Led valot/nauha kokemuksia? Vinkkejä

Valoooo

Mulla erämaamökki jossa ei paneeleita eikä muutakaan.
Käyn n. 5-8krt v ja oon vain 2-3pv kerralla.

Oon ollu pikkulamppujen varassa.
En hirveesti viiti satsata ku vähän käyn mökillä ni onko vinkkejä minkalaisella systeemillä sais sisälle ja ulos valoja?

Oon katellu ebay/aliexpress aurinkokennolla toimivia valoja myös led nauhaa katellu jossa usb pää,toimis varmaa läppäristä/virtapankista suoraan.
Onko suositella jotain tiettyä valosarjaa,sähköttämälle mökille.
Kiitti.

6

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oma_jokaiselle

      otsalamput kaikille.

    • Tyrnäväntorpedo

      Peili ulos josta heijastaa aurinkoa vaikka sinne vessaan asti?

      • Lamppueetu

        Peili ulkona on ihan toimiva ajatus valoisaan aikaan, edellyttäen että mökissä on ikkunat.


    • Tyrnäväntorpedo

      Riippuu valontarpeesta, mutta jos se ei ole muuhun kuin tarpeeseen, niin pienillä akkuvalaisimilla pärjää hyvin muutaman päivän. Hintakaan ei ole ihmeellinen.

      Pariston kokoisia akkuja saa myös usb-ladattavina.

    • tilley

      Jos oikeasti valoa tarvitsee, niin Tilley tai Petromax. Sellaiseen verrattuna kaikki akunvarainen sähkövalo on tuikkua.

    • niromies

      Kokemuksesta viisastuneena voin sanoa että valmiit paketit jossa on aurinkokenno, pieni akku ja valo samassa paketissa on hinta-laatusuhteeltaan kelvoton.

      Kertomaasi käyttöön sopisi esim. 60 ah auton akku, 30 iw aurinkopaneeli, honkkarin halvin lataussäädin ja 12v e27 kierrekantalamppuja tarpeen mukaan.

      Tietysti vielä sähköjohtoa ja valokatkaisijat.

      Valaisimet saat varmasti ilmaiseksi. Jos itselläsi ei ole tarpeettomaksi jääneitä valaisimia e27 kierrekannalla niin jollain tutullasi kyllä on.

      2w lamppua voit käyttää huoletta n. 108 tuntia sillä 60 ah akulla, se riittää hyvin liikkumiseen.
      5w lamppu riittää jo lukemiseenkin ja jos sellaista pelkästään käytät riittää akku n. 42 tuntia vaikka olisi synkkää eikä akku latautuisi lainkaan välillä.

      Loppusyksyllä ja keskitalvella aurinkopaneeli on voimaton, pitää kyllä akun kunnossa muttei riitä virtaa käytettäväksi.

      Siinä halvimmassa lataussäätimessä on myös usb pistoke eli sillä saat myös kännykän ja tabletin ladattua. Muutenkin mökkisi viihtyvyys paranee huomattavasti pienellä sijoituksella.

      Aurinkosähkö on hieno juttu, mutta täytyy vain opetella käyttämään valoja ja muutenkin sähköä vain silloin kun sitä tarvitsee, eli ei tarvita kohtuutonta järjestelmää kunhan ei esim. pidä pihavaloja päällä vain koska on kivaa kun on pihavalot vaikkei kukaan nyt ulkona olekaan.

      Ja vähän huolellisuutta niin ei tarvitse akkua vaihtaa kovin usein. Jos lyijyakkua tyhjentää liikaa, sen käyttöikä lyhenee huomattavasti.

      Kannattaa siis hankkia sen kokoinen akku että joudut käyttämään enintään 30 % sen kapasiteetista latausten välillä.

      Itselläni on suurehko aurinkosähköjärjestelmä mökillä nykyään, ja Safiren mökkikamiina jota voin ohjelmoida kännykällä. Saan siis mökin lämpimäksi ennenkuin menen sinne vaikken Carunan kallista sähköliittymää ottanutkaan.

      Varsinkin vähällä käytöllä olevien mökkien ei kannata sähköstä kallista perusmaksua maksaa kun nykyään on jo ihan toimiva vaihtoehto. En tosin ostaisi aurinkosähkökauppojen valmispakettejakaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      188
      10824
    2. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      105
      7583
    3. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      33
      7511
    4. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      4
      7399
    5. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      89
      5779
    6. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      52
      5238
    7. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      32
      5009
    8. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      15
      4859
    9. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      6
      2356
    10. Ei muuta kun kylärinkiä ajamaan!!!

      Huomenta! Tuossa ku kylän pinnassa asunu koko iän, nii viime vuosina nii harmittanu ku viikonloppusin niin hiljasta, sil
      Hyrynsalmi
      43
      1770
    Aihe