Urologilla otettiin PSA korkean lukeman johdosta biopsia koepalat ja suvussa kahdella sedällä on parastaaikaa myös eturauhasyöpä, tosin ovat vanhempia kuin minä. Nyt pelottaa odottaa kohtaloani voi olla syöpä ja ennenaikainen kuolema. Onko teillä tästä kokemuksia?
Eturauhasen PSA nousi 3.1:sta 13.5:een, onko syöpä?
2
229
Vastaukset
- Ex-säderölli
Ennenaikaisesta kuolemasta ei (vielä) ole omakohtaisia kokemuksia, mutta olen ollut mukana antamassa sädehoitoja eturauhassyöpäpotilaille. Hoidot tehoavat hyvin, jos niitä päästään aloittamaan ajoissa. Levinneessä syövässä PSA-arvo saattaa olla satoja tai jopa tuhansia. Sikäli tilanteesi näyttää suhteellisen hyvältä. Odottele rauhassa patologin vastausta biopsioista ja suhtaudu tyynesti mahdollisiin hoitoihin. Sinulla on hyvät mahdollisuudet kuolla aikanaan johonkin muuhun kuin syöpään.
- syöpis
15 vuotta sitten minulla nousi 12,8:aan. 7 koepalaa eivät kielineet syövästä mitään.
Nousu johtui jostakin hiivatin tulehduksesta.
Olen nyt 75v ja PSA lukemani on 3:n tietämissä. Kesällä tutkitutin ko. tauhasen, paitsi tunnustelemalla, niin myöski ultraamalla yms. tempuilla. Ei mitään vikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.683208Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91851- 1111740
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2241259- 1291048
- 99992
- 60944
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil67926Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6875- 84869