Paljonko maksaa tontti tai talo?

kalastajatar

Onko omakotitalotontti kallis tai talo?Osaan ruotsia se ei este eikä kansalaisuus.

5

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riippuu ihan siitä, minkä tasoista taloa tai tonttia haet. Jos sinulla ei ole kotiseutuoikeutta, voit ostaa vakituiseen asumiseen kiinteistön kaavoitetulta alueelta.
      Hyvän talon saa 250 000 eurolla, mökkitasoisen alle 100 000 euron. Tontti maksanee jotain 5000-50000 euron välillä.

    • kokemu

      ahvenanmaalta ei kannata ostaa tonttia tai taloa.Osakehuoneistot säilyttävät arvonsa paremmin.Syynä se että kaikki ei saa rakentaa.Taloja saa halvalla mutta osakehuoneistot kalliita.Ilmasto on kostea kannattaa syynätä tarkasti onko talossa kostea ilma,käykö ilmastointiäysill ä, hajut ym.Jos ostat tontin osta läheltä merta tai merinäköalalla.Tontit halpoja.Katso tarjontaa!

    • Miten niin kaikki ei saa rakentaa? Kyllä talot täällä säilyttävät arvonsa. Rantatonttia et voi ostaa ilman kotiseutuoikeutta, eli on asuttava täällä vähintään viisi vuotta.

    • haukinen

      jos muutat mantereelta sun pitää asua 5 vuotta ahvenanmaalla ja läpäistä kielikoe.sitten pystyt vasta rakentamaan.sitä varmaan aloittaja tarkoitti.

      • Saarelainen

        @haukinen
        Ei ole kielikoetta.
        Kiinteistön ja 4000 neliön tontin saa suomalainen ostaa taajamasta heti.

        Ostimme talomme 2013 ja olimme asuneet vain puolitoista vuotta saarella mutta vaikuttava tekijä kaupan hyväksyntään Maakuntahallutuksessa oli se, että työpaikkani on Ahvenanmaalla. Kieltä osasin silloin vain peruskoulutason verran ja haastattelu työpaikasta ja perhekunnan koosta tehtiin ruotsiksi. Ostolupalomake oli ruotsiksi. Puoliso ei osannut lainkaan ruotsia.
        Se, että tällainen lupa piti hakea, oli haastattelevan juristin mukaan vain muodollisuus koska Ahvenanmaalla on tämä ostolaki. Sen tarkoitus on suojata alue ulkomaalaisilta ostajilta, jotka ostaisivat kuitenkin vain business-mielessä arvokkaat merenranta-alueet ja alkaisivat tehdä mökkejä vuokralle/ myyntiin, venelaitureita ja ties mitä. Kieltä pitää osata edes alkeet ja osoittaa olevansa jotenkin sitoutunut Ahvenanmaahan, kuten minulla työpaikka.
        Olisi hyvä jos koko Suomi toimisi näin eikä arvokkaita alueita Saimaalta ja Turunmaaln saaristosta myytäisi bulvaaneille, jotka eivät nyt todistetusti ole huolehtineet kiinteistön ja tontinomistajan ominaisuudessa velvoitteitaan. Surullinen tilanne Suomessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      140
      7929
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      31
      3126
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      382
      2198
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1760
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      147
      1583
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1421
    7. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1229
    8. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1228
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1152
    10. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      18
      1112
    Aihe