Kyllä eläkeläiset ovat tyhmiä! Valtaosa heistä valittaa eläkeläisten kaltoinkohtelua hallituksen ja eduskunnan taholta. Näitä eläkeläisiä on satoja tuhansia ja he tyhmyyksissään hajauttavat äänensä niille puolueille jotka heitä sortavat. Jos heillä olisi munaa äänestää yhtä eläkeläisten asioita aidosti ajavaa puoluetta, se olisi eduskunnan suurin puolue ja samalla pääministeripuolue!
Mutta ei, kun koko suku on äänestänyt demaria ja kepua niin sinne vaan ääniä vaikka ne kuinka kurittavat. Ei jaksa ymmärtää!
Mutta ei, kun koko suku on äänestänyt demaria ja kepua niin sinne vaan ääniä vaikka ne kuinka kurittavat. Ei jaksa ymmärtää!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Eläkeikää nostetaan niin jotta 80-vuotiaskin joutuu olemaan aina 24/7 töissä, muuten työeläke vähenee :D Näin työllisyyttä parannetaan.
Huawei oli palkannut jotain 2kpl yliopiston opiskelijaa tehdashommeleihin, olivat innoissaan siitä, kasaamaan jotain laitteita tehtaalle :D
Ei yksikään puolue Suomessa pidä oikeasti eläkeläisten puolta, jos jokin pieni puolue lupaa pitää niin se on kuin huuto myrskytuuleen, eikä tarvitse edes pitääkään, eläkeläisten lakko ei ketään hetkauta.
Ei kai ne mitään lakkoilekaan, ne ovat tehneet sitä jo aikoinaan jotta meillä olisi kattava sosiaaliturva.
Suomessa on useita eläkeläispuolueita ja mikäli jotakin niistä äänestäisi 300000 eläkeläistä, niin olishan se melkoinen vallansiirto.
Suomessa on vain yksi eläkeläisten asiaa varauksetta ajava puolue ja se on SDP. Voitte tarkistaa asian viimeisimmistä kannatuslukemista. Seuraavissa vaaleissa eläkeläisillä on valta käsissään.
Hheeaaah. SDP on aina ollut eläkeläisten pahin vihollinen nro 1.
Se on totta että demareiden jäsenet ovat pitkälti eläkeläisiä, mutta jo Lörppö-Lipposen ajoista asti puolue on ollut eläkeläisvastainen oikeistoryhmittymä. Puolueen jäsenet ovat vaurastuneet, vaihtaneet Ladan Citroeniin ja keskittyneet vain oman hyvän keräämiseen.
Hahaa, minä eläkeläisenä olen vaihtanut sitikan jo ajat sitten mersuun,320 riisseli kivasti hörpöttää. Kolmatta tonnia pitkälti eläke ja pienet kulut.
Höh, tuollainen eläke hän ei riitä edes mesen ylläpitokuluihin, ajoihin ja arvon alenemiseen...
Mese on mustalaisten ja ravi ukkojen pötpötin
Eläkeläiset eivät koskaan pääse orjan asemasta sillä siitä pitää huolen SDP. Kun uskonsa sosialistiseen maailmanvalloitukseen menettänyt Kimmo Kiljunen esitti taitetun indeksin muuttamista, niin mikä taho ensimmäisenä nousi vastustamaan moista pyhäinhäväiststä? Se oli SDP, joka kädet syvällä toisten taskuissa edellisellä vaalikaudella Kataisen-Stubbin vasemmistohallituksessa kykeni Kokoomuksen suosiollisella avulla lisäämään vain työttömyyttä, valtion velkaa ja veroja. Lipposen hallitus oli jo aikoja sitten poistanut taitetulla indeksillä eläkeläisten mahdollisuuden ihmisarvoiseen elämään jos sattuu elonpäiviä riittämään yli 70 vuoden. Nimittäin joka vuosi jäät elinkustannusten nousun jalkoihin saamatta mitään kompensaatiota. Taitettu indeksi on varma tapa pikku hiljaa murentaa eläkeläisten ostovoima ja sehän Sdp:lle sopii mainiosti. Nimittäin silloin jää Sak:n ay-politrukeille enemmän jaettavaa. Tämän tietäen eläkeläiset äänestävät sosialisteja kuten ennenkin ja näin varmistavat varman vaipumisen eläkeköyhyyteen.