haluaisin saada tuotantoon erään keittiöastian

janhunen

muovi olisi hyvä materiaali, mutta aletaankohan enää ottaa tuotantoon muoviastioita nykyään?

17

271

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olen jo odotellutkin keveitä muovisia paistinpannuja ja kattiloita.

      • Bengalitikku

        No, hehheh...


    • Louhittu.sipuli

      Etsin pitkään kananmunan leikkuria, ennen myytiin Stockalla. Nyt ei saa enää mistään. Pakko luovuttaa.

      • Oot ollut väärässä kaupassa. Tokmanni 1,49.


    • Heikunkeikku

      Paperipussilla voi kuulemma keittää perunoita.
      Nuotiolla. Enpä tiedä, päättää en osaa, että uskoisinko.
      Näin olen lukenut vai olikos se niin, että mun poika aikanaan sen sanoi, kun partiossa oli opastettu.
      Kun paperipussin sisällä on vettä, niin ulkopuolinen pussinpohja ei syty palamaan.

      No nyt oon päättänyt tän kirjoittamisen aikana, että taidan uskoa.

      Toi yks kirjoittaja on ootelut muovisia paistinpannuja ja kattiloita. Melkein naurahdin lauseen luettuani. En sit ihan kuitenkaan:)

      Mulla on rautaisia helevetin raskaita paistinpannuja. Just äsken tulin alakerrasta ylös kun sain lykättyä vuuan uuniin. Ruskistin isoja lihanflätiköitä. Siinä isoimmassa rautapadassa. Jos se olis ollut muovista tehty, niin johan meikäläinen olis yhellä kädellä paistinpannua heilutellut. Nykyises pannus pitäis olla melkein yli kaks kättä. Ainakin kolme. Mistähän sekin johtuu? Ennen sain mainosti yhelläkin kädellä pannun levyltä nousemaan, vaan vanhempuren jotenkin se pannu on tullut raskaammaksi.

      Rautapannua ei saa ruveta pesuaineilla jynssäämään. Tullut mieleen, että ku se noin on raskaaksi tullut, että jos se on kerryttänyt vuosien ajan pintaan ruokajäämiä, niin siks sen raskaus on huomioitavaa. Mitä muuta syytä tohon vois sitte mukamas olla.

      Tuo louhittu sipuli, tos mun kommenttia ennen on leikkuria munille etsinyt. Kyllä niitä vielä saa.
      Lähe muihinki kauppoihin niitä etsimään.

      • Bengalitikku

        En tiedä, miksi kirjoitukseni poistettiin. Sisälsi yhden toiminimen!
        Oi!


    • Hallaahon.äänestäjä44

      Sen verran rahoitusta että saat mallikappaleen

      Sen jälkeen
      yritys mudollisesti pystyyn, tuotteelle hyvä nimi
      kuten
      cookme
      ja patentti EU:ssa ainakin

      anomus tekesille, leijonanluonaohjelmaan, sijoitusmessuille
      jos tunnet varakkaita yksityishenkilöitä jotka ovat olleet töissä Nokiassa jne.
      jotka osaavat markkinoida
      niin niille myyt osakkeita halvalla ensin

      https://www.businessfinland.fi/suomalaisille-asiakkaille/palvelut/rahoitus/startup/nuoret-innovatiiviset-yritykset-niy/

      Firma pystyyn
      muutaman vuoden perästä Tupperware ostaa sen miljardilla
      rahat taskuun
      ja Karibialle ottamaan Charro negroa

    • Louhittu.sipuli

      Sitten on munanleikkuri tullut takaisin, jos sitten on samasta värkistä kyse. Mies sitä muutama vuosi sitten etsi ja vieläkin joskus vilkuilen keittiötarvikkeista. Kaikki mahdolliset kaupat koluttiin. Mies sitten muutaman tilasi Ruotsin siskoltaan, mutta kaikki ovat menneet tai annettu. No nytpä kiertelen uudestaan. Kiitos!

      • Vitsiniekka

        Vanhalla piialla oli kotiapulaisena Blondi, oli juhlat tulossa, ja emäntä sanoi, että tulee miesvieraitakin, pitää ottaa sokeripihdit käyttöön koska ne miehet ei aina pese käsiään vessassa käynnin jälkeen. Juhlien jälkeen emäntä kysyi Blondilta ”miksi et laittanut sokeripihtiä sokeriastiaan vaikka siitä erityisesti mainitsin”? Tähän Blondi vastasi ”laitoin ne sinne vessaan ihan näkyvälle paikalle miehiä varten”.


    • Louhittu.sipuli

      minttupuu, missähän Tokmannilla? Vilkaisin Lohjan Tokmannin, ei löytynyt? Jos asut jossain kauempana, lienee vanhaa varastoa.

      • Heikunkeikku

        Kuule sipuli. Tokmannin verkkokaupassa on munanleikkureita myynnissä, hinta 1,49.
        Katsoin äsken Vaasan Tokmannia ja siellä on myös myynnissä munanleikkureita.
        Eli ei liene kyse mistään vanhasta varastosta.
        Olisiko ollut viime kesänä, alkukesästä, kun semmosen kapistuksen ostin.
        Jos Lohjan Tokmannilta et sellaista löytänyt, niin minä sinänä jos olisin, kysäisisin myyjältä, että jos sinnekin voisi leikkureita myyntiin tilata.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3763
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      38
      2528
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      36
      2052
    4. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      23
      1792
    5. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1709
    6. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      100
      1632
    7. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1598
    8. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1476
    9. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1457
    10. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      22
      1419
    Aihe