Miksi suomessakin syntyneet tytöt silvotaan?

miksi.pitää.silpoa

23

320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ja mitäs ne sinne kotimaahansa, mistä ovat mukamas pää kolmantena jalkana paenneet anomaan turvapaikkaa täällä. Se minulla menee yli ymmärryksen.

      • Per-kel

        Nojaa...onhan täällä ruotsissakin meitä suomalaisia venepakolaisia :D


      • Per-kel kirjoitti:

        Nojaa...onhan täällä ruotsissakin meitä suomalaisia venepakolaisia :D

        Ai jaa. Minulla kyllä on turvapaikka hakematta vieläkin.


      • Per-kel kirjoitti:

        Nojaa...onhan täällä ruotsissakin meitä suomalaisia venepakolaisia :D

        Piti vielä kysymän, että mitäs piruuksia sinä, Per-kel, siellä Suomessa oikein teit, että sinun piti henkeäsi kaupalla hypätä veneeseen ja paeta Ruotsiin.
        Minä tulin ihan tämän Pohjoismaisen sopimuksen pohjalla. Mutta kuuluukos Afrikka Pohjoismaihin ja mistä lähtien se on kuulunut?


      • e.lä.mä
        Tellukka kirjoitti:

        Piti vielä kysymän, että mitäs piruuksia sinä, Per-kel, siellä Suomessa oikein teit, että sinun piti henkeäsi kaupalla hypätä veneeseen ja paeta Ruotsiin.
        Minä tulin ihan tämän Pohjoismaisen sopimuksen pohjalla. Mutta kuuluukos Afrikka Pohjoismaihin ja mistä lähtien se on kuulunut?

        Pakolaisia on monenlaisia. Työnvälityksen kautta muutin.


      • e.lä.mä kirjoitti:

        Pakolaisia on monenlaisia. Työnvälityksen kautta muutin.

        Ethän sinä sitten mikään pakolainen ole, vaan työperäinen maahanmutaja.


      • Per-kel
        Tellukka kirjoitti:

        Piti vielä kysymän, että mitäs piruuksia sinä, Per-kel, siellä Suomessa oikein teit, että sinun piti henkeäsi kaupalla hypätä veneeseen ja paeta Ruotsiin.
        Minä tulin ihan tämän Pohjoismaisen sopimuksen pohjalla. Mutta kuuluukos Afrikka Pohjoismaihin ja mistä lähtien se on kuulunut?

        Yks "sillastryypari" Blekingestä haukkui minua "finsk båtflyktingiks", että silleen.- Eikä ole ollut tarvis Sveamamman sossuluukulla käydä, 40v maksanut veroni Ruottiin ja nykyään eläkkeellä :D


    • lasten.isänä.kammoan

      Kai ne silpomisperinteen tarpeellisuuden kehujat liene vanhoja miehiä tai ikääntyneitä naisia. Jokatapauksessa luonnonvastainen perinne.

    • tuleemaksamaan

      Suomessa tehdään niille korjausleikkauksia. Silvottujen naisten synnytykset on vaarallisia ja vaatii paljon Suomen terveydenhoidolta.

      • muslimit.eniten

        Tällä tai viime viikolla mediassa oli tietoja näistä naisten korjausleikkauksista., jotka johtuvat naisten silpomisista.
        Myös koptit vaikka ovat kristittyjä, vaikkapa egyptissä, ympärileikkaavat tyttölapset, eli silpovat tyttölapsia.


    • inhottavaa

      Mitä ihmettä se meille kuuluu , leikelkööt vehkeensä miten tahansa. Ei mitään korjauksia
      tarvitse täällä suomessa tehdä. Nyt Saarikko keskity tärkeimpiin asioihin. Ei ääntä keskustalle.

    • Viatonsivullinen

      Naisten itse se pitää lopettaa, ihminen on syntyessään juuri sellainen kun sen kuuluukin olla.
      Samat sävelet niille jotka teettävät sukupuolenvaihdosleikkauksia.
      Minä en halua kuitenkaan määräillä mitä kukakin itselleen teettää, hoitelen vain omat ongelmani
      siltäosin kun pystyn. Ei kenenkään elämä ole ruusuillatanssimista.🧐

      • kotiinsavaan

        Muutenkin selväksi ettei Suomeen oteta, Somalia on jo pääosin turvallinen. Sinne vaaan kaikki täällä jo olevatkin kotiinsa, kun kerran on turvallista lomaillakkin.


    • tarkastukseenvaan

      Niille perheille on tehtävä heti Suomeen tultaessa selväksi, että se on maasta karkoitus koko sakille jos silpomistapaus tulee ilmi tai sitä edes suunnitellaan. Ei mitään löysäilyä tämän julman toiminnan kohdalla!

      • On se tosierikoista kun poppoo asuu täällä turvapaikanhakijoina ja lähettää tyttären turvattomaan kotimaahansa pahoinpideltäväksi. Tuntuu että Suomenkin päättäjät on päästään seonneet, samoin lääkärit jotka korjaavat silvottujen värkkejä ja silpovat muka virallisesti ja turvallisesti tyttöjen värkkejä suomessakin. Kaikki roskahommat valuu muualta tänne Suomeen ja tekee tänne pesän. Huhhuh, ei tunnu tutulta meininki.🧐


    • Lukekaa teos VADELMAVEVEPAKOKOLAINEN, on jo ajat sitten kirjoitettu mutta jos nauraa haluatte niin. lukekaa.

      Siinä suomalainen mies haluaa olla ehdottomasti ruotsalainen. Matkustaa ja käyttää yhtä tyhjäksi havaitsemaansa ruotasalaista kotia hyväkseen.

      OIi huvattoman hauska kunnes ymnärsi asian ooikean laidan.

      Humoristinen hyvin kirjoitettu kirja runsaalla mielikuvituksella höystettynä. Hyvä.

      • brutaalia.silti

        Vadelmavenepakolais-romaanin kirjoitti Miika Nousiainen. Hän on myös hyvin esiintymiskykyinen. Jossakin Teevee ohjelmassa hän esiintyi vuosia.
        https://www.adlibris.com/fi/kirja/vadelmavenepakolainen-9789511246817

        Ruotsisa on mininkertainen määrä mm. somaliasta ja muualta Lähi-Idän alueelta tulleita turvapaikanhakijoita. Tuo tyttöjen ympärileikkausperinne on sekin samasa suhteesa lukumäärään nähden kuin suomessa. Ruotsissakaan tehdään yhtälailla tyttöjen ja naisten "korjausleikkauksia".
        Naispuolisten ihmisten ympärileikkaamisohjeet eivät tule Koraanista ehdottomina. Vain suosituksena.


    • Hallaahon.äänestäjä44

      141 päivää vaaleihin
      Kokoomuksen Orpo mainostaa takapajuloita Turussa
      ja MAKSATTAA SOSSUHUOLLOLLA MATUJEN MATKAT SILPOMISPAIKOILLE ULKOMAILLA
      eli suomalaiset veronmaksajat maksavat silpomisen ja matkat silpomisleireille
      köyhissä maissa kyläpäällikkö silpoo pullonlasinpalasella

      Orpo mainistaa takapajuloiden oppia
      tisy = Turun ISlamilainen Yhdyskunta https://www.facebook.com/tisy.fi/photos/a.245680815452223.62201.142232489130390/1023786577641639/?type=3&theater https://www.facebook.com/tisy.fi/posts/1023786724308291 Petteri Orpo hänen vieraillessaan Turussa 12.8.2015. Vierailussa ministeri tutustui TISY:n ja NMF:n toimintaan.

      feikki-lehti Hesari levittää puolihullujen sanomaa (en tilaa)
      https://www.suomenuutiset.fi/helsingin-sanomien-nyt-liite-peraankuuluttaa-hyvaa-keskustelukulttuuria-toimii-itse-raivopaisten-mielenterveystapausten-megafonina/

    • outoaon

      Miksi suivakit ei marssi tätä tyttöjen silppoamista vastaan???? Järjetöntä mennään sinne silppoamaan mistä lähdetty hakeen turvapaikkaa. Ei näissä touhuissa ole enään järjen hitustakaan mukana.

    • heheiihulinaa

      Kyllä on suomalaiset niiin rasisteja. Ei kunnioiteta maahanmuuttajien tapoja eikä kulttuuria. Afrikassa naisilta poistetut klitorikset säilötään ja lähetetään Keskutapuolueen lestadius siiven kesäjuhliin lihasopan jatkeeksi halua tuomaan ja täten saadaan suomeen parempia veronmaksajia.
      Ei kannattaisi alkaa rasistiksi jos ei mistään mitään tiedä!
      Arvostakaa muita kulttuureita niinkuin arvostatte omaanne.

      • Hallaahon.äänestäjä44

        SUOMESSA EI OLE JUURI KEKSITTY USKONTOJA
        lestadiuksen oppikin on ulkomailla keksityn kristinuskon sovellutus

        MEIDÄT pakotetaan täällä kunniottamaan lain voimalla ulkomaisten takapajuloiden keksimiä jumalaoppeja - kun suomalaisia ei juuri ole - vakavalla naamalla vielä lakiin kirjoittaen ettei (yleensä ulkomailla keksittyjä opinkappaleita) saa pilkata

        vaikka ne ovat ristiriidassa jos minkä kanssa tieteen, tasa-arvon ...

        Kommunistisia pyhiä kirjoituksia lenin-stalin-mao ei saa pilkata eikä muslmistisia koraaneja eikä raamattua eikä egyptiläisten tai afrikkalaisten kultteja eikä voodoota eikä

        Sen sijaan näissä takapajuloissa voidaan ilman rangaistusta loukata vaikka mitä ja kukaan ei puutu mihinkään vaikka lätty lätisee kansainvälisestä laista

        keskustelua
        https://keskustelu.suomi24.fi/t/15462786/tampere-yllatykseton-syyskokous#comment-95588623

        jori vapaa-ajattelija (matemaatikko tampereelta) vastaa aiheeseen MIKSEI VAPAA-AJATTELUA VOI VAATIA USKONNOKSI JA SITÄ EI SILLOIN SAA PILKATA TAI MOOTTORIPYÖRÄKERHOA HERRAN ENKELIT

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/15462786/tampere-yllatykseton-syyskokous#comment-95588856

        Karhun kansa sen sijaan hyväksyttiin, kun se ensin oli hylätty, ja sen jälkeen se oli varsin mielivaltaisesti napannut jonkun runon "uskontunnustukseksi". Valitettavasti keskustelu näissä jää aina siihen, mikä on uskonto. Juuri koskaan ei edetä kysymään mitä etuoikeuksia siitä tulisi seurata, jos mitään.


    • EikaitVoikkaan

      Kylä tidän pitää hyväksyä poikkeavat elämäntavat keskuudessamme . Onha ilo saada väriläiskiä katukuvaan myös tyttärensä tulevat todelliseen tarpeeseen yhteiskunnassa .

    • Ihan.0ikein

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      177
      3423
    2. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      66
      2576
    3. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      27
      2487
    4. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      65
      2129
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      199
      2025
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      41
      1670
    7. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      345
      1534
    8. Kadonnut Kajaanissa

      Yllättävän hyvät kuvat poliisilla, luulisi löytyvän niiden perusteella?
      Kajaani
      26
      1371
    9. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      85
      1352
    10. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      197
      1347
    Aihe