Minkälaisella maksukortilla Tallinnassa nykyään pärjää,ei ole vähään aikaan tullut käytyä,vai pitääkö ottaa käteistä?
Pankkikortti Tallinnassa
24
8814
Vastaukset
- Ei.enääNeuvostoliittoa
Kaikki kortit käy kuten Suomessakin. Oletko yli 10 vuotias?
- paikallinen
Käteistä ei oikein tarvita muuhun kun ehkä bussi/ratikkalipun ostamiseen kuskilta.
- eikö.ole.rahaa
Kun hankkii vihreän matkakortin (Ühiskaart) sekä lataa siihen tarvittavan summan niin ei tarvitse euroakaan.
- SeAravakasteinen
Eikä tartte tuota Ühiskaartiakaan. Lähimaksaminen pankken korteilla toimii.
- onkohan.sitä.mukana
SeAravakasteinen kirjoitti:
Eikä tartte tuota Ühiskaartiakaan. Lähimaksaminen pankken korteilla toimii.
Ai bussikuskille.? On totta että 2 euroa on iso raha .
- SeAravakasteinen
Ühiskaartin lukulaite hyväksyy nykyään lähimaksun.
- SeAravakasteinen
Lipun oston ohjeet unohtu:
Vie maksukortti lukijalaitteen keskelle.
Älä liikuta korttia ja odota, että laitteeseen syttyvät vihreät valot ja kuuluu yksi pitkä merkkiäänipiippaus.
Jos laitteeseen syttyy punainen valo, maksu ei ole onnistunut.
Jos haluat ostaa lipun useammalle matkustajalle kerralla, vie kortti lukijalaitteen lähelle, odota vihreät valot, valitse sen jälkeen laitteen nuolinäppäimellä matkustajien määrä ja näytä lopuksi maksukorttia laitteelle uudestaan.
Jos matkan aikana kulkuneuvoon tulee lipuntarkastaja, näytä tarkastajalle maksukorttiasi. Tarkastaja katsoo maksukorttisi neljä viimeistä numeroa ja tarkistaa omalta laitteeltaan, onko maksu tehty. - Anonyymi
Nykyään missään liikennevälineessä ei voi ostaa lippua kuskilta.
- taas.kerran.ilmaiseksi
Olin viime kuussa Tallinnan bussissa. Tarkastus tuli, vieressäni mamma ei värähtänytkään enkä sitten minäkään. Tarkastus päättyi ilman sen kummenpaa.
- Jänönen
Tallinnassa on kiva matkustaa jäniksenä, on tosi jännää.
- Pikku-Pekka
Älä koskaan maksa kortilla Tallinnssa, kopioivat kortin tiedot ja sitten tulee tosi kalliiksi.
- onko.mummu.vielä.elossa
Pikku-Pekka kirjoitti:
Älä koskaan maksa kortilla Tallinnssa, kopioivat kortin tiedot ja sitten tulee tosi kalliiksi.
Korttia ei pidä missään maassa antaa pois näkyvistä. Näin kopioiminen ei onnistu. Sirukorttia ei voi kopioida. Pikku-Pekan tiedot on mummon antamia viime vuosituhannella.
- KorttiHai
onko.mummu.vielä.elossa kirjoitti:
Korttia ei pidä missään maassa antaa pois näkyvistä. Näin kopioiminen ei onnistu. Sirukorttia ei voi kopioida. Pikku-Pekan tiedot on mummon antamia viime vuosituhannella.
Ei ole sirukorttikaan enään turvallinen.
https://www.tivi.fi/Arkisto/2011-03-29/Varmana-pidetyt-sirukortit-murtuvat-3183796.html - Viisas.Mummu
KorttiHai kirjoitti:
Ei ole sirukorttikaan enään turvallinen.
https://www.tivi.fi/Arkisto/2011-03-29/Varmana-pidetyt-sirukortit-murtuvat-3183796.htmlKyllä mummo tiesi kortin vaarat.
- kotona.kuollaan.eniten
KorttiHai kirjoitti:
Ei ole sirukorttikaan enään turvallinen.
https://www.tivi.fi/Arkisto/2011-03-29/Varmana-pidetyt-sirukortit-murtuvat-3183796.htmlNiinhän se on että minkä ihminen pystyy tekemään niin toinen pystyy murtamaan.
Tällainen murtojärjestelmä ei ole käytössä ihan joka kaupassa tai kioskissa, ehkä yhdessä miljoonasta. - SiruKortti
kotona.kuollaan.eniten kirjoitti:
Niinhän se on että minkä ihminen pystyy tekemään niin toinen pystyy murtamaan.
Tällainen murtojärjestelmä ei ole käytössä ihan joka kaupassa tai kioskissa, ehkä yhdessä miljoonasta.Skimmauslaitteita on Tallinnassa käytössä paljon, suojaa kädellä tunnusluku.
- Amex
Jaa eikös lähimaksu ominaisuus toimi Virossa?
- Anonyymi
Amex kirjoitti:
Jaa eikös lähimaksu ominaisuus toimi Virossa?
Kylkös.
- Luulis
että semmoinen kortti millä on katetta pelittää parhaiten.
- Anonyymi
Käykö op kortti virossa
- Anonyymi
Käykö op virossa
- Anonyymi
Ei. Ruplia pitää olla reilusti matkassa
- Anonyymi
Ruplat ja kroonit kelpaa
- Anonyymi
Sellaisella missä on ihan helvetisti rahaa
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä16811561- 288142
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.586046Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1664997- 224766
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai404401Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1074303- 1043688
- 803290
- 481791