Laosin viisumikäytäntö

Yritin mennä Bueng Kanista Paksan puolelle Laosiin. Tämä räjanylityspaikka on tarkoitettu ainoastaan Aasialaisille. En päässyt rajan yli vaikka selostin etten tarvitse erillistä passiin liimattavaa viisumia vaan leima riittää, jolla voin oleskella Laosissa 15 vuorokautta. Laosin matkani tyssäsi tähän käytäntöön. Ehkä tämä viisumivapaus ei ole mennyt perille kaikilla rajaviranomaisille tai olisiko niin, että viisumivapaus koskee ainoastaan suuria ja virallisia rajanylityspaikkoja. En viitsinyt matkustaa noin 200 kilometriä josta olisin päässyt yli.

5

950

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hejanorge

      Hyvä kun varoitus..itse tulin juuri tänne tp pleikuun ja yritän täältä päästä Viim.ylihuomenna pakseen.sitten tarvitsen viisumin tänne Vietnamiin enkä sitä haluaisi ostaa.

    • lällätilällä

      Paksasta ei saa visa on arrivalia.

    • Menin Laosiin 12.6.2019 Mukdahanista ja viisumin hinta oli 1500THB. Viime vuotinen viisumivapaus ei ole enää voimassa.

    • Anonyymi

      Pakkoko on tunkea maihin, joihin tarvitaan viisumi.

      • Anonyymi

        Matkailu avartaa. Kulje sinä vain peräkarin ja esson baarin väliä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45139
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      120
      25951
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      322
      15641
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      162
      10778
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9211
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      84
      8456
    8. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      7213
    9. 239
      6811
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      219
      6463
    Aihe