F1-AUTOHUOLTO Kaarinassa - KARTTAKAA! Langettava päätös kuluttajariitalautakunnalta!

F1-AUTOHUOLTO--KARTTAKAA

Tässä yksi karvas huoltamokokemus. Etsin huoltoja välittävän AutoJerryn kautta huoltamoa ja lopulta korjaamoksi valikoitui F1-AUTOHUOLTO Hallimestarinkadulla Kaarinassa.

Kaikki oli hyvin siihen asti kun auto piti noutaa ja huolto samalla maksaa. Ilmeni nimittäin, että korjaamo olikin lisännyt tarjouksessa mainitsemattomia varaosia ja niiden vaihtotöitä laskuun, jonka loppusumma pomppasi sovitusta noin 270 eurosta yli 410 euroon. Mikään osista, jotka F1-AUTOHUOLTO vaihtotöineen jälkeenpäin lisäsi laskuun, ei ollut vaihdon tarpeessa eikä niiden vaihtamisesta oltu sovittu.

Jo lainkin mukaan vaihdetut varaosat on palautettava asiakkaalle. F1-AUTOHUOLTO ei niitä kuitenkaan palauttanut pyydettäessäkään eikä tuonut edes nähtäviksi. Minuun ei myöskään otettu yhteyttä korjauksen aikana, vaan yllättävä hinnannousu kerrottiin minulle ikäänkuin ilmoitusluonteisena asiana vasta autonhakutilanteessa tyyliin ”Ellet maksa, et saa autoakaan.” Minkäs teit. Tarvitsin autoa joten lasku oli maksettava.

Korjaamoporukan käytös jurppi sen verran, etten jättänyt asiaa siihen vaan vein asian kuluttajariitalautakunnan ratkaistavaksi. Lakitupatermistöä käyttääkseni F1-AUTOHUOLTO HÄVISI KULUTTAJARIITALAUTAKUNNASSA jutun ja velvoitettiin palauttamaan minulle 95 euroa, jotta lasku olisi edes suunnilleen tarjouksen mukainen. Takkiin siis tuli joka tapauksessa.

Oma sivujuonteensa tässä on, että kirjallisessa vastineessaan kuluttajariitalautakuntaan F1-AUTOHUOLLON porukka syytteli minua rasismista ilmeisesti vain koska vein asian sinne ratkaistavaksi.

Rahojen palauttamisessa venkoiltiin viimeiseen asti. Rahoja ei oltu halukkaita palauttamaan tilisiirtona ensinkään, vaan puhelimessa kerrottiin, että saisin viisikymppiä käteisenä jos menisin summan korjaamolta hakemaan. Just joo. Vasta kun juttu oli jo hyvää vauhtia menossa käräjille, löytyikin halukkuutta rahojen palauttamiseen. Lopulta ne tulivat jonkun yksityishenkilön tililtä. Korjaamon nimissä niitä ei maksettu.

Reilu vuosi tässä meni painiessa, joten niin sanotusti palkoille ei päässyt. Moni ei lähtene tähän rumbaan ja voi hyvinkin olla, että juuri sen varaan F1-AUTOHUOLTO laskee.

VAROITUS! Jos teille tulee AutoJerryn kautta tai muuta tietä tarjous F1-AUTOHUOLTO-nimiseltä pajalta, älkää vastatko siihen! Tarjoukseen ei kokemukseni valossa sitouduta millään tavalla vaan hintaa nostetaan ja rahaa peritään huomattavasti enemmän kuin tarjouksessa on alunperin ilmoitettu ja suhtautuminen ilmiselvistä rikkeistä tehtyihin valituksiin on ylimielistä ja röyhkeää. Kun esimerkiksi kuluttajariitalautakunnan päätöksen tultua jo tietoon otin puhelimitse yhteyttä hoitaakseni asiaa eteenpäin, sain liioittelematta ensin kuulla huutoa ja lopuksi tuli luuria korvaan.

Minun tapauksessani siis F1-AUTOHUOLTO esitti ensin edullisen tarjouksen mutta autonhakutilanteessa eteen lyötiinkin täysin yllättäen lasku, jota oli tietämättäni paisutettu sovittua suuremmaksi kyseenalaisin perustein ja joka oli maksettava heti siinä paikasssa tai autoa ei saisi käyttöön. Korotus oli niin suuri, että tässä kirkkaasti ylitettiin lain sallima ja moottoriajoneuvojen korjausehdoissa määritelty raja. En tiedä onko tämä heidän yleinen toimintatapansa mutta tottuneesti tuo kaikki ainakin kävi.

Jos epäilet, että olet joutunut F1-AUTOHUOLLON tai jonkin muun autokorjaamon perusteetta rahastamaksi tai muuten huijaamaksi, voit tarkistella asioita täältä:

https://www.kkv.fi/Tietoa-ja-ohjeita/Ostaminen-myyminen-ja-sopimukset/sopimukset/vakiosopimusehdot/moottoriajoneuvojen-korjausehdot-1.1.2007/


Nuo ehdot sitovat kaikkia autokorjaamoita, halusivatpa nämä sitä tai eivät.

F1-AUTOHUOLTO toimii osoitteessa Hallimestarinkatu 3, Kaarina. Kiertäkää se kaukaa!

2

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Robotti_Turakainen

      En ny vaan ymmärtänyt yhtää mittää.

      • autoremppa

        Siis mitä et ymmärtänyt? Minusta aloitus oli hyvä ja asiallinen. Osaan varoa kyseistä korjaamoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      96
      3850
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      71
      3165
    3. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      63
      2929
    4. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      27
      2871
    5. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      62
      2722
    6. Panisitpa mua

      Olis ihana saada sua
      Ikävä
      39
      2652
    7. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      19
      2360
    8. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      68
      2229
    9. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      31
      2127
    10. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      28
      1991
    Aihe