Eturauhasen PSA nousi 3.1:sta 13.5:een, onko syöpä?

syöpäukko

Urologilla otettiin PSA korkean lukeman johdosta biopsia koepalat ja suvussa kahdella sedällä on parastaaikaa myös eturauhasyöpä, tosin ovat vanhempia kuin minä. Nyt pelottaa odottaa kohtaloani voi olla syöpä ja ennenaikainen kuolema. Onko teillä tästä kokemuksia?

2

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ex-säderölli

      Ennenaikaisesta kuolemasta ei (vielä) ole omakohtaisia kokemuksia, mutta olen ollut mukana antamassa sädehoitoja eturauhassyöpäpotilaille. Hoidot tehoavat hyvin, jos niitä päästään aloittamaan ajoissa. Levinneessä syövässä PSA-arvo saattaa olla satoja tai jopa tuhansia. Sikäli tilanteesi näyttää suhteellisen hyvältä. Odottele rauhassa patologin vastausta biopsioista ja suhtaudu tyynesti mahdollisiin hoitoihin. Sinulla on hyvät mahdollisuudet kuolla aikanaan johonkin muuhun kuin syöpään.

    • syöpis

      15 vuotta sitten minulla nousi 12,8:aan. 7 koepalaa eivät kielineet syövästä mitään.
      Nousu johtui jostakin hiivatin tulehduksesta.
      Olen nyt 75v ja PSA lukemani on 3:n tietämissä. Kesällä tutkitutin ko. tauhasen, paitsi tunnustelemalla, niin myöski ultraamalla yms. tempuilla. Ei mitään vikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      178
      5042
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1681
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1605
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      123
      1484
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1373
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      49
      1090
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1074
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      952
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      190
      915
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      760
    Aihe