https://www.hameensanomat.fi/kanta-hame/wltp-hammentaa-autokaupoissa-217290/
Kyllä Suomessa myydään mm saksankielistä Auto Motor und Sport-lehteä, et tarvitse virtuaalimatkailla lukemassa saksankielistä autolehteä. Minä voin lainata sinulle muutaman uudehkon espanjankielisen lehden, AutoBild, Autopista,
Näin se avohoitopotilas yrittää kääntää keskustelun pois aiheesta. Kysymyshän oli: oletko huolissasi, että Toyotan dieseleiden jälleenmyyntiarvo putoaa niinkuin muidenkin autojen? Siitähän tässä oli kysymys, muutoin olisit laittanut kirjoituksesi tuonne dieselautojen palstalle.
Aloitus on kuin suoraan epäonnistuneen Toyotamyyjän märästä päiväunesta.
Mikäs tätä tässä? Jos täällä kielletään dieselit 30 vuoden päästä niin ehtii kuitenkin vielä 10 autoa dieselin hankkia ja ajaa niillä yhteensä 1,8miljoonaa kilometriä.
Tämä se vasta oikea päiväuni on. Vuodenpäästä ollaan jo näissä asioissa Suomessa todella pitkällä ja ollaan jo kieltämässä pelkällä polttomottoeilla varustettuja autoja.
Ja tiedoksi:
Märkiä päiväunia voi nähdä vain ja ainoastaan naiset. Tämäkin sanonta on levinnyt aivan väärille alueille.
Tämä taas niin Toyotaa kuin olla ja voi. Luvataan ensi vuodelle vaikka ja mitä. Se sitten vuosien päästä kuten Toyotan kehityskin.
No jos jossain vaiheessa kiellettäisiin pelkät polttomoottorit niin löytyy varmasti valinnanvaraa töpseliversioista.
Japanissa taitaa olla erilainen kalenteri ja vuosikin pituudeltaan venyvä. Kaikki tapahtuu aina ensi vuonna tai viimeistään kahden vuoden päästä.
Eikö pitäisi kieltää vanhojen dieselien rekisteröinti, jotta niitä romuja ei kierrätettäisi tänne.
Mikä teitä oikein vaivaa?Minä ainakin haluan ajaa vanhalla Tojota dieselillä.
Saatutti sitten tai ei.
Tohjon dieselit on kertakäyttötavaraa, niiden poistumiseen riittää, kun lopetetaan puolimoottorien myynti.
Ei se mersullakaan ole oma moottori oikein näköjään onnistunut, kun täytyy Dacia/Renaultin moottoria käyttää.
Ostin juuri uuden Toyota dieselin, ei kai sillä ajamista kielletä.
Ei kai minkään pitäisi estää, mutta saat vaan maksaa sitä korkeaa dieselveroa siittä sitten. Ja jos et halua maksaa sitä määrää niin varmasti on muitakin edullisempia/puhtaampia vaihtoehtoja, joilla saat sitten itsesi liikutettua paikasta A paikkaan B.
Niin, tilanne han on sellainen että saastuttavat autoja saa myydä, esim . Ferrari ym. Tilanne vaan on sellainen, että viranomaiset eivät ole ehtineet tehdä luokituksia ja VW ei voi siksi luovuttaa autoja asiakkaille.
Miksi ei saisi myydä? Se vaan, että siittä saa maksaa sitten jos sellaisen omistaa ja jos sellaisella ajaa. Eli jos se maksaa liikaa niin silloin täytyy vähentää ajamista tai vaihtaa se johonkin vähemmän saastuttavaan autoon. Hyvin yksinkertaista. Eli onko tätä vielä jotenkin vaikea ymmärtää?
No just joo. Volkkariko pistää tehtaita kiinni kun viranomaiset eivät ehdi testaamaan huijarifirman romuja. Ei se noin mene vaan Volkkari yrittää epätoivoisesti saada aikaiseksi autoja jotka täyttävät uuden WLTP:n pakokaasumääräykset. Ne autot jotka on jo valmistettu, voidaan korjata ja myydä sen jälkeen kun Vw on saanut siihen luvan. Vw-lataushybridien taru taitaa olla lopussa siitä syystä kun ne eivät enää saa sähköautomerkintää ja sillä saatavia etuja. Kumma juttu kun muut valmistajat ovat saaneet saman E-auto statuksen ja vain Volkkari on jäänyt tuossakin ns. luokalle. Eikö siellä enää mikään onnistu mitä yrittävät. Sähköautonkin piti tulla jo tänä vuonna mutta julkaisu siirtyy samaa tahtia eteenpäin kun aika kuluu. "Sukuvika on kun suksi ei luista"
Mitä autoliikkeet tekee näille jo olemassaoleville tdi autoille.Nehän tuottaa pelkkää tappiota?
ei kai hullukaan maksa pyydettyä hintaa jos Suomiautosta pyydetään vaikka 15000e..samalla rahalla saa uuden Ruotsi volvon liki
Nyt olisi ihan korkein aika siivota vanhat ja erittäin saastuttavat diesel autot pois ilmaa pilaamasta, uusimmissa Euro5 ja Euro 6 dieseleissä on melko hyvä puhdistustekniikka jo olemassa päästöjen suhteen.
Mutta ne oikeat nokivasarat, vanhat diesel Mersut, Volvot ja monet, monet muut, ne pitäisi verottaa pois liikenteestä, samoin saastuttavimmat bensa ja museoautot, niistä on hyvä aloittaa.
Mutta silti näitä uudempia 2010-Luvun dieseleitä verotetaan paljon. Ja jos oikein lukeneena ja ymmärtäneenä niin perusteluna ovat auton tuotannolliset ja taloudelliset syyt.
siihen ilmastovouhotukseen.
Jos täällä muutama sata museoautoa "jaloittelee" jonkun kilometrin kesässä niin niiden verottaminen talliin ei maailmaa pelasta. Jos meinaat pelastaa maailman niin aloita se työ Kiinasta. Siellä elää hieman enemmän väkeä ja muutama miljoona heistä elää sillä, että lapioi kivihiiltä energian tuottamiseksi aamusta iltaan. Ehkä Suomen museoautot ja niiden verotus sittenkään ole avain ilmasto-ongelmaan?
Niin, viedään ne saastuttavat diesel autot afrikkaan - kuten viedään nykyisin katsastuksesta hylättyjä autoja. Sielä ne eivät enään saastuta !
Sähköautojen akkujen tuotanto se vasta saastuttavaa on ! Vieläköhän yle areenasta löytyy 21.10 esitetty "vihreät valheet" jossa näytettiin akkujen materiaalien lohinnan saastuttaminen ja luonnon tuhoaminen. ISOJA "talvivaaroja" maailmalla paljon
Sähköautojen tuonti pitäisi kieltää ,sillä ovat täysin soveltumattomia tänne pohjoiseen,ja etenkin Suomen olosuhteisiin ,ja nämä hybridit ovat täyttä huijausta,kuluttavat polttainetta yhtä paljon kuin perinteiset polttomoottoriautot.
Niin ja ei se ilmasto autoilijoiden riistoverottamisella sen paremmaksi muutu!
Jos joku ei "sovellu" sinun mielestäsi Suomeen on se heti kiellettävä. Varmaan huolehdit demokratiasta ja valinnanvapaudesta, kunhan se sopii sinun pirtaasi. Sitten: oletkos ikinä ajanut hybridillä? Mitä itse olen ajanut on niissä ajotietokone joka kertoo jotakin 2 - 3 litran kulutusta sadalla. Sen verran syö mielestäsi siis perinteisetkin polttomoottorit. Käyttöautoni on siis rehellisesti ainakin kaksin verroin perinteinen. Sillä pohjalla seilaa käsityksesi nykyajasta ja sen mukaan on asioita siis kiellettävä.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005909406.html
ostaako muutkin merkit takas kaikki. Vai onko vwskodaudiseat yksin syyllinen?
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/saksan-osavaltiot-lisasivat-yllattaen-painetta-vanhoihin-dieseleihin-uudet-katalysaattorit-valmistajien-kustannuksella/e6f8cf5d-73b9-3043-81c6-4e39e5a9a335
https://www.moottori.fi/ajoneuvot/jutut/volkswagenin-takaisinostot-usassa-mita-seuraavaksi/
jokos aasiassa on TDI rytinät?
Hyvät kaupat tehnyt tuo volkkarin ostaja. Saanut ajaa noin kauan ja saa vielä rahat takaisin. Hyvä syy jättää tojoropponen kauppaan ruostumaan. Paremmat kaupat saa tehtyä ihan muualla.
hyundai liikkeessä takuulla 7 vuotta ilman km rajaa
Lue takuuehdot.
berneri ei ole kauaa ministerinä potaskaa puhumassa. Perussuomalaiset määräävät suorastaan pakolliseksi duiisselit
Tämä juurikin on sitä trollausta ja tyhmimmästä päästä. Et varmaan tiennyt?
Perussuomalaiset ovat viisaita ja ovat kuulleet uudesta tekniikasta joka tekee diiselistä erittäin vähäpäästöisen. Minkähän takia te ette ole kuulleet? Tyhmää kieltää hyvin toimiva teknologia.
Tässä jupakassa on nyt unohtunut se fakta, että kynttiläthän piti kieltää! No näköjään saa tän joulun vielä poltella rauhassa.
Miehilläkin voi olla märkiä päiväunia. Se vaan, että täällä kirjoittaneilla ne loppuivat jo armeijassa eivätkä he enää muista mitään.
Tappais tämä berneri ittensä ,pääsis vaivoistaan samoin kaikki muut aivopestyt.
Niin, jos haluat siirtää tietyn massan paikasta toiseen tarvitset sitä varten saman verran energiaa olipa se sitten tuotettu tavalla tai toisella. Joku viisas tietysti sanoo, että aurinkoenergialla kulkeva laite tai ns. sähköauto kulkee ilmaiseksi, entäs sitten sen laitteen rakentaminen, onko aurinkoenergialla valmistetun laitteen tai akkusähköenergialla rakennetun laitteen rakentaminen ilmaista. Ts. kuten alussa kirjoitin voiman ja matkan tulo on energiaa ( yksinkertaista kaavaa kirjoittamatta), jota tarvitaan laitteen siirtämiseen paikasta toiseen olipa sitten kyseessä sähkö/kaasu/tuuli tai joku muu-pohjainen pohjainen laite, eri asia on sitten energian tuottoon tarvittavan voiman aikaansaaminen, siihen on keinonsa, mutta tarvittava energiamäärä on sama tehdään se sitten vaikka patoputkella, sitähän koestettiin esim WW II:ssa.Kieltämättä sähkön käyttäminen voimaa tuottavassa laitteessa tuo mukanaan tiettyjä miellyttävyyksiä, energian tarve on kuitenkin samaan liikesuoritukseen sama jos kyse on ajoneuvosta.
Onpa taas ratkaisu ympäristöasioihin.....dieselihän se pahin kaikista. Milläs tavarat kuljetetaan...sähkö rekoilla tietty ja ei taida meidän markkinoilta paljon löytyä ja lienee tehokas kuljetusmatka luokkaa 100km - Berneri sitten vissiin kuskaa loppumatkan bensa-autollaan ? Pitäs taas puun sijaan nähdä koko metsä... typen oksidithan ne vissiin sit kaiken elollisen tappaa ja co2-päästöt ei merkkaa mitään...? Senkö takia kasvihuoneilmiöstä suu vahdossa vaahtoavat...? Mutta ko se dieseli ja typen oksidit, ilman niitä maailma pelastuu. Jos oikeasti jotain pitäs liikennepuolella tosissaan ruveta miettimään - lentokoneet, sitä saa Matti Meikäläinen melko pitkästi laskettaa dieseli-tötteröllään vaikka ihan 80-luvun Volvolla että saa koko elinikänsä aikana yhtä paljon tuhoa aikaiseksi ilmakehään kuin kertalento Hesasta Nykiin...mut ku se DIESELI on syypää kaikkeen ja edelleen se metsä on hukassa. Hyvä Berneri ja muut poliitikot - lisää näitä MAAILMAN PELASTAVIA ajatuksia....kumma kun saa heitellä kaikkia viher ajatuksia ilman että joutus myöntään sen tosiasian et ei tällä dieselittömyydellä pelasteta kaikkea ehkä päinvastoin. Miljoonakaupunkien "savusumut" varmaan siis ratkeaa, kun porukka ajaa 95:lla (sähköautoja ei tavallinen rahvas nykyhinnoilla ostele) - uskoo ken haluaa.
Jos vähänkin taustoihin perehtyy, niin huomaa törmäävänsä Bernerin liikebisneksiin sähköauto-puolella.
dieselmoottori on hyötysuhteeltaan erittäin tehokas ja etenkin vähän kuluttavat dieselit n 4l/100km ovat egologinen tapa liikkua verrattuna paljon kuluttaviin bensamoottoreihin ,yleensä maaseudulla asuvilla joilla on pitkät välimatkat joka paikkaan on diesel auto ihan aiheesta,en toki kannusta kaupungissa asuvia joilla ei kilometrejä paljon kerry diesel autoa hankkimaan,ja näin ollen eikös ne suurimmat päästöt jää silloin selkosille jossa luonto huolehtii ilman puhdituksesta,tämä berner on hullu ja eipä yllättänyt taas hänen ulos tulo tässäkin asiassa ,eihän se häneen koske kun veronmaksajien piikkin lentelee ja taksilla ajeele ,omaa autoa ei välttämättä tarvitse,kyllä se maksaja LOPULTA ON AINA ON PIENI VERONMAKSAJA!
Jokainen sana kertoo, että elät myyttien ja mielikuvien vallassa. Selvitä itsellesi totuus.
Jos ajaa työkseen/päivittäin sitä pitkää matkaa niin silloin se voi kannattaa.
Mietipäs vähän. Kun se ei kannata kilometrinmatkallakaan.
keksineet+jo+ja+vanha+diesel+auto+kun+saadaan+pois+liikenteestä+voidaan+myydä+uusia+joissa+tehdas+asennuksena+tämä+laite+joka+poistaa+90%+.+https://www.tekniikkatalous.fi/tekniikka/autot/dieselautoihin-tarjolla-jalkiasennettavia-puhdistussarjoja-paastot-alenivat-90-prosenttia-mutta-hintaakin-kertyi-lahes-2000-euroa-6675324
Voi vittu mitä kohnoja ! Ryntäävät pitkin maailmaa tekemään paniikissa päätöksiä, jotka ovat päin helvettiä ja vahingollisia ympäristöllekin. Ajavat sellaista kalustoa pakkomyyntiin, jonka ympäristö- ja muistaakaan vaikutuksista ei ole tietoa eikä kokemusta. Vittu mitä idiootteja !!
jaa
20 automerkkiä on päätellyt saman tilanteen heti jo ihan itse mm VOLVO
Nox päästöt saadaan jo nyt kuriin mutta valtio menettäis verotuloja jos vähäpäästöiset vanhat dieselit saadaan vielä vähäpäästöisemmiksi. Autovalmistajille se on hyvä bisnes kun tulevaisuudessa valmistavat tuolla tekniikalla olevia autoja ja vanhat dieselit on tuhottu.
https://www.tekniikkatalous.fi/tekniikka/autot/dieselautoihin-tarjolla-jalkiasennettavia-puhdistussarjoja-paastot-alenivat-90-prosenttia-mutta-hintaakin-kertyi-lahes-2000-euroa-6675324
Diesel on autoilun historiaa. Paluuta ei enää ole. Puhdistuslaitteet ovat paljastuneet pelkiksi puheiksi. Todellisuudessa sellaisia ei ole.
Aloitetaan kaikkein turhimpien autojen myynti ja käyttökielto ensin: Ns urheiluautot, joilla ei voi kuljettaa tavaraa, kilpa-autot, yli 100hv autot elleivät kuorma-autoja tai busseja hyötyliikenteessä, ..
Eikö tuo noita voisi ostaa uuden luudan ja lentää …. Sähköautot ovat saastuttavampia kuin useimmat isotkin dieselit!
Vanhojen arvo nousee pilviin jos uusia ei enää saa.
ja eikös uutinen ollut että VW ostaa TDI autot takas?
Kaupungissa et tarvitse autoa. Maalla asuminen tuottaa vaivaa joka vaatii varallisuutta. Mitä asutte maalla köyhät.
Kumma kun Toyotaa tarvitsee oikein erikseen kehua. Jostain syystä. Pyytämättä ja lakkaamatta. Edes BMW- tai Audikuskit eivät rummuta merkkiään samalla paatoksella.
eipä oo bernerin jutut ennenkään paikkaansa pitäny, ihme sekoilua aina vaan.
Uuteen dieseliin valutetaan pissaa mukaan, saadaan päästöt ales ja vikakoodit samaan joukkoon
https://www.apu.fi/teemat/diesel
tietoa berner ja muut
Mitähän vittua se tuo vatipääkurahaara seuraavaksi keksii ? Kaikkiin autoihin lyötävä peruna pakoputkeen että loppuu se vähäinenkin tupruttelu ?
Berner haluaa oman paikannusjärjestelmän käyttöö, koska pakko autoilua on verottaa vaikka kaikki siirtyisi sähköautoihin, silloin verotetaan ajetuista kilometreistä ja paikantamalla!