Oletteko seuraneet sotekuluja? Puolangalla kulut (Puolangan itse tilastokeskukselle ilmoittaman mukaan) noin 6100€/kuntalainen. Suomussalmella vastaava luku noin 4500€/kuntalainen. Määrä on siis suhteutettu asukaslukuun. Miten ihmeessä näillä luvuilla Attendo voi olla edullisin ja paras toimija? Yhden vakavan sairaustapauksen, elinsiirron, leikkauksen, syövän tms. kustannukset saattavat olla yli puoli miljoonaa, jonka kunta nyt maksaa itse. Kuntayhtymässä kaikki kulut jaetaan yhtymän jäsenten kesken. Puolangalla väki vanhenee ja tulee enemmän sairauksia, joiden kustannuksista vastaa kunta yksin jatkossakin. Ja miten on varauduttu mahdollisesti tulevaan maakunta-ja soteuudistukseen? Mitään tietoa kunnalta ei ole meille kuntalaisille tullut? Kunnan viestintäpolitiikka ja päätökset ovat nätistikin sanottuna salailevaa suhmurointia.
terveyspalvelut Puolangalla Suomen kalleimpia.
KOHTAEXpuolankalainen
11652
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Eipä näitä lukuja kunta ilmoittele missään. Ja ihan syystä!
Puolangalla Suomen kalleimmat sotemenot!
Näitä syöpätapauksiakin on paljon...
Kuntayhtymässä tapahtuu se legendaarinen "karhun ja ketun riihenpuinti". Nykyinen tilanne se vasta "kettua ketuttaa".
Eipä tämä paljon tavallista kuntalaista kiinnosta eikä hetkauta. Kunta sen terveysmenon maksaa enkä minä.
Tyhmääkin tyhmenpi kommentti!
On vieläkin isompi summa kun tuo ilmoitettu. Kuntalaisethan senkin lystin maksaa, valtion osuus on ehkä puolet. Olisi tullut PALJON PALJON PALJON halvemmaksi olla mukana Kainuun sotessa vaikka heilläkin kulut ylittyy. Jatkossa jäädään sitten kokonaan pois Kainuun soten kaikista toiminnoista. Tyhmyyksien tyhmyys! Veronmaksajana en jää tätä tyhmyyttä katsomaan ja varsinkaan maksamaan. Muutamme perheen kanssa Kajaaniin!
Minäpä ajjoa kurraotaan ouluu yksityiselle...
sinä kurrautat, mutta ei taia monella muulla olla varraa kurrauttaa Ouluun, ei etes kajjaaniin
Käyn Oulussa terveystalolla hoidossa miltei viikottain, eikä maksa paljoa etes. Kävisit sinäkin vai oletko pienituloinen puolankalainen?
Köyhät kyykkyyn lälläläää
Rahamiehiä puolanka täynnä, tunnen yhen laulajan, ajaa mersulla ja rahapussi pullollaan.