Erosin 6v sitten ja sillä hetkellä määrätyt elatusmaksut ovat edelleen voimassa(indeksi korotukset on nostaneet hiukan).
No kouluttauduin eron jälkeen uuteen ammattiin ja tienestit nousi n. kolmanneksen.
No nyt ex vaatii uuden elämän tilanteeni johdosta elatusmaksujen tarkistusta(korotusta)
Millä helvetin perusteella. Enhan mä sen elämänlaadun vuoksi opiskellut parempaan ammattiin, vaan oman.
No nyt tietysti joku sanoo, että onhan sulla se lapsi, niin on ja vietämme nykyisin paljon laadukkaammin yhteisen ajan lomareissuja sun muuta.
Onko tässä mitään järkeä???
No kouluttauduin eron jälkeen uuteen ammattiin ja tienestit nousi n. kolmanneksen.
No nyt ex vaatii uuden elämän tilanteeni johdosta elatusmaksujen tarkistusta(korotusta)
Millä helvetin perusteella. Enhan mä sen elämänlaadun vuoksi opiskellut parempaan ammattiin, vaan oman.
No nyt tietysti joku sanoo, että onhan sulla se lapsi, niin on ja vietämme nykyisin paljon laadukkaammin yhteisen ajan lomareissuja sun muuta.
Onko tässä mitään järkeä???
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hei!
Asiahan on niin, että olosuhteiden muuttuessa maksua tarkistetaan. Mutta etkö voi ajatella, että sun oma lapsesihan tuosta hyötyy!? Ei ole hänelle kuin hyväksi, että lähivanhempansa pystyy tarjoamaan hänelle enemmän. Oon kuullut sellaisiakin kommentteja etävanhemmilta, ettei kannata ottaa paremminpalkattua työtä, koska elatusmaksut nousevat. HOHHOH. Eikös se ole ihanaa, että oma lapsi saa enemmän hyvää kuin ennen?
Kyllä se lapsen lähivanhempi maksaa reilusti enemmän lapsen elinkustannuksista kuin etävanhempi jokatapauksessa. Jo pelkästään joutuen pitämään isompaa asuntoa kuin ilman lasta/lapsia pitäisi (vrt. sinkkutalous). Lapsella menot vain lisääntyvät iän lisääntyessä, harrastuskulut, vaatteet ja muut tarpeet tietenkin kasvavat koko ajan.
En usko, että sun kannattaa katkera tuosta olla. Maksun tarkistaminen on oikeutettua ja fiksuakin vielä.
P.S. Itse en tunne elatusmaksukuvioita, koska sossu maksoin lasteni isän puolesta sen minimielatuksen hänen kuolemaansa asti. Työttömän tuloja ei tarvinnut tarkistella. Ei kivaa ollut sekään.......
Johan mä sanoin viestissä, et lapsen kanssa tulee matkusteltua ja harrastettua muutenki laadukkaammin.
Miten ex:n menot muka nousee yhtäkkiä, jos mun tulot kasvaa, enhän mä sitä elätä vai???
oikeassa. Et sinä exääsi elätä. Tässä sitä taas huomaa että taitavat elatusmaksut mennä suurelta osin exien omiin tarpeisiin. Miksi maksaisit enempää jos lapsella hyvin asiat?
vaikka olenkin yh ei mulle tule ensinmäisenä mielee nylkee exältä rahoja pois jos sen tulot nousee, itse asiassa olen 13v ollut tyytyväine omiin elareihin hyvin on piisannu vaikka minimit ovatkin.Exsällä on kyllä tulot moninkertaistuneet ja omaisuutta tullu lomaosakkeista lähtien mut sou lapsethan ne joskus sitte perii niillehän ne kuuluu ei mulle. Olen kylläkin itse opiskellu ítselleni paremman ammatin eron jälkeen ja töitäkin on riittäny eikä palkassa moittimista. Tämä vain siksi etteivät kaikki yh äipät vie viimisiä pullan muruja ex äijiensä suusta. he he.
Ei mene minullakaan jakeluun se miksi lähivanhemman pitäisi elää nykyistä laadukkaampaa elämää lapsen kanssa sinun taloudellisella lisäpanostuksella. Siis -miksi sinulla ei olisi oikeutta elää entistä laadukkaampaa elämää lapsenne kanssa? Oikein hyvät jatkot sinulle ja lapsellesi!