Näin hienosti on muotoiltu ilmoitus, ettei esim, Bangkokin lennolla saa enää edes yhtä viinilasillista aterian kanssa ilmaiseksi. Vettä sentään kai saa (toistaiseksi) maksutta.
Surkeaa ja noloa Finnairilta!!
"Palvelukonseptin muutos"
26
879
Vastaukset
- harvavaihtaalentoyhtiötä
Lentoyhtiön täytyy tuottaa voittoa, ja tämäkin lisää sitä. Jo aikaisemmin on otettu käyttöön tapa maksaa mahdollisimman kitsaasti korvauksia myöhästyneillä lennoilla matkustaneille.
- Ansaintalogiikka
Jos sulla on varaa lentää taikkulaan on sulla varaa myös maksaa vähän viinistäsi.
- QR302
Mä valitsen lentoyhtiöt joiden lennoilla saa juomaa ja ruokaa vapaasti ilman että luottokorttia täytyy esitellä. Onneksi tälläisiäkin yhtiötä vielä löytyy ja lentävät Helsinkiin. Äänestäkää jaloillanne jos ei Finnairin palvelukonsepti toimi mielestänne.
- Servicelevel
Siis luottokorttia vingutetaan hieman enemmän niissä muissa lippuja ostaessa, missä sitä ei tarvitse lennolla vinguttaa.
- 7865
Finnair on halpalentoyhtiö palvelutasoltaan, hinnat vaan ovat vielä korkeat.
- kevyesti_liikkeellä
Olen siinä samaa mieltä, että tuollaiset hienot sanonnat aina kun joku juttu huononee, ovat berciistä. Mutta toisaalta, jos joku ei halua joitain juttuja lennolla, niin miksi siitä pitäisi maksaa. Maksetaan vaan sitä mitä tarvitaan ja halutaan. Tietysti se pitäisi näkyä peruslipun hinnassa.
- 10xreissua_vuodessa
Tuossa kiteytit mun ajatusmaailman, haluan maksaa vain siitä mitä tilaan. Matkan pituudesta riippuen ostan mitä haluan, pääsyn loungeen, isomman jalkatilan, laukun ruumaan, ruuat etukäteen, valitut istumapaikat jne. Onko koneessa ilmainen juomatarjoilu on mulle täysin merkityksetöntä. Jos tekee mieli viiniä ym. niin ostan sitä, lähimaksuluottokortti tekee hommasta hyvin helppoa.
- Laudepyyhe
Juntit jotka menee Bangkokiin joutavatkin maksamaan viinasta
- illaksi_vieraisiin
Mikä ero on Norwegianin ja Finnairin Bangkokon lennoilla? Norwegianilla joudut vetäisemään mutkan vaikkapa Arlandan kautta, mutta itse lento on myös tuntuvasti halvempi. Finnairilla maksat paljon ja saat hintaan nähden vähän, ja yhä vähenee. Norski ei myöskään kiistä korvausvelvollisuuttaan, mutta Finski heittäytyy aivan yhteistyökyvyttömäksi, jos korvauskäsittely on alkamassa...vaikkapa Air Helpiä apuna käyttäen.
- Ay141ay142
Se nyt on yks ja sama saako sen viinin ilmaiseksi vai ei, mutta se että ensin myydään juomia hitaasti ja hartaasti siitä kärrystä, pyydellään toimivaa korttipäätettä tai vaihokassaa, isossa koneessa puoli tuntia ei riitä. Odotetaan ja odotetaan että josko sitä ruokaa tuotaisiin nokan alle. Vihdoin ruokakärryt jyrää käytävää etupäähän ja ihmiset alkaa saada edes jotain syötävää.
Eihän se ruokalaan häviä ole, mutta monella on jo pitkä aika edellisestä ateriasta, niin on oikeasti nälkä.
Tämä uusi systeemi, palvelukonsepti, on kyllä niin epäonnistunut yritelmä lisätä firman tuottoa. Ei taatusti lisää maksavien asiakkaiden tyytyväisyyttä.
Muutama euro juomista ei sinänsä merkitse mitään, mutta periaatteesta en osta.
Jos olisi joku muu vaihtoehto suoraan lentoon, En ikinä käyttäisi Finnairia.- tyhmäkansakoululainen
kuulostat ja näytät sellaiselta jolla suurin ongelma on että kun et osaa kieliä niin pitää lentää Finnairilla junttikohteeseen nimeltä Bangkok
- oppikoululainen
tyhmäkansakoululainen kirjoitti:
kuulostat ja näytät sellaiselta jolla suurin ongelma on että kun et osaa kieliä niin pitää lentää Finnairilla junttikohteeseen nimeltä Bangkok
Onko Finnairin Bangkokin koneissa vielä suomenkielistä matkustamohenkilökuntaa?
Käytän nykyään Finnairia aika harvoin. Edelliseen 10 vuoteen varmaan kaksi kertaa. Viime vuonna Madridiin ja toissa syksynä Wieniin, molemmilla kerroilla matkustamossa taisi olla yksi (1) suomea osaava matkustamohenkilökuntaan kuuluva. Tuttava kävi viime vuonna Kiinassa Finnairilla ja sama juttu, arveli että olisikohan siellä yksi suomea osaava ollut matkustamossa.
Jos suomenkielistä matkustamohenkilökuntaa tarvitsee niin taitaa Norwegian olla varmempi valinta. - Sawadee
tyhmäkansakoululainen kirjoitti:
kuulostat ja näytät sellaiselta jolla suurin ongelma on että kun et osaa kieliä niin pitää lentää Finnairilla junttikohteeseen nimeltä Bangkok
Ja sinä älykääpiö olet niiiiin katkera kun sossusta saadut rahat ei riitä edes lähiöräkälään.
- HessuTa
Mitähän mieltä kuluttaja-asiamies on siitä,että Finnair vain ilmoittaa kymmenille tuhansille lipun ostaneille asiakkailleen vähän ennen lähtöä,että ruuan kanssa tarjottavat viinit ovatkin maksullisia vedoten palvelukonseptin muutokseen.
Tämä koskee pääosin pitkiä lentoja ajalla 1.11 - 1.3.2019 - EX-Finnair-plusjäsen
Miksi vastaavia "palvelukonseptimuutoksia" ei ole esim. Japanin, Kiinan, Korean tai USA n lennoilla? Rasismiako mm. kanta Suomalaisia kohtaan? Nimim." Pitäkää tunkkinne"
- nytkylläharmittaa
Kyllä se iso ja paha finski osaa sitten taas olla ilkeä kun ei anna juoppojen vyölaukkuturistien vetää kaksin käsin VIINAA!
- junttienBKK
bangkokin junttilennolla on juuri ne joiden juomista pitää rajoittaa. katso itseäsi. Pari viikkoa vesilinjalla saisi naaman punotuksekin loppumaan
- JunttienBKKlle
junttienBKK kirjoitti:
bangkokin junttilennolla on juuri ne joiden juomista pitää rajoittaa. katso itseäsi. Pari viikkoa vesilinjalla saisi naaman punotuksekin loppumaan
Taidat puhua kokemuksesta?
- Anonyymi
Sinänsä Finnairilla toki on oikeus muuttaa ne viinit maksulliseksi.
Tosin: Tuon muutoksen ei pitäisi koskea jo varattuja ja maksettuja lippuja.
Muutos voi koskea varattuja, mutta vielä maksamattomia lippuja, mutta tällöin vain sillä ehdolla, että asiakkaalla on oikeus maksutta peruuttaa (vielä maksamaton) varaus, jos viinien maksulliseksi muuttaminen ei asiakasta miellytä.
Eikös maksamalla synny molempia osapuolia sitova sopimus, jossa ei sitten sopimusehtoja / hintoja enää jälkikäteen muuteta.
Jos lennoilla on ollut alkoholijuomien aiheuttamia häiriköintitapauksia, niin en ihmettele Finnairin halua muuttaa alkoholijuomat maksulliseksi. Se maksu kun hieman hillitsee käyttömääriä, ja siten myös vähentää alkoholijuomien aiheuttamia häiriköintitapauksia.
- Juntithei
Saatteko juntit siellä junttiPhuketissa tai superJunttiPattayalla myös ilmaista viinaa? Entäs oman pitäjänne Matkahuollon baarissa? Aina vaan ilmaista viinaa tulee eikö niin?
- Mullaisoinvehje
Käykää luuserit jossain muuallakin kun jossain Thaimaassa
- Mustaaryssääikävämunon
Alkoholia ei riitä tarjoiltavaksi matkustajalle kun henkilökunta, mukaanlukien lentäjät näyttävät olevan hyvin persosa alkoholille.
Koko henkilökunta pitäisi puhalluttaa ennen ja jälkeen lennon.- IskäTyömatkallaPattaya
vuoden viimeinen paskaläppä. keksitkö itse vai isi Pattayalta työmatkalta laittoi wotsappia?
- Tuomiopäivä22
"HUOM: Testaamme palvelukonseptin muutosta Phuketin, Krabin, Bangkokin, Goan, Ho Chi Minh Cityn, Havannan, Puerto Platan ja Puerto Vallartan lennoillamme 1.11.2018 – 31.3.2019. Kokeilun aikana näiden lentojen economyluokassa ei tarjoilla ilmaisia alkoholijuomia. Ateriat ja alkoholittomat juomat ovat maksuttomia."
Jaa että näin sikaosastossakin. Viimeksi olen lentänyt Finskin ns. business-luokassa. Henkilökuntaa oli niin vähän ettei sieltäkään mitään ilmaista viinaa saanut!!
Toivottavasti kiinalaiset lentoyhtiöt tulevat pian ja lopettavat koko pelleyhtiön toiminnan.- Position.1
Viinahan se tärkeintä olikin matkaamisessa.
- Tuomiopäivä22
Position.1 kirjoitti:
Viinahan se tärkeintä olikin matkaamisessa.
Meille ongelmaisille on. Viina hallitsee kaikkea mitä teemme.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585544KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1963578Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182398Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222375Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91188- 1021048
Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT621037Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu181012- 83998
Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79965