Pelipäätös = rahat hävitty sillä sekunnilla

Addiktoituvapersoona

Onnistuin olemaan viikon irti pelikoneilta (tiedän typerää pelata niitä, niihin ei jää koukkuun, niistä ei voi voittaa jne). Satuin kävelemään pelaamon ohi ja tuli se kuuluisa hetken mielijohde käydä laittamassa lappu kenoa sisään (koska eihän sitä koskaan tiedä), oikeasti tietää, mutta ei halua tietää.

No, pistin kenon sisään ja taskussani sattui olemaan kolikoita. Miten kävi? Ensin pelasin viiden euroa setelin, sitten kolikot ja sitten lompakossa olevan viisikymppisen. Sitä on kuin noiduttu, ei pysty lopettamaan, vaikka mielessä on ajatus lopeta, mitä mä teen? Viisikymppisestä kun on jäljellä parikymppiä sitä ajattelee, että sama kai se on hävitä loputkin. Jonkinlainen järjellinen ajattelu palaa hypnoosin loputtua.

Mutta tajusin tänään myös yhden asian, hetkeä ennen pelaamoon päätymistä, näin erään henkilön, josta minulla on todella negatiivisia muistoja. Eli siinä se kuuluisa stimulantti hakeutua pelaamoon ja tyhjentää mieli lompakko.

Nyt sitten taas reilu viikko ilman rahaa, jos tyhjiä pulloja ja pikkukolikoita ei lasketa. Olisi kyllä mukava vapautua tästä paskimmasta mahdollisesta riippuvuudesta, joka on hallinnut ja tuhonnut elämää yli 10 vuotta.

6

290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huhuhu

      Negatiiviset ihmiset ympärillä, tai tiedostaa huomenna olevan huono päivä. Tekee helposti mieli pelata rahapelejä, että pääsee edes hetkeksi pois todellisuudesta, pelien petolliseen maailmaan. Kun kaikki rahat on hävitty iskee masennus ja reaktiona ei olisi taaskaan pitänyt pelata.

      Pelaamoossa kun olen joskus käynyt. Ensimmäiset eurot kun on hävinny, ajattelee, että ei voi lähteä sieltä pois ennen kun on saanut edes sen alkupanoksensa takas. Eihän siinä ikinä niin käy kaikki rahat menee. Pään sisällä jotenki vain sumenee ja ei vain pääse pelikoneen luota pois, tilt. Pelaamoon on ihan turha mennä kun tietää mitä tulevan pitää-HÄVIÖ.

    • Stupido

      Voi miten tuttua. Sitä on kuin riivattu kiinni siinä masiinassa ja jos voittoja tulee niin nekin pitää vaan pelata että saa siinä omassa maanisessa kuplassa olla ajattelematta muuta. Ja se masennus ja morkkis ja vitutus sen rahan menon lisäksi on se hinta mikä maksetaan. Ja eiku taas...

    • Röhön

      Eikö olisi järkevämpi tuhlata ne rahat vaikka viinaan? Baarissa istumalla sä harvemmin kuitenkaan nelinumeroista summaa yhdessä illassa kulutat.

    • SelväMuttaRahaton

      Tosi on. Muutamassa tunnissa hävityillä rahoilla saisi vaikka kunnon viinipullon vuoden jokaiselle viikolle tai vaikka useammankin.

    • jeesusauttakoon

      Mulla alkoi pelaamattomuus lisääntyä juuri miettimällä niitä syitä jotka siihen ajaa. Isoin syy ongelmaan oli juurikin ihmiset. Siis ne ihmiset joiden pitäis olla täällä seurana ja apuna. Laitoin kaikki välit poikki. Se toi pientä toivoa, sitten olikin syyllisyys eristäytymisestä. Nyt ollaan pisteessä että kurjuus ajaa pelaamaan. Mikä sekin vähentynyt. Ja nimellistä kurjuutta. Joku ihmeellinen ajatusvirhe joka pistää sen tekemään. Sekin alkaa olemaan jo ylitetty. Itsellä vielä ongelma siinä että en arvosta mitään rahalla saatavaa onnea. Toki ruoka on kivaa, ilmankin kyllä vähän aikaa nähtävästi pärjää, toisaalta jos ei ole pakko niin olla niin kuivukoon kasinot mun puolestasi.

    • irtilopullisesti

      Moniongelmaisena syömishäiriöstä pääsin eroon - ei tulisi enää mieleenkään oksentaa tai nälkiinnyttää itseä vapaaehtoisesti (ellei peleistä aiheutuvasta rahapulasta johtuvaa nälkää lasketa), vuosien tissuttelusta ja jokailtaisesta ruokajuomaviinistä pääsin eroon vaikka ei mitenkään ollut tavoite, tuli vaan pitkiä taukoja ja nyt viini ei enää edes maistu erityisen hyvältä . juon toki jos tarjolla mutta itselleni en osta kuten en muitakaan alkoholijuomia. Vuosikymmenen huonosta parisuhteesta pääsin eroon - pari vuotta oli vaikeaa mutta takaisin en tahtoisi.

      Pitäisi saada riittävän pitkä tauko pelaamiseenkin, jospa sen jälkeen pelaaminenkin tuntuisin vastenmieliseltä. Täytyy varmaan muuttaa ulkomaille tai korpeen, kun aina viimeistään parin viikon päästä kosahtaa kaupan pelikoneelle. Ja kun alkuun pääsee, tuhoa tulee nopeasti ja paljon. Netissä pelit ovat kiinni, joten ongelmallinen alue on tuon ulko-oven takana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      233
      3449
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      62
      3042
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      64
      2641
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      34
      2547
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      80
      2081
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      85
      1909
    7. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      19
      1865
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1832
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      91
      1702
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      69
      1053
    Aihe