Venäjän toimet Kertsinsalmella kertovat selvää kieltä, mitä on olla imperialistisen Venäjän naapuri.
Otaksun, että kriisin taustalla on öljyn hinnan lasku. Se tuo Venäjälle taas tiukat ajat ja Putin yrittää varmistaa suosiotaan nöyryyttämällä pientä naapurimaataan.
Venäjän imperialismi
10
186
Vastaukset 10
- Agressiot
Pikkumiehellä on taas konstit lopussa. Oma kansa alkaa vaatia äijää ulos virasta, joten jotain oli taas keksittävä. Tuo ei auta kovin kauan, mutta lopputulosta se kyllä huonontaa.
- Venäjä-valehtelee-aina
Natoon ja pian! Sen nyt luulisi olevan tyhmimmillekin selvää.
- Laskemme
samalla aikaa miten kauan siihen menee, että tälläkin palstalla keksitään todelliset syylliset. Silloin "todistetaan" miten tämä kaikki on pohjimmiltaan Naton provokaatiota. Venäjä haluaa rauhaa, mutta Nato haluaa sodan. Samalla todistetaan, että ukrainalaiset on pohjimmiltaan fasisteja. Siksi heidän kommenttejaan ei tarvitse noterata mitenkään. Kaikkien hirveintä on, että tälläkin palstalla on venäjävastaisia kirjoittajia!
- HullokoNäOot
Kai tuon nyt tajuaa, että koko homma on Putinin "oopperaa". Pikkumiehellä on tosi hankala tilanne - lähtölaskenta on alkanut ja ikäkin painaa. Kansan enemmistö vihaa pikkumiestä, joten jotain piti järjestää.
Katsokaa tuosta videonpätkä. Venäläisalus ajaa päin paikallaan seisovaa ukrainalaisalusta.
https://yle.fi/uutiset/3-10525761
- voibaltiantollotiltut
Cia yllyttänyt taas rikkomaan aluevesiä. Aukee asetilkaukset Usasta. EU nuijat maksamassa. Suomikin jo keili Cenkon perseessä uhoomassa.
- pier3
Venäjä vetää kaulassaan olevaa silmukkaa yhä tiukemmalle. Huvittavaa sinänsä. Suorastaan kerjää lisää talouspakotteita. Häiriintynyt hylkiö.
Venäjän toimet Kerrtsinsalmella olivat täysin oikeutettuja. Jos vieraan maan sota-alukset tunkeutuvat ilman lupaa sen aluevesille ja kieltäytyvät noudattamasta Venäjän viranomaisten pysähtymiskäskyä, niin kyllä Venäjän viranomaisilla on silloin oikeus pysäyttää ne voimakeinoin. Niin tekisi Suomikin vastaavassa tilanteessa.
Koko Ukrainan provokaation tarkoituksena lieneekin vain herättää uudelleen henkiin aseellinen konflikti Venäjän kanssa. Se on ilmeisesti ollut pettynyt siihen, että Itä-Ukrainassa taistelut ovat laantuneet, eikä ole ollut enää perusteita syyttää Venäjää.- pysytään-asiassa
Voi hirtehinen, miten tolloja nämä suomalaiset herkkäuskoiset ovat. Tämäkin Sakari puhuu muka totista totta. Venäjällä ei ole mitään oikeutta sulkea Ukrainan kulkua omiin satamiinsa. Oletko sinä niin kaistapäinen, että uskot tuon Putinin puheisiin. Niihin ei enää kukaan selväjärkinen usko tässä maailmassa senkummemmin kuin tuon Lavrovinkaan puheisiin. Täyttä soopaa jauhavat.
Eikä Venäjällä ollut mitään oikeutta ryöstää Krimiä. Ukrainalla on ainut maayhteys Krimiin ja se kuuluu automaattisesti Ukrainalle, puhui historia sitten mitä tahansa,
Tuo Kertsinsilta on rakennettu vain ukrainalaisten kiusaksi. Tuolla Putin koettaa todistaa yhteytensä Krimiin, joka on laiton.
Mitä noihin Ukrainan laivoihin tulee, ne olivat aivan oikealla reitillä, mutta saipahan Putin taas kyseenalaista mainetta väittämällä muuta. Varmaan on taas peiteltävä Venäjän taloudellisia ongelmia ja rettelöimällä saada katseet kääntymään pois ongelmista.
- Jönsas
Venäjä on puoli vuotta kiusannut kauppalaivaliikennettä Mustaltamereltä Mariupoliin. Kansainvälinen lainsäädäntö on selvä. Venäjä on syyllistynyt lainrikkomuksiin.
Kauppalehden toimittaja Martti Kiuru kirjoittaa osaavasti Venäjän tilanteesta:
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/valtiollista-tv-teatteria-svetogorskista/00b1925b-ac22-4807-9eca-17ae172343b8 - tiltujenluoskutus
Kyllä baltiuantiltuilla mopo keulii. Kait Venäjä vahtii aluevesiään. Käskyjä Ukrainan rovokattorien noudatettava. Cenko haluaisi Naton tuekseen, kun palli lähtee alta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Törkeä petosepäily Suomussalmella
Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta783174Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli
Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii3731188Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää
Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty33815Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut
Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty65805Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?
Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s268683Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon
Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä153644Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas
Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto20610Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen
Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel31588Sysmä tarvitsee päätöksiä
Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen17545Älä katoa elämästäni
Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan30528