Eturauhasen PSA nousi 3.1:sta 13.5:een, onko syöpä?

syöpäukko

Urologilla otettiin PSA korkean lukeman johdosta biopsia koepalat ja suvussa kahdella sedällä on parastaaikaa myös eturauhasyöpä, tosin ovat vanhempia kuin minä. Nyt pelottaa odottaa kohtaloani voi olla syöpä ja ennenaikainen kuolema. Onko teillä tästä kokemuksia?

2

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ex-säderölli

      Ennenaikaisesta kuolemasta ei (vielä) ole omakohtaisia kokemuksia, mutta olen ollut mukana antamassa sädehoitoja eturauhassyöpäpotilaille. Hoidot tehoavat hyvin, jos niitä päästään aloittamaan ajoissa. Levinneessä syövässä PSA-arvo saattaa olla satoja tai jopa tuhansia. Sikäli tilanteesi näyttää suhteellisen hyvältä. Odottele rauhassa patologin vastausta biopsioista ja suhtaudu tyynesti mahdollisiin hoitoihin. Sinulla on hyvät mahdollisuudet kuolla aikanaan johonkin muuhun kuin syöpään.

    • syöpis

      15 vuotta sitten minulla nousi 12,8:aan. 7 koepalaa eivät kielineet syövästä mitään.
      Nousu johtui jostakin hiivatin tulehduksesta.
      Olen nyt 75v ja PSA lukemani on 3:n tietämissä. Kesällä tutkitutin ko. tauhasen, paitsi tunnustelemalla, niin myöski ultraamalla yms. tempuilla. Ei mitään vikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      24
      5172
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      3
      4607
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      103
      1382
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1340
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1220
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1104
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      19
      1001
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      875
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      833
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      799
    Aihe