Tietokone jumittuu tai sammuu

Kone oirehtii siten että toisinaan se jumittuu tai sammuu kokonaan ja käynnistyy uudelleen. Konetta on vaikea saada toimimaan heti uudelleen. Vasta kun koneen pitää vuorokauden irti töpselistä kone taas toimii. Viittaako koneen oireet haittaohjelmaan vai vikaan. Millä ohjelmalla asiaa voi tutkia. Käyttöjärjestelmä on windows 7 aero blue.
14167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Ei viittaa isommin haitake ongelmaan.
Pikemminkin taitaa poveri olla aikansa elänyt.

Äänestä

Windows on sangen hankala.

Äänestä

Selvänäkijän kristallipallo täällä taas toimii heikosti.
Lisää tietoja koneesta tarvittaisiin.
Tuollainen voi nimittäin johtua hyvin monesta asiasta.

Mutta koska kone ei ilmeisesti ole aivan uusi, ja jos on kannettava, niin saattaa syynä olla esim. pöly kuivuneet tahnat mistä johtuen kone kuumenee ja itseään suojellakseen sammuttaa itsensä.

Ensiapuna mainittuun tilanteeseen on tietenkin pölyjen puhdistus ja tahnojen vaihto, mutta kuten jo sanottu, aloittajan ongelman voi aiheuttaa moni muukin asia.

Äänestä

Jos emo sallii kaikkien jännitteiden seuraamisen, bios näyttää usein ne,
Tarkista ne.
Koska vikakuvaus viittaa virtalähdeongelmaan. Jos muistelen oli HP koneissa xp aikaan herätevirta ongelmaa. Joka ilmenee että kone ei käynisty heti jos töpseli ollut irti ja lopuksi ei ollenkaan,

Muistikammat vikaantuu myös juurin näin että lämmitessä kone kaatuu ka ei vältämättä heti käynisty. mikä tahansa kuuneneva komponentti voi tehdä saman.

Mutta se virtalähde ykkös veikkaus.

Äänestä
  • väärät+jännittet+voi+johtaa+ylikuumeneviin+komponetteihin.5%+heitto+viel+siedettävävissä,+mutta+siittä+isonpi+on+jo+iso+ongelma.

    Äänestä

  • Hohhoijaatiii kirjoitti:

    väärät+jännittet+voi+johtaa+ylikuumeneviin+komponetteihin.5%+heitto+viel+siedettävävissä,+mutta+siittä+isonpi+on+jo+iso+ongelma.

    totta,+1%+jännittessä+on+4%+lämmöntuotossa.taas+vastaavasti+alaspäin+toiminta+epävautuu+hyvinkin+pienstä+laskusta.

    Äänestä

Todennäköisesti virtalähde tai emolevy alkanut hajoamaan. Hyvä virtalähde ei ole koskaan huono ostos varsinkaan jos edellinen oli halpis tai joku tehdastekoisen koneen mukana tullut. Virtalähdettä voi käyttää seuraavassakin tietokoneessa (olettaen että puhutaan pöytäkoneesta, jos kyse on läppäristä, koko toosa on SER-jätettä), joten sen vaihtamisesta voi lähteä liikkeelle. Jos vika jatkuu, kyse on todennäköisesti emolevystä ja silloin pitää miettiä, onko järkevämpää vaihtaa emolevy vai päivittää saman tien emo prosessori ja muistit uusiin, jolloin on käytännössä kokonaan uusi kone. Käyttöjärjestelmän lisenssi siinä menee kyllä samalla uusittavaksi.

Äänestä

Kuka oikeasti käyttää XP aikaista konetta?

Äänestä

Yhden työkoneen NT4 / Pentium laite pitäisi päivittää?
Ongelma on että laiteohjelma ei toimi edes XP.ssä koska ajuri puuttuu logiikaa ohjaalvasta kortista. W10 ei edes asenna ohjelmaa.
Linuxia en ole kokeillut mutta raudalle on olemassa vanha linux tuki.
Budjeti ei sallisi koko sähköjen uusintaa,

Mistä ongelmaa tulisi alkaa pureskella?

Äänestä
  • Kyllä on haaste heitetty, ota yhteyttä laiteen valmistajaan ja kysy mitä he suosittelee ja mitä kustantaa jos he tekee sen? Antaako he lähdekoodin tai suostuuko tai onko jo kääntänyt sen linuxille?

    Linux tulee kyseeseen jos laiteohjelmasto on lähdekoodi joka saadaan natiivisti linuxille.
    Tällaisiin on usein laitettu linux (Ubuntu tai Suse), Uusi Teollisuus pc jossa nykyaikaiset osat, uusia ohjainkortteja saa ohjaan logiikoita, jopa vanhojakin.
    Lukisin tietoo ja keskustelisin Open Industrial Linux yhteisössä. Jossa tietotataitoo ja tarkempaa laitetietoo.

    Windowsin päälle tuskin kannataa alkaa rakentaa enään yhtään mitään. Koska telemetria jonnekin paikaan x ei kuulu teollisuuteen, vain ihtsellemme tuleva telemetria.

    Äänestä

  • Kaupallinen laite, oletettavasti joku on jo tehnyt sellaisen päivityksen, Joten salapoliisityö selvittämään asia.

    Äänestä

  • Tarkoitat varmaan raudan päivittämistä, koska tuon ikäiseen ja tuossa käytössä olevaan koneeseen ei tietenkään pidä alkaa asentelemaan mitään päivityksiä, eikä sellaisia ole edes olemassa. Ei tuollaista kuulu internetissä kiinni pitää, joten jos se toimii, on muutenkin vaikea nähdä mitään syytä päivittää ohjelmistoa. Jos sen toimivuudessa on ongelmaa, niin täydellinen varmuuskopio nykyisestä toimivasta versiosta ja sitten vanhan käyttöjärjestelmän ja ohjelmiston uudelleenasennus, jonka kätevin suoritustapa on ostaa uusi kiintolevy ja siirtää nykyinen siksi aikaa turvaan varmuuskopioksi, kun tekee asennukset kokonaan eri levylle.

    Ellet ihan varmasti tiedä mitä teet, ei kannata koskea nykyisen kiintolevyn sisältöön ollenkaan. Vaikka teillä olisi asennuslevyt NT:lle ja käytetylle ohjelmistolle, niihin ei todennäköisesti saa enää päivityksiä asennettua ja tuotantolaitteen ohjelmaan on voitu jossain kohtaa asentaa jokin päivitys tai korjaus, jota ei saa enää mistään.

    Raudan päivittämisessä/rikkinäisen koneen vaihtamisessa on kolme perusvaihtoehtoa, jos itse tuotantolaitetta ei voi uusia tai päivittää:

    1) Osta uusi NT4:sta tukeva tietokone https://www.nixsys.com/windows-nt-4-computer/ Jos budjetti ei mahdollista sitä, kyseessä tuskin on kovin olennainen laite ja yritys on sitten itse syypää jos ongelmia tulee. Jos se väkisin pitää jonain harjoitustyönä päivittää ilman budjettia, niin:

    2) Asenna johonkin budjettiin mahtuvaan koneeseen virtuaalikone ja asenna virtuaalikoneeseen NT4 ohjelmistoineen. Ilmaisia virtuaalikoneita on esimerkiksi Oraclen VirtualBox, joka on melko helppo. Voit tarvita joitakin add-ons -palikoita että saat sen tunnistamaan koneeseen liitetyt lisälaitteet jos onnistuu sittenkään.

    2) Ala metsästää netistä toista vastaavaa vanhaa konetta, varaosia nykyiseen tai sitten uusinta vanhaa tietokonetta, johon saat NT4:n ja tuotantoon tarvitun ohjelmiston asennettua.

    Äänestä

Onko prosessorin tuuletin ehjä ? Jos lämpö nousee liian korkeaksi kone sammuu automaattisesti.

Äänestä

Virtalähde tai emolevy alkaa olla tiensä päässä. Vanhemmista emoista meni virransyötön elktrolyyttikonkat , ja se teki koneesta todella epävakaan/sai toimimaan oudosti. Varsinkin käynnistyksiä saattoi joutua tekemään useita, ennenkuin kone lähti toimimaan. Kondensaattorien kunnon voi todeta silmämääräisesti, jos ovat muuttuneet päältä ruskeiksi tai ovat selkeästi pullistuneet, niin ongelman aiheuttaja on löytynyt. Virtalähteen sisällä tilanne voi olla samankaltainen. Jos käsillä on varmasti toimiva virtalähde, niin vaihtaa lähteet päittäin, ja koittaa tuolla toisella.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


HPexXP kirjoitti:

Kone oirehtii siten että toisinaan se jumittuu tai sammuu kokonaan ja käynnistyy uudelleen. Konetta on vaikea saada toimimaan heti uudelleen. Vasta kun koneen pitää vuorokauden irti töpselistä kone taas toimii. Viittaako koneen oireet haittaohjelmaan vai vikaan. Millä ohjelmalla asiaa voi tutkia. Käyttöjärjestelmä on windows 7 aero blue.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu