Varsinkin yli 65 vuotiailla on hyvin yleistä silmiin /silmään kasvava kaihi.
Itselläni alkoi näkö nopeasti heiketä.Menin näkötarkastukseen,niin puolet näkökyvystävi oli hävinnyt vajaan vuoden aikana.
Menin keskussairaalan silmälääkäriin. Silmälääkäri tarkasti silmänpohjat ja paineet ja totesi minulla olevan kaihi toisessa silmässä ja toisessakin on jo alkava.
Mutta sitä ei voi vielä leikata.Kasvatetaan vähintään 2 vuotta.
Olin tyrmistynyt tuosta lääkärin lausunnosta. Menin yksityiseen Medi-Laseriin.
Jossa silmäkirurki silmät tutkittuaan totesi molemmissa silmissä olevan kaihi ja ne
voidaan heti leikata.
Molemmat silmät leikattiin hintaan 1790 € ja jo viikon päästä näin ilman laseja lukea,vaikka olen käyttänyt silmälaseja yli 10 vuotta.
Näissä yksityispuolen leikkaushinnoissa on tällä hetkellä huomattavat erot:
esim.Medi-Laser 2 silmää 1790e, Mehiläisellä 2silmää 3600 €,Silmäasema 2400 €
Googlettamalla hinnat selviävät
KAIHI leikkaus
kaihi
0
223
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk1896611Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit6934023SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit1853391Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no3823072Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti262949"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –1632105Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a7091979SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?801653Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re381652Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii5171598