Se on taas juhlan aika meillä täällä Chiang Maissa tuloillaan.
Harmi että Pattayalla ei taivaalle saa lähettää mitään, van täytyy rantatyrskyihin yrittää kaarnalaivoja jotka ei etene mihinkään.
https://news.lovepattayathailand.com/local/thai-airways-scrubs-2-flights-reschedules-4-to-avoid-lanterns/
Harmi että Pattayalla ei taivaalle saa lähettää mitään, van täytyy rantatyrskyihin yrittää kaarnalaivoja jotka ei etene mihinkään.
https://news.lovepattayathailand.com/local/thai-airways-scrubs-2-flights-reschedules-4-to-avoid-lanterns/
Vastaukset 4
Vanhimmat
onhan tuo kaarnalaivojen rakentulu oivallinen harrastus, harmi vaan että suomessa kaikki järvet alkavat olla jäässä näitä aikoja, toisaalta varakkaimmat pattayanpojut voivat lähettää kaverin mukaan tekosensa pattayalla, onhan pattayanpojulla kavereita, onhan.
Minä juhlin täällä Bueng Kanissa Mekong joen rannalla. Täältä PN kiva seurata myös Laolaisten juhlintaa. Olen ollut monissa kyläjuhlissa mukana ja sanoa, tämä kansa osaa myös juhlimisen jalon taidon.
Leitipoika lerppa rakentaa niitä kaarnalaivoja Jyväskylässä, kaupungin puista käy salaa varastamassa kaarnan ja Lievestuoreen ihanassa vedessä uittaa juhlien omaa Loi Krathongia Lievestuoreen ihanan vesistön rannalla, jossa jo nuorena oppi käsipohjaa uimaan ja oman hajunsa sieltä sai loppuiäkseen, myös aivotoimintaansa ja ulkonäköön aiheutti tuo Lievestuoreen veden nauttiminen erityisen voimakkaan muutoksen, normaali-ihmisiin verrattuna. Tuon aivotiminnan häiriytymisen olett palstalla saanet vuositolkulla tuta, mutta ulkonäköns vasta kauhistuttava on, sitä voitte vain arvailla ja toivoa, että ette milloinkaan kohtaisi häntä konkreettisesti.
Chiang Maissa näkyi olevan kunnon juhlat. Vaimoni sai juhlista videon . Täällä Bung Khanissa juhlat menivät pipariksi kovan tuulen takia. Yksikään kynttilä ei jaksanut palaa ja koko valonäytelmä lösähti.