Lapset ja kaksisuuntainen

Minäää

Hei minulla todettiin kaksisuuntainen kun toinen lapsista oli 4kk.Mietin vaan onko oikea diagnoosi mulla kun ei ole mitään masennuskausia ollenkaan. Tai oli varmaan raskausaikana ja jälkeen. Mutta luulin sitä ihan vaan raskauden aikaiseksi masennukseksi. Mulla on lisäksi ihan kauhea nukkumattomuus jos en syö lääkkeitä. Ensimmäinen lapsi oli koliikkilapsi ja se oli aika rankkaa aikaa. Mulla meni oikeestaan unirytmi täysin sekaisin jo ensimmäisestä lapsesta. Voiko raskausaika laukaista kaksisuuntaisen? Jotenkin olen paennut myös todellisuutta kauheaan tekemiseen. Ei oo tarvinnut ajatella turhia. Olen nyt ollut tasapainossa kaksi vuotta ja aikamoista vuoristorataa tää aikaisemmin on ollut. Kaikki lähti lapasesta kun tulin raskaaksi. Olen miettinyt myös että voiko kaikki hormonit vaikuttaa laukaisevana tekijänä.

5

334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lääkeherkkä

      Hei!

      Missä vaiheessa sait diagnoosin ja miksi? Olitko liian toimelias? Syötkö lääkkeitä? Jos, niin mitä?

      Lapsen saaminen on iso asia ja siihen liittyvä elämäntilanne voi laukaista kaksisuuntaisen. Itselläni on kaksisuuntaisen diagnoosi ja taipumus lähinnä hypomaniaan. Masentunut olen ollut ehkä vain kerran tai kaksi. Minulla sairaus puhkesi hometalosta johtuvan stressin vuoksi.

    • Minäää

      Vuosi taisi olla 2011 tai 2014 kun sain diagnoosin. Nukkumattomuuden vuoksi jouduin sairaala hoitoon. Ja mulla alkoi kaikki oireilu kun tulin raskaaksi. Luulin näitä oireita vain raskausoireiksi. Mulla on siis kaksi lasta. Ja toisen lapsen kohdalla mulla puhkesi tämä kaksisuuntainen. Synnärillä synnytysten jälkeen en nukkunut molempien kohdalla ollenkaa. Ei vaan uni tullut vaikka kuinka väsytti. Sain siellä lääkettä kin nukuin ehkä pari tuntia. Tää on vaan niin paskaa kun ei nuku kunnolla. Ei lasten takia voi ottaa suurta annosta mitään ketipinoria koska ei herää yöllä jos ne tarvii jotain. Syön siis ketipinoria litoa ja abilyfeitä. Voin tällä hetkellä ihan jees ja jaksan käydä töissä. Pelkään vaan uusia sairaala reissuja kun yleensä kaikki kaatuu kotona. Olen ollut aina tosi toimelias ja en mikään sohvalla makaaja. On tää vaan niin paskaa vaikka elämä on nyt näyttänyt myös hyvät puolensa. Kolme kertaa olen ollut sairaalassa juuri kun en nuku siitä seuraa ärtyneisyys ym. Oikeestaan mun suurin ongelma on tämä huono uni. On lievää mielialojen vaihtelua mutta ei suurta.

    • Lääkeherkkä

      Nukkuminen on kaksisuuntaisessa kaiken A ja O. Todella kurja jos et saa unta. Toisaalta unettomuus on merkki ylikierroksista joka kuuluu sairauteesi. Siitä kannattaa olla yhteydessä hoitavaan tahoon. Voi olla, että sinulla on hypomaniaa, eikä tämän hetkinen lääkityksesi tehoa tarpeeksi. Itselleni Ketipinor ei sopinut koska väsytti vielä seuraavakin päivänä. Nykyään nukun hyvin Olanzapin-nimisen lääkkeen kanssa, joka tasaa myös mielialaa.

      Mutta ole ehdottomasti nyt yhteydessä lääkäriisi, ettei sairaalajaksoa tule!

    • Voilaukaista

      Raskaus tai raskauden jälkeinen aika laukaisee usein kaksisuuntaisilla sairausjakson.
      Ja synnytys/raskaus voi laukaista kaksisuuntaisen mielialahäiriön geneettisesti alttiilla henkilöillä. Raskauden jälkeisissä masennustiloissa (etenkin vaikea-asteisissa) on kohonnut riski sairastua myöhemmin maniaan.
      Masennusjaksojen esiintyminen ei ole edellytys diagnoosille vaikka suurimmalla osalla esiintyykin manian lisäksi masennusta. Voi myös olla että sairaus alkaa manialla ja ensimmäinen masennusjakso tulee paljon myöhemmin.

    • Lääkäri1

      Väärä diagnoosi, vaadi sen muuttamista. Käy lapsuusajan tunnelukot läpi psykoterapeutin kanssa.

      Tsemppiä! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      269
      10051
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      215
      5775
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      169
      5306
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      78
      4939
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      9
      3208
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      2
      2589
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2489
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2309
    9. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      364
      2092
    10. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      24
      1935
    Aihe