Laosin viisumikäytäntö

Yritin mennä Bueng Kanista Paksan puolelle Laosiin. Tämä räjanylityspaikka on tarkoitettu ainoastaan Aasialaisille. En päässyt rajan yli vaikka selostin etten tarvitse erillistä passiin liimattavaa viisumia vaan leima riittää, jolla voin oleskella Laosissa 15 vuorokautta. Laosin matkani tyssäsi tähän käytäntöön. Ehkä tämä viisumivapaus ei ole mennyt perille kaikilla rajaviranomaisille tai olisiko niin, että viisumivapaus koskee ainoastaan suuria ja virallisia rajanylityspaikkoja. En viitsinyt matkustaa noin 200 kilometriä josta olisin päässyt yli.

5

870

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hejanorge

      Hyvä kun varoitus..itse tulin juuri tänne tp pleikuun ja yritän täältä päästä Viim.ylihuomenna pakseen.sitten tarvitsen viisumin tänne Vietnamiin enkä sitä haluaisi ostaa.

    • lällätilällä

      Paksasta ei saa visa on arrivalia.

    • Menin Laosiin 12.6.2019 Mukdahanista ja viisumin hinta oli 1500THB. Viime vuotinen viisumivapaus ei ole enää voimassa.

    • Anonyymi

      Pakkoko on tunkea maihin, joihin tarvitaan viisumi.

      • Anonyymi

        Matkailu avartaa. Kulje sinä vain peräkarin ja esson baarin väliä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      102
      6718
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      32
      4038
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3455
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      385
      1848
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1428
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      31
      1384
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      49
      1159
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      1016
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      960
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      909
    Aihe