Varsinkin yli 65 vuotiailla on hyvin yleistä silmiin /silmään kasvava kaihi.
Itselläni alkoi näkö nopeasti heiketä.Menin näkötarkastukseen,niin puolet näkökyvystävi oli hävinnyt vajaan vuoden aikana.
Menin keskussairaalan silmälääkäriin. Silmälääkäri tarkasti silmänpohjat ja paineet ja totesi minulla olevan kaihi toisessa silmässä ja toisessakin on jo alkava.
Mutta sitä ei voi vielä leikata.Kasvatetaan vähintään 2 vuotta.
Olin tyrmistynyt tuosta lääkärin lausunnosta. Menin yksityiseen Medi-Laseriin.
Jossa silmäkirurki silmät tutkittuaan totesi molemmissa silmissä olevan kaihi ja ne
voidaan heti leikata.
Molemmat silmät leikattiin hintaan 1790 € ja jo viikon päästä näin ilman laseja lukea,vaikka olen käyttänyt silmälaseja yli 10 vuotta.
Näissä yksityispuolen leikkaushinnoissa on tällä hetkellä huomattavat erot:
esim.Medi-Laser 2 silmää 1790e, Mehiläisellä 2silmää 3600 €,Silmäasema 2400 €
Googlettamalla hinnat selviävät
KAIHI leikkaus
kaihi
0
147
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017393
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?784913- 794809
- 1324218
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan82998- 522639
- 402541
- 462186
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102181Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211810