Yritin mennä Bueng Kanista Paksan puolelle Laosiin. Tämä räjanylityspaikka on tarkoitettu ainoastaan Aasialaisille. En päässyt rajan yli vaikka selostin etten tarvitse erillistä passiin liimattavaa viisumia vaan leima riittää, jolla voin oleskella Laosissa 15 vuorokautta. Laosin matkani tyssäsi tähän käytäntöön. Ehkä tämä viisumivapaus ei ole mennyt perille kaikilla rajaviranomaisille tai olisiko niin, että viisumivapaus koskee ainoastaan suuria ja virallisia rajanylityspaikkoja. En viitsinyt matkustaa noin 200 kilometriä josta olisin päässyt yli.
Vastaukset 5
- Hejanorge
Hyvä kun varoitus..itse tulin juuri tänne tp pleikuun ja yritän täältä päästä Viim.ylihuomenna pakseen.sitten tarvitsen viisumin tänne Vietnamiin enkä sitä haluaisi ostaa.
- lällätilällä
Paksasta ei saa visa on arrivalia.
Menin Laosiin 12.6.2019 Mukdahanista ja viisumin hinta oli 1500THB. Viime vuotinen viisumivapaus ei ole enää voimassa.
- Anonyymi
Pakkoko on tunkea maihin, joihin tarvitaan viisumi.
- Anonyymi
Matkailu avartaa. Kulje sinä vain peräkarin ja esson baarin väliä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.393988- 102885
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei279844- 77738
- 82726
- 71691
- 50655
- 37646
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38609- 44607