Koiran allergia?

Sakkenen

Jos koira on allerginen ja tulee kutinaa, niin voiko olla myös sen takia vihainen? Kiitti vastauksista.

4

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • allergioitaeiole

      Allergioita ei ole olemassa. Ne ovat koira-wihaajien keksintöä.

      • Resse

        Ei ihmisilläkään, ne on Jeesuksen keksimä taru vaan. Eli koirat siis reakoi ihan samallailla, kuin ihminen. joitain ärsyttää paljon ja jotku tulee allergioitten kanssa toimeen.


    • hkkjuycdv

      Jos koiralla on ihotulehduksia,punoittavia ja vuotavia.Se saattaa olla lyhytpinnaisempi.Jos tassut kutisee,niin ettei voi pureskelua lopettaa,tai muu paikka ni voi olla vihanen.Siis jos koiran olo on sietämätön, niin varmasti huomaat.Ja viet sitten lääkärille.
      Jos on pientä rapsutusta, ni ei se vihaiseksi tee.Mutta siis,eläinlääkäri osaa neuvoa paremmin.Meillä kun kävin näyttämässä sai antibiottia ja kortisonitabletteja kuurina kutinaan.Helpotti heti koiran oloa.

    • Meillä ainakin joka lämmityskauden aikana koira rapsutti paljon. Keväällä se loppui.
      En silti huomannut että se olisi ollut agressiivinen. Puhun nyt entisestä koirastani. Nyt minulla on pieni pitkäkarvainen joka ei ainakaan vielä ole osoittanut samoja merkkejä.

      Voi pestä paljon öljyjä sisältävillä peuaineella. Sinänsä vesi kuivattaa mutta jos koiraa ei ole vähään aikaan pesty niin kannattaa kokeilla. Hoitoainettakin on ja se kannattaa valita huolella. Itselläni on pitkäkarvaiselle sellainen joka itsessään jo hiukan puhdistaa. Jos koira ei ole koviin pitkään ollut ilman pesua niin varmaan sellainenkin riittäis.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1343
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      861
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      693
    4. 50
      577
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      12
      493
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      474
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      441
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      407
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      381
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      174
      372
    Aihe