Kolmoishermokipu kokemuksia

kunkivuistaeipääseeroon

Miten kolmoishermo kipu eli trigeminus neuralgia teillä todettiin.? Mitä oireita oli ja miten tutkittiin? Entä hoito? Mistä on ollut apua? Mitä pitäisi välttää ettei kipukohtauksia tulisi?
Uusi ketju asiasta koska edellinen on liian vanha ja pitkä ainakin mobiili käyttäjälle.
Jos jollekin aihe on outo eikä tiedä mitä tarkoitetaan niin googlaamalla löydätte itse tietoa.

1

302

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllätäätästä

      Mulla todettiin 2018 loppuvuonna kolmoishermosärky kolmoishermosärky oikealla puolella kasvoja. Oireina kiputuntemuksia pahiten poskessa ja ohimolla. Oireet alkoivat kovana kipuna saman puolen hampaissa ja ikenissä. Ravasin hammaslääkärissä ja mitään vikaa ei löytyny. Pahiten vihlova hammas jopa avattiin ja aloitettiin juurihoito, mutta sekin osottautui turhaksi kun syy ei ollut hampaassa. Pikkuhiljaa tuli muita oireita mm. polttelua poskessa, puutumisen tunnetta kasvoissa ja sain muutaman kovan kipukohtauksen jossa oli tuikkivaa kipua poskessa ja alaleuassa. Hammaslääkäreillä ravaamisen jälkeen hakeuduin itse neuroligin vastaanotolle otettuani selvää omista oireistani ja olinkin jo varautunut tähän diagnoosiin. Aloitettii heti lääkitys, tällä hetkellä menee Neurontin 300mg aamulla 600mg illalla, täytyy vielä nostaa. Kovia kipukohtauksia ei ole tullut, mutta päivittäin edelleen oireilua ja kiputuntemuksia poskessa ja hampaissa/ikenissä. Aamut yleensä ok, pahenee iltaa kohden. Vielä aika uusi juttu mulle ja vaatii totuttelua, katsotaan miten tilanne etenee... kuulisin mielelläni muiden kokemuksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7565
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4173
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3685
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3170
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2856
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      57
      2471
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      54
      2388
    8. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2329
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      45
      2322
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2266
    Aihe